Znaczenie Regulatorów Wzrostu i Rozwoju w Uprawie Roślin Konopi

Z chemicznego punktu widzenia regulatory wzrostu i rozwoju roślin to syntetycznie wyprodukowane substancje, które mają wpływ na hormony roślin i w ten sposób, jak sama ich nazwa wskazuje, są w stanie znacząco wpłynąć na wzrost i rozwój rośliny.

Ze względu na ten efekt, regulatory wzrostu i rozwoju roślin mogą być również interesujące w hodowli roślin konopi, ponieważ poprzez hormonalną adaptację niektórych procesów metabolicznych rośliny mogą znacznie zwiększyć jej wydajność. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, że większość regulatorów wzrostu i rozwoju roślin jest bardzo toksyczna i dlatego zdecydowanie odradza się ich stosowanie. Podczas gdy w Europie raczej trudno jest znaleźć marihuanę wyhodowaną na regulatorach wzrostu i rozwoju roślin, w Stanach Zjednoczonych ta metoda jest już szeroko rozpowszechniona.

Ze względu na swoją wysoką szkodliwość większość regulatorów wzrostu i rozwoju roślin jest w Unii Europejskiej zakazana lub dozwolona jedynie w odniesieniu do roślin ozdobnych nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi. Bardzo niewiele regulatorów wzrostu i rozwoju roślin jest dozwolonych w rolnictwie, pod warunkiem że przestrzegane są dopuszczalne wartości toksykologiczne.

W przypadku produktów z konopi przeznaczonych na czarny rynek, co nadal ma miejsce w większości krajów na świecie, nie ma żadnej kontroli jakości w odniesieniu do stosowania takich substancji. W związku z tym zagrożenie dla zdrowia mogą stanowić nie tylko środki syntetyczne wzmacniające działanie marihuany, ale także wysokie stężenia toksycznych substancji hormonopodobnych.

Zasada Działania Regulatorów Wzrostu i Rozwoju Roślin

Regulatory wzrostu i rozwoju roślin mogą modulować różne procesy metaboliczne w roślinie. Zasadniczo każdy proces, który jest zwykle kontrolowany przez hormon pochodzenia roślinnego, może być też kontrolowany przez te substancje czynne. W uprawie konopi, która ze względu na nielegalność dąży do maksymalizacji zysków, z reguły dwa główne efekty regulatorów wzrostu i rozwoju roślin są szczególnie interesujące.

Po pierwsze, stosowanie tych substancji może znacznie zahamować wzrost rośliny. Hamowanie wzrostu osiąga się poprzez hamowanie hormonu roślinnego, kwasu giberylowego, który jest odpowiedzialny za powstawanie długich pędów. Prowadzi to do tego, że roślina automatycznie staje się bardziej zwarta i krzaczasta, co znacznie zwiększa jej wydajność. Wysoka i chuda roślina nie daje takiego plonu, co mały, zwarty okaz. Można to również osiągnąć za pomocą innych środków, ale regulatory wzrostu i rozwoju roślin są bardzo prostym środkiem, aczkolwiek szkodliwym dla zdrowia. Drugim głównym efektem jest zwiększenie gęstości pąków kwiatowych. Niektóre z tych składników powodują powstawanie nienaturalnie dużych i zwartych kwiatów, co również zwiększa wagę plonu.

Przegląd Najważniejszych Regulatorów Wzrostu i Rozwoju Roślin

Paklobutrazol jest jednym z głównych przedstawicieli tej grupy substancji. Ta substancja czynna hamuje wzrost rośliny, a także sprawia, że kwiaty są znacznie bardziej zwarte. Jednak jego stosowanie niesie ze sobą ten problem, że znacznie spada zawartość kannabinoidów i terpenów w kwiatostanie. W rzeczywistości nie zwiększa się więc jakość, a jedynie wielkość plonu, gwarantując tym samym czysty zysk. W organizmie ludzkim paklobutrazol uszkadza wątrobę i może upośledzać płodność.

Innym znanym przedstawicielem tej grupy, często stosowanym w konopiach, jest daminozyd. Ta substancja czynna jest również znana pod nazwą handlową Alar. Daminozyd również hamuje wzrost, prowadząc do powstania większych kwiatów. W organizmie ludzkim daminozyd jest metabolizowany do dimetylohydrazyny, która jest substancją rakotwórczą.

Interesujący w uprawie konopi jest również chlorek chlormekwatu, ponieważ hamuje wzrost i znacznie przyspiesza kwitnienie rośliny. W ludzkim ciele uszkadza DNA. Z biegiem lat może to prowadzić do raka lub deformacji. Paradoksalnie substancja ta jest dopuszczona nawet do stosowania w rolnictwie w UE, o ile nie zostaną przekroczone wartości graniczne.

Cechy Charakterystyczne Marihuany Wyprodukowanej Na Regulatorach Wzrostu i Rozwoju Roślin

Najbardziej oczywistą cechą marihuany uprawianej za pomocą regulatorów wzrostu i rozwoju roślin jest ich nienaturalnie zwarta konsystencja. Kwiaty są nienaturalnie twarde, niczym korek od szampana, i są znacznie cięższe. Jednocześnie wizualnie wyglądają jakby były gorszej jakości i takie też są. Często też ciężko jest zauważyć trychomy, które w przeciwnym razie są przecież doskonale widoczne. Przekłada się to również na zapach. Marihuana pędzona regulatorami wzrostu i rozwoju roślin ma znacznie mniej wyraźny aromat, ponieważ ze względu na mniejszą liczbę trychomów wytwarza się również mniej terpenów.

Jest to paradoksalna cecha tych kwiatów, że pomimo znacznie większej masy, mają znacznie mniejszą zawartość kannabinoidów i terpenów. Jeśli zapach i smak mają nutę chemiczną i przy paleniu marihuany występuje podrażnienie dróg oddechowych, być może masz do czynienia z zanieczyszczoną regulatorami wzrostu marihuaną. Niebezpieczne staje się to szczególnie wtedy, gdy takie środki są używane, ale w takich ilościach, że ich użycie jest niezauważalne.

Na rynku nie ma obecnie dostępnych szybkich testów, które mogłyby posłużyć do badania próbek konopi indyjskich na obecność regulatorów wzrostu i rozwoju roślin. W takich przypadkach niczego nieświadomemu konsumentowi grożą poważne konsekwencje zdrowotne. Wykorzystanie regulatorów wzrostu i rozwoju roślin w celu maksymalizacji zysków jest kolejnym przykładem, obok środków do „chrzczenia” marihuany, który wyraźnie pokazuje, że prohibicja konopi indyjskich ma znacznie poważniejszy wpływ na zdrowie niż sama marihuana kiedykolwiek miałby na legalnym rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.