Jak Skalibrować Miernik Poziomu pH?

Właściwy pomiar poziomu pH gleby lub podłoża uprawowego jest niezwykle ważny dla roślin konopi indyjskich. Najlepszą metodą na pomiar poziomu pH jest użycie dobrze skalibrowanego miernika pH.

Jednak sam pomysł kalibracji miernika pH może przerażać, szczególnie początkujących growerów. Na szczęście kalibracja miernika pH jest bardzo prosta i nie ma powodów do zmartwień. Oto ogólne wskazówki dotyczące kalibracji zarówno cyfrowych, jak i ręcznych mierników pH.

Cyfrowe Sondy pH

Na rynku dostępna jest szeroka gama cyfrowych mierników pH w różnych przedziałach cenowych. Niemniej jednak etapy kalibracji tych przyrządów są zazwyczaj takie same. Wystarczy do tego kilka różnych roztworów kalibracyjnych.

Aby skalibrować cyfrowy miernik pH, najpierw załóż parę rękawiczek. Następnie wlewasz niewielką ilość każdego roztworu do kalibracji do różnych pojemników. Większość sond pH będzie zawierała roztwory dla pH 4, 7 i 10. Upewnij się, że sonda jest zawsze czysta i zawsze używaj świeżych roztworów kalibracyjnych, aby wyniki były jak najdokładniejsze.

Teraz zanurz sondę na końcu cyfrowego miernika pH w roztworze o pH 4. Po zanurzeniu, naciśnij i przytrzymaj przycisk na mierniku. Może to potrwać kilka sekund.

Jeśli pióro zostało skalibrowane do pH 4, należy je wyczyścić i skalibrować w ten sam sposób z pozostałymi roztworami. Zawsze upewnij się, że sonda jest czysta, zanim zanurzysz ją w innym roztworze.

Zawsze zalecamy przeprowadzenie kalibracji pH przy użyciu wszystkich dostarczonych roztworów. Chociaż nie jest to konieczne, zapewnia dokładniejsze pomiary, co pozwala uniknąć wielu potencjalnych błędów podczas uprawy.

Ręczne Sondy pH

Kalibracja ręcznych mierników pH jest trochę inna. Te pióra najczęściej zamiast przycisku mają śrubę i miernik pH na końcu pióra.

Podobnie jak pióra cyfrowe, pióro ręczne zanurzamy w roztworze, który jest używany do kalibracji. Jednak zamiast naciskać przycisk, należy odkręcić śrubę i poczekać, aż zmierzone pH pokryje się z pH roztworu.

Upewnij się, że używasz świeżych roztworów w temperaturze pokojowej i czystego pióra. Następnie należy skalibrować miernik pH używając 2 lub 3 kolejnych roztworów, aby uzyskać dokładniejsze wyniki.

Wskazówki Dotyczące Kalibracji Miernika pH

Opisany powyżej proces kalibracji miernika poziomu pH jest ogólny i uniwersalny dla każdego urządzenia, jednak może się nieco różnić w zależności od modelu.

Oto kilka innych wskazówek dotyczących kalibracji miernika pH:

Zawsze Najpierw Przeczytaj Instrukcję

Zanim sam spróbujesz skalibrować miernik, poświęć trochę czasu na zapoznanie się z jego instrukcją obsługi. Zajmie to tylko kilka minut, a dzięki temu nie pominiesz ważnych kroków, które są wymagane w przypadku danego modelu i masz pewność, że zrobisz to w prawidłowy sposób.

Regularnie Kalibruj Swoje Urządzenie Pomiarowe

Jeśli chodzi o pomiar poziomu pH, to jest to bardzo precyzyjna czynność. Najlepszym sposobem jest więc też regularna kalibracja miernika. Jak widzieliśmy powyżej jest to naprawdę prosta czynność. Spróbuj włączyć go do swojego projektu uprawy roślin konopi indyjskich jako regularny rytuał, a zawsze uzyskasz jak najdokładniejsze pomiary poziomu pH.

Używaj Właściwych Buforów Do Kalibracji Mierników pH

Użycie odpowiednich buforów do kalibracji jest naprawdę niezbędne. Mierniki poziomu pH działają najlepiej, gdy są kalibrowane przy użyciu roztworów buforowych o wartościach pH poniżej i powyżej oczekiwanych wartości.

Jeśli chcesz zmierzyć pH w przybliżeniu 10, ustaw miernik z roztworem buforowym o pH poniżej i powyżej. Zapewni to najdokładniejszy wynik.

Odpowiednio Przechowuj Swoje Urządzenie Pomiarowe

Wszystkie produkty działają dłużej i lepiej, jeśli są odpowiednio przechowywane. Dotyczy to również mierników pH.
Mierniki pH zawierają specjalną elektrodę do pomiaru poziomu pH, która jest bardzo czuła. Jeśli zostanie ona uszkodzona, może to negatywnie wpłynąć na działanie Twojego miernika i na dokładność pomiarów.

Zawsze dbaj o prawidłowe przechowywanie przyrządu zgodnie z jego instrukcją obsługi. Zwróć szczególną uwagę na ochronę elektrody przed wodą destylowaną i demineralizowaną lub odwróconą osmozą, ponieważ może to spowodować uszkodzenie szkła czujnika.

Zawsze Używaj Świeżych Buforów i Czystego Miernika

Stare lub zanieczyszczone bufory wpłyną na nachylenie krzywej pomiaru. Ponadto zanieczyszczenia na mierniku mogą wypychać napięcie offsetowe z idealnego zakresu. Zalecamy, aby napięcie przesunięcia nie przekraczało ± 30mV podczas pracy z nachyleniem krzywej kalibracji około 85% – 105%.

Jeśli żaden z pomiarów nie jest możliwy, należy wyczyścić sondę w roztworze czyszczącym, co zapobiegnie wszelkim odchyleniom napięcia offsetowego. Jeśli nachylenie krzywej kalibracji elektrody jest nieprawidłowe, powinieneś kupić nowe bufory, wyczyścić cały sprzęt i ponownie go skalibrować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.