Kiedy Zaczynamy Liczyć Dni Fazy Kwitnienia Roślin Konopi Indyjskich?

Jest to błąd, który growerzy niemalże ciągle popełniają. Za wcześnie zaczynają liczenie dni kwitnienia, co prowadzi do przedwczesnego zbioru. Powodem tego jest fakt, że wielu hodowców – nawet tych z dużym doświadczeniem – zapomina, że ich rośliny przechodzą fazę prefloweringu, czyli okres kiedy już nie rosną, ale też jeszcze nie kwitną.

Faza Prefloweringu

Faza wstępnego kwitnienia jest ważną częścią cyklu życiowego roślin marihuany. Rozpoczyna się, gdy warunki oświetleniowe wokół roślin zmieniają się, a dni stają się krótsze. W pomieszczeniu uprawowym zwykle dzieje się tak, gdy zmieniasz cykl oświetlenia z 18:6 na 12:12. W naturze dzieje się to naturalnie pod koniec lata.

Rośliny konopi indyjskich przechodzą na tym etapie wiele zmian. Nie koncentrują się już na wzroście wegetatywnym i przygotowują się do rozmnażania. Jest to również etap, w którym możesz rozpoznać płeć swoich roślin: rośliny żeńskie zaczną rozwijać kielichy i włosopodobne słupki kwiatowe, podczas gdy rośliny męskie będą tworzyć woreczki pyłkowe.

Okres prefloweringu, czyli wczesnego kwitnienia, może trwać od 1 do 3 tygodni, w zależności od genetyki i środowiska, w którym uprawiasz.

Jak Prawidłowo Policzyć Dni Kwitnienia

Wielu hodowców zaczyna odliczać dni cyklu kwitnienia, gdy zmienia harmonogram naświetlania na 12:12. Jednak rośliny w tym czasie jeszcze nie kwitną. Zamiast tego dopiero wkraczają we wczesną fazę kwitnienia.

Dni kwitnienia należy jednak liczyć dopiero od dnia, w którym na Twoich roślinach pojawią się pierwsze słupki kwiatowe. To z kolei może się różnić w zależności od rośliny. Dlatego powinieneś sprawdzać je codziennie po rozpoczęciu zmiany cyklu świetlnego. Gdy zobaczysz słupki kwiatowe, wtedy możesz odliczać dni do zbioru.

Uwaga Dotycząca Czasu Krwawienia

Pamiętaj, że każda roślina jest inna i tak samo będą się różniły okresy kwitnienia każdej z nich. Nigdy nie należy na sztywno zbierać roślin po 58 dniach tylko dlatego, że tak jest wskazane przez producenta. Producenci nasion w charakterystykach odmian zawsze podają orientacyjny czas kwitnienia. Zawsze obserwuj kwiaty swoich roślin i sprawdzaj ich trichomy za pomocą szkła powiększającego, aby upewnić się, że zbierasz plony we właściwym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.