Hodowla Pierwszorzędnej Marihuany

Osiem Wskazówek na Uzyskanie Wyśmienitej Jakości Pąków

Marzeniem i celem każdego growera jest wyprodukowanie ogromnych pąków o grubej warstwie żywicy. Przy zastosowaniu kilku trików jest to też wykonalne. Oto lista 8 wskazówek, które pomogą ci w pełni wykorzystać potencjał Twoich roślin, nawozu, oświetlenia i podłoża do uprawy. Właściwy czas i wiedza mogą zwiększyć plony i siłę zebranych pąków. Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się, jak wyhodować najlepsze rośliny i pierwszorzędną marihuanę.

1. Różne Rodzaje Oświetlenia

Zastosowanie odpowiedniego oświetlenia w odpowiedniej sytuacji może być kluczowym czynnikiem decydującym o dobrych lub złych zbiorach. Rośliny konopi potrzebują różnych rodzajów światła w różnych fazach swojego wzrostu. Zastosowanie większej ilości światła o niebieskim spektrum w fazie wzrostu i większej ilości światła o czerwonym spektrum w fazie kwitnienia może zdecydowanie zwiększyć plony.

Ponadto decydujące znaczenie ma intensywność światła. Należy zadbać o to, aby roślina otrzymała maksymalną ilość światła, bez poparzenia liści. Lampy takie jak LED i CFL (kompaktowe lampy fluorescencyjne) można umieścić bliżej roślin niż lampy MH (metalohalogenkowe) i HPS (wysokoprężne lampy sodowe), które bardzo się nagrzewają.

Ostatnią kwestią do rozważenia jest żywotność lamp. Po określonej liczbie godzin lampa jest wypalona i jeśli jej wtedy nie wymienisz, istnieje ryzyko niższej wydajności, ponieważ lampa nie będzie działać tak dobrze lub, co gorsza, mogą wystąpić w niej wady, które mogą spowodować pożar.

2. Przycinanie Młodych Roślin Pod SoG Bądź ScrOG

Na początku sezonu wegetacyjnego należy podjąć decyzję, w jaki sposób chcemy uprawiać rośliny i odpowiednio je przycinać. Oświetlenie jest kluczem do wysokich plonów, a prawidłowe przycinanie roślin zapewni, że dostaną one światło, którego potrzebują do rozwoju grubych i silnych pąków.

Stosując metodę Sea of Green warto przycinać wierzchołki roślin w ten sposób, aby wszystkie rośliny były mniej więcej tej samej wysokości. Nie musi to być zrobione idealnie, ale chodzi o to, aby żadna roślina nie zabierała zbyt dużo światła sąsiadującym roślinom. Tak długo jak rośliny są w fazie wegetatywnej to przycinanie ich wierzchołków jest jak najbardziej dobrym ruchem.

W okresie kwitnienia nie jest to już możliwe, dlatego należy upewnić się, że roślina osiągnęła już pożądaną wysokość lub przyciąć ją poprzez odcięcie głównego pędu przed osiągnięciem fazy kwitnienia. Jeśli wszystkie rośliny będą miały mniej więcej taką samą wysokość, to otrzymają maksymalną ilość światła na główne pąki.

Jeśli wybierzesz metodę Screen of Green, utrzymanie równomiernej wysokości jest mniejszym problemem, ponieważ rośliny rosną pod siatką, która powstrzymuje główne gałęzie przed pięciem się w górę. Jedynym ważnym przycinaniem, które należy wykonać wcześnie, jest pierwsze przycinanie głównych pędów. Należy to zrobić na mniej więcej tej samej wysokości, aby zapewnić możliwość odgięcia głównych gałęzi na zewnątrz na mniej więcej tej samej wysokości. Pamiętaj, że główna łodyga będzie rosła w górę zarówno w fazie wegetatywnej, jak i w fazie kwitnienia.

Gdy rośliny osiągną wysokość pozwalającą na przeplatanie ich gałęzi między siatką, należy je codziennie sprawdzać i prowadzić gałęzie. Jeśli zobaczysz gałązkę wyrastającą znad siatki, po prostu wsadź ją z powrotem pod siatkę, ale tak, aby nic nie złamać. Zaletą stosowania metody ScrOG jest to, że cała roślina, która jest przeplatana między siatką, otrzymuje maksymalną ilość światła i będzie prawidłowo się rozwijać. Gałęzie, które rosną pod siatką należy całkowicie odciąć.

Kolejną zaletą prawidłowego przycinania jest to, że pozwala na lepszy przepływ powietrza wokół roślin i pąków, dzięki czemu są one mniej podatne na gnicie oraz różnego rodzaju pleśnie i insekty.

3. Suppercropping Głównych Pąków

Uważa się, że poprzez zastosowanie supercroppingu gałęzi głównego pąka, można zachęcić roślinę do przepływu soków do głównych pąków. Sprawia to, że do pąków dostarczanych jest więcej składników odżywczych przez co stają się one jeszcze grubsze i cięższe.

Suppercropping może być stosowany tylko w fazie wegetatywnej rośliny, nie wolno tego robić w fazie kwitnienia, ponieważ wtedy roślina jest zbytnio obciążona i może to spowodować zmniejszenie plonów.

Aby zastosować supercropping na jednej z gałęzi rośliny, należy lekko ściskać ją między kciukiem a palcem wskazującym i lekko zwiększać nacisk, aż powstanie dźwięk pękania lub rozszczepiania. Chodzi o to, aby tak zgnieść łodygę, żeby w danym miejscu gałąź się wygięła, ale nie złamała.

Przy prawidłowym zastosowaniu tej metody gałąź powinna się zregenerować i wrócić do swojej pierwotnej pozycji po kilku godzinach. Należy pamiętać, że jest to bardzo delikatna operacja i można bardzo poważnie uszkodzić roślinę, łamiąc gałąź. Supercropping powinien być stosowany tylko przez doświadczonych hodowców.

Kolejną zaletą supercroppingu jest to, że dzięki jego zastosowaniu pąki, które rosną niżej i w normalnych warunkach nie otrzymywałaby wystarczającej ilości światła, będą dostawały go więcej, ponieważ rośliny poddane zabiegowi supercroppingu przyjmują kąt zbliżony do łokcia i najpierw rosną na zewnątrz, a następnie do góry.

4. Topping Albo Fimming Głównej Coli

Technika toppingu lub fimmingu jest sztuką pomnażania. Jeśli wykonuje się te zabiegi prawidłowo, roślina może rozwijać dwa lub więcej głównych pąków na jednej łodydze, skutecznie zwiększając plony, ponieważ główne pąki produkują najwięcej trawki.

Topping polega na odcięciu górnej części rośliny. Należy to jednak zrobić dopiero wtedy, gdy roślina nie jest już w fazie sadzonki. Dobrą zasadą jest odczekanie, aż roślina wykształci co najmniej 3 międzywęźla lub pary liści. W momencie, gdy na wierzchołku roślina wypuści nowy pęd, należy go całkowicie odciąć.

Fimming to nieco bardziej skomplikowana technika podobna do toppingu, ale mająca na celu odcięcia tylko górnej połowy nowo wypuszczonego wierzchołka. Jest to sposób na pobudzenie jeszcze większego wzrostu bocznego, co może zagwarantować wyższe plony.

Jest to technika, która musi być stosowana podczas fazy wegetatywnej rośliny, ponieważ nie należy ścinać wierzchołka w momencie, gdy roślina zaczyna produkować pąki. Im więcej głównych gałęzi ma roślina, tym więcej niżej położonych i mniej można usunąć produkujących pąki gałęzi, aby skierować energię rośliny na produkcję właśnie pąków, które mają największy potencjał do rozkwitu.

5. Usuwanie Starych i Niepotrzebnych Liści Oraz Małych Pączków

W miarę jak roślina z czasem będzie dojrzewać i zbliżać się do kwitnienia, czy też nawet zbiorów, będzie zrzucać niektóre ze swoich starszych liści. Jeśli uprawiamy roślinę na zewnątrz, to te liście zżółkną i odpadną same z siebie, ale jeśli nasze rośliny rosną w pomieszczeniach, to wysoka wilgotność i ilość światła sprawi, że te liście pozostaną nienaruszone. Nawet jeśli usuwanie liści może wydawać się nienaturalne, bo w końcu są one niczym baterie słoneczne rośliny, to jednak większość niezbędnych składników odżywczych jest dostarczana przez (teraz już w pełni rozwinięty) system korzeniowy.

Około szóstego tygodnia kwitnienia to najlepszy czas, aby rozpocząć usuwanie liści z roślin. Należy uważać, aby nie usuwać liści z miejsc, w których rozwija się marihuana. Jeśli zabierają one dużo światła głównym pąkom, wystarczy umieścić je pod gałęzią lub przywiązać za pomocą małego sznurka. Ale nie za ciasno, ponieważ należy zostawić miejsce na dalszy wzrost łodyg.

Dzięki usunięciu małych pąków, które rosną na dolnej połowie rośliny lub w słabo oświetlonych miejscach, można skierować energię rośliny do obszarów, które mają duży potencjał do wysokich plonów. Roślina ma tylko ograniczoną pojemność energii do wzrostu i usuwanie mniejszych pąków zapewnia, że nie traci się tej ograniczonej energii.

Ponadto, zapewnienie większej ilości światła dla pąków pozwoli na większy przepływ powietrza, dzięki czemu roślina będzie bardziej odporna na pleśń i szkodniki.

6. Zadbanie o Odpowiednie Składniki Odżywcze za Pomocą Nawozów

Fotosynteza, czyli pozyskiwanie energii ze światła, jest głównym źródłem energii roślin, ale z niewielką dodatkową pomocą mogą one lepiej radzić sobie z różnymi chorobami, szybciej rosnąć i dawać większe plony. Dodając odpowiednie składniki odżywcze we właściwym czasie można pomóc roślinom osiągnąć ich pełny potencjał. Nie należy ich jednak przekarmiać. Zwróć uwagę na końcówki liści. Jeśli zaczynają się przypalać lub zwijać, należy stosować mniej nawozu i spróbować wypłukać rośliny wodą.

W fazie wegetacji roślina lubi mieszankę z dużą ilością azotu oraz dodatkowym fosforem i potasem. Te trzy główne składniki znane są pod krótką nazwą NPK, które widnieje na opakowaniach nawozu oraz mieszanki glebowej. W tej fazie roślina będzie się skupiać głównie na wzroście, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie nawóz uniwersalny lub nawóz na wzrost. Czasami gleba jest już wzbogacona mieszanką NPK, w takim przypadku można pominąć nawożenie przez kilka pierwszych miesięcy. W przeciwnym razie nawożenie można rozpocząć, gdy uformują się i otworzą pierwsze normalne liście.

W fazie kwitnienia roślina potrzebuje mieszanki odżywczej o wyższej zawartości fosforu i potasu, a niższej azotu. Podczas gdy fosfor stymuluje rośliny do większej produkcji pąków, potas zwiększa ich masę. Azot może zachęcić roślinę do skupienia się bardziej na wzroście niż kwitnieniu i ma tendencję do pozostawienia ostrego smaku, jeśli odpowiednio nie przepłuczesz roślin wodą przed zbiorami. Dlatego najlepiej jest używać nawozu, który został opracowany z myślą o fazie kwitnienia.

Ostatnią rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze nawozu, jest poziom pH stosowanego podłoża, ponieważ bez odpowiedniej kwasowości składniki odżywcze prawidłowo się nie rozpuszczą i nie zostaną wchłonięte przez system korzeniowy. Odpowiednie pH dla podłoża do uprawy marihuany jest w zakresie od 6,0 do 7,0 dla gleby i od 5,5 do 6,5 dla włókien kokosowych i systemów hydroponicznych.

7. Zapewnij Roślinom Doniczki o Odpowiedniej Wielkości

Zapewne znasz powiedzenie „im więcej tym lepiej”? Cóż, w przypadku doniczek do uprawy nie do końca tak jest i najlepiej wybrać pojemniki o średniej wielkości. Wybór donicy o odpowiednim rozmiarze dla rośliny może pomóc jej w osiągnięciu pełnego potencjału, i to w najszybszym tempie.

Wybór największego pojemnika wydaje się oczywistym pierwszym wyborem, ale system korzeniowy rośliny będzie potrzebował znacznie więcej czasu, aby pozyskać z gleby te składniki odżywcze, których potrzebuje. Często zdarza się, że po zebraniu rośliny zauważamy, że duże obszary gleby nie zostały wykorzystane, a roślina nie wypełniła w pełni pojemnika. Jeśli chodzi o wydajność, to na tej samej powierzchni uprawnej można umieścić więcej roślin, jeśli zastosuje się mniejsze doniczki.

Użycie zbyt małej donicy jest zbyt ryzykowne. Może to spowodować zahamowanie wzrostu roślin, ponieważ system korzeniowy nie będzie mógł znaleźć więcej miejsca, aby się rozprzestrzenić. Chociaż pozwala to na uprawę większej ilości roślin na ograniczonej powierzchni, a korzenie szybciej dotrą do niezbędnych składników odżywczych, to słabo rozwinięty system korzeniowy będzie dużym problemem, gdy rozpocznie się faza kwitnienia. Zahamowany wzrost oznacza mniejsze gałęzie z mniejszą ilością i mniejszym rozmiarem pąków.

Sztuką jest znaleźć właściwą wielkości dla danej odmiany, którą masz zamiar uprawiać. Pamiętaj, że większość roślin marihuany rośnie od 40 do 60 procent w pionie, a to obejmuje system korzeniowy, więc daj im wystarczająco dużo miejsca do wzrostu. Większość odmian lub hybryd takich odmian jak Haze i Kush ma długi okres kwitnienia, więc zazwyczaj wymagają one również nieco większych doniczek niż szybko kwitnące odmiany Skunk.

8. Zbierać Plony Wtedy, Gdy Nadejdzie Na To Czas

Kiedy pąki na roślinie pęcznieją i zaczynają pachnieć, od razu mamy ochotę je zebrać. Jednak zbyt wczesne lub zbyt późne zbiory mogą spowodować, że nie uchwycimy idealnego momentu na uzyskanie najlepszych plonów.

Jeśli zetniemy pąki zbyt wcześnie, zanim jeszcze zdążą one dojrzeć, ucierpi na tym przede wszystkim ich efekt, nie wspominając o smaku i zapachu. Kiedy marihuana jest zbierana wcześnie, zwykle ma efekt haju.

Zbyt późne zebranie pąków może doprowadzić do tego, że ich działanie nie będzie mocne i będzie bardziej w kierunku stoned, czyli upalenia. Wprawdzie sam smak będzie tutaj lepszy niż w przypadku za wcześnie zebranych pąków, ale mimo to nie będzie on miał swojego całego potencjału.

Najlepszą metodą na wybranie najbardziej odpowiedniego momentu do zebrania plonów jest przyjrzenie się trychomom. Jeśli 50-70% z nich zmieniło kolor z przeźroczystego na mleczny, to jest to najlepszy moment na zebranie plonu, jeśli chcemy, aby pąki dawały ożywiający i orzeźwiający efekt. Jeśli natomiast zależy nam na ukamieniowaniu i przykuciu do sofy, to należy poczekać, aż 70-90% trychomów będzie miało kolor mleczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.