Uprawa Marihuany w Wełnie Kamiennej

Wełna kamienna lub wełna mineralna jest nieorganicznym materiałem włóknistym wykonanym ze stopionych minerałów (bazalt w ogrodnictwie) lub żużla. Powstaje ona poprzez użycie strumienia wysokociśnieniowego, który wydmuchuje powietrze przez strumień topliwego materiału źródłowego albo zostaje utkana z dużą prędkością przez obracające się cylindry, podobnie jak w przypadku waty cukrowej.

Rezultat wygląda podobnie do włosów pele (czyli pajęczyn szkła wulkanicznego): są to drobne włókna mineralne, które powstały w wyniku wiatrów wiejących przez erupcje lawy. Włókna te są następnie prasowane lub walcowane na płyty o pożądanej grubości.

Krótka Historia Wełny Kamiennej

Wełna mineralna została po raz pierwszy wyprodukowana pod koniec XIX wieku i była stosowana głównie jako izolacja termiczna w budynkach – albo bezpośrednio jako izolacja dachów i ścian, albo jako powłoki termiczne i tuleje do rur i innych niebezpiecznych, gorących elementów infrastruktury.

Jednak wełna mineralna używana w ogrodnictwie różni się od pierwotnego produktu, który nie zatrzymuje wody i jest trujący. Do uprawy roślin należy używać specjalnie do tego wyprodukowanej i przeznaczonej wełny mineralnej, a nie tej do izolacji.

W Danii w 1971 roku rozpoczęto pierwsze niesamowite eksperymenty z wełną mineralną. Rośliny rosły bardzo dobrze i dawały duże plony. Od tego czasu wełna mineralna jest filarem hydroponiki. Jest również ulubieńcem wśród hodowców. Dziś kostki, bloki i płyty z wełny mineralnej są produkowane specjalnie dla ogrodnictwa.

Wełna Kamienna w Różnych Metodach Uprawy

Wełnę mineralną można podlewać ręcznie, podobnie jak każde inne podłoże do uprawy. Ważna jest przy tym wartość EC ściekającej wody, które trzeba regularnie kontrolować. Rośliny wchłaniają składniki odżywcze i wodę z różnymi prędkościami, co może zmienić wartość EC. Regularnie sprawdzaj wartość EC ściekającej wody i w razie potrzeby ją koryguj.

Wełna skalna ma dość wysokie pH (około 7,0, co jest zbyt alkaliczne dla konopi indyjskich) i przed użyciem należy ją odpowiednio przygotować. Nasącz wełnę mineralną w roztworze odżywczym o pH 4,5 i EC 0,4-0,5. Jest to idealne rozwiązanie, aby rozpocząć uprawę roślin bez martwienia się o składniki odżywcze lub problemy z pH. Po namoczeniu wełny zrób test, przepuszczając przez nią wodę o neutralnym pH 5,5. Jeśli woda odpływowa nadal ma zbyt wysoką wartość, pozostaw wełnę namoczoną w roztworze przez kilka godzin i powtórz procedurę.

Systemy Nawadniające

Systemy nawadniania współdziałają szczególnie dobrze z wełną mineralną. Urządzenia zraszające na każdej roślinie powinny zapewniać 4 x 1-minutowe nawadnianie na cykl świetlny dla mniejszych roślin i 6 x 1-minutowe dla większych roślin. Taki plan nawadniania pozwala na uzyskanie wystarczającej ilości wody odpływowej, aby utrzymać prawidłową wartość EC i zmaksymalizować wentylację w obszarze korzeniowym.

Ilość wody musi się zmieniać wraz ze wzrostem roślin. Im większa roślina, tym więcej wody i składników odżywczych jest potrzebnych. Higrometr jest niezbędnym narzędziem dla każdego hodowcy i dlatego należy często go używać.

Można też w łatwy sposób ręcznie przetestować, czy rośliny nadal mają wystarczającą ilość wody. Jeśli ściśniemy blok wełny na samym spodzie i będzie on jeszcze wilgotny, to znaczy, że jest w nim wystarczająco dużo wilgoci, aby roślina mogła nadal zdrowo rosnąć. Należy pamiętać, że temperatura, natężenie światła i wilgotność mogą mieć wpływ na tempo nawadniania.

Wilgotność i Odwadnianie

Tak samo, jak ważne jest nawadnianie roślin rosnących w wełnie mineralnej, tak samo ważne jest ich odwadnianie. Upewnij się, że podczas korzystania z wełny mineralnej woda ma wystarczającą liczbę możliwości, aby spłynąć. Jeśli bloki wełny nie będą prawidłowo odwadniane, zawarte w nich składniki odżywcze nie będą spychane w dół wełny i z niej wypłukiwane. Może to powodować osady soli z niewykorzystanych składników odżywczych i zmieniać wartości EC i pH roztworu.

Pozwól, aby co najmniej 15–30% roztworu wody i składników odżywczych wypłynęło z bloku wełny. Jeśli na dnie pozostanie więcej niż 30% ściekającej wody, może dojść do przelania i przenawożenia roślin, a także do powstawania glonów. Do 85% wilgoci przechowywanej przez wełnę mineralną stanowi woda, która jest dostępna dla roślin podczas ich wzrostu. Reszta objętości to powietrze i samo medium. Wełna mineralna może znacznie wyschnąć, a przy 10% wilgotności rośliny zaczną cierpieć na niedobór wody.

Ważne jest, aby do tego nie dopuścić i dostatecznie wcześnie nawodnić rośliny nie tylko po to, aby nie zwiędły, ale także z innego, bardzo praktycznego powodu. Jeśli bloki wełny wyschną, mogą stać się zbyt lekkie i większe rośliny mogą się przewrócić i tym samym uszkodzić.

Wełna mineralna jest produkowana z wbudowanym gradientem wilgotności, ale ze względu na ograniczoną przestrzeń korzeniową na roślinę, najlepiej podlewać ją mniejszą ilością wody, ale robić to częściej. Dzięki temu podłoże będzie utrzymywane w dobrym stanie. W ten sposób będzie wystarczająco dużo wody, która spływa i wystarczająco, aby nakarmić rośliny do momentu następnego podlewania.

Jeśli używasz wełny mineralnej, zawsze powinieneś dodatkowo nawozić rośliny. Wełna jest całkowicie neutralnym medium uprawowym, dlatego podczas każdego podlewania należy dostarczać roślinom składniki odżywcze, aby zachować ich witalność.

Zalety Uprawy Roślin Konopi Indyjskich w Wełnie Mineralnej

  1. Wełna mineralna nie wydala nawozów. Oznacza to, że wszystkie dostarczane roślinom składniki odżywcze lub dodatki mają natychmiastowy efekt, a ewentualne błędy można w krótkim czasie skorygować, umożliwiając roślinom optymalne wykorzystanie składników odżywczych.
  2. Wełna mineralna nie stanowi dla korzeni dużego oporu, dzięki czemu bardzo łatwo wnikają one w podłoże. W ten sposób powierzchnia korzeni, wchłanianie składników odżywczych i rozwój rośliny są bardzo szybko zwiększane.
  3. Ponieważ wełna mineralna jest wytwarzana z minerałów, jej bloki lub płyty można rozbić i kompostować. Można je również rozdrabniać i stosować jako skuteczny polepszacz gleby.
  4. Kostki wełny mineralnej umożliwiają bezpośrednie kiełkowanie w niej nasion, a następnie umieszczenie ich w większych blokach, gdy rośliny rosną. Oznacza to mniejszy stres dla roślin podczas zmiany doniczki na większą, a także zapewnia ciągły wzrost.
  5. O ile nie zostanie przekroczony odpowiedni poziom wilgotności, wełna mineralna zapewnia doskonałą przepuszczalność powietrza dla rizosfery (strefy korzeniowej).

Wady Uprawy Roślin Konopi Indyjskich w Wełnie Mineralnej

  1. Wełna mineralna niestety nie jest zbyt przyjazna dla środowiska. Potrzeba dużo energii, aby ją wyprodukować i nie zaleca się używania jej więcej niż raz.
  2. Jest droga.
  3. W przypadku zbyt dużej ilości wody w wełnie mineralnej mogą tworzyć się glony. Upewnij się, że nad blokami wełny jest wystarczająca cyrkulacja powietrza, aby ułatwić parowanie wody.
  4. Włókna wełny mineralnej mogą być szkodliwe, gdy są przenoszone przez powietrze, dlatego też podczas pracy z wełną, zwłaszcza suchą, należy nosić maskę przeciwpyłową.
  5. Wełna mineralna może być podatna na wahania pH. Dlatego stale monitoruj ściekającą wodę i odpowiednio dostosowuj swoje roztwory odżywcze, aby nie przedawkować składników odżywczych lub nie podać ich za mało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.