Błędy Przy Uprawie Roślin Konopi Indyjskich

Jak Zapobiec Wyciąganiu Się Roślin?

Jednym z problemów, z jakimi borykają się hodowcy podczas uprawy roślin marihuany, jest ich wyciąganie się. Zjawisko to występuje z wielu powodów. Pierwszym z nich, na który nie mamy żadnego wpływu, jest genetyka.

Niektóre odmiany gatunku sativa osiągają ogromne wysokości zarówno w pomieszczeniach, jak i poza nimi, co sprawia, że rozciąganie się takich roślin jest nieuniknione. Jednak w przypadku odmian, które nie mają żadnych predyspozycji do wyciągania się, istnieje kilka sposobów, aby zapobiec lub ograniczyć występowanie tego zjawiska.

Dlaczego Należy Zapobiegać Wyciąganiu Się Roślin?

Tak zwane wyciąganie jest tak naprawdę impulsem do wzrostu, który rośliny w sposób naturalny przechodzą w fazie wzrostu, a także na początku fazy kwitnienia. Nie wszyscy hodowcy są przeciwni rozciąganiu się roślin, ponieważ może być ono postrzegane jako przydatny czynnik zapewniający równomierne rozmieszczenie kwiatów na całej roślinie.

Ponadto wczesne rozciąganie w fazie wegetatywnej może być czynnikiem przeciwdziałającym gniciu pąków u odmian, które mają do niego skłonność, gdyż odległość jaka w ten sposób powstaje między kwitnącymi pąkami może ograniczać powstawaniu nadmiernej wilgotności.

Jednak rozciąganie nie zawsze jest dobre, gdyż oznacza ono wyższe rośliny w stadium, gdy łodyga jest cienka, słaba i łamliwa. Celem każdego growera jest wyprodukowanie roślin z dużymi, ciężkimi pąkami, a długie i cienkie łodygi przy takim ciężarze będą podatne na wyginanie się i łamanie.

Jest to bardzo niekorzystne zarówno dla samej rośliny, jak i dla hodowcy, i wymaga podparcia takich roślin. Inną wadą wyciągania się roślin jest to, że w końcu stają się one tak wysokie, że przerastają swoją przewidzianą przestrzeń do wzrostu i sięgają sufitu.

Stosując kilka prostych trików można łatwo zapobiec wyciąganiu się roślin.

Cyrkulacja Powietrza

Cyrkulacja powietrza może działać jako niewielki, ale pozytywny czynnik stresogenny, ewentualnie zmniejszający wyciąganie łodyg roślin konopi. Odpowiednia cyrkulacja powietrza będzie owiewać roślinę i wymuszać rozwój silniejszych i ostatecznie grubszych łodyg.

Odstęp Między Roślinami

Jeśli posadzisz rośliny zbyt gęsto, w końcu zaczną nachodzić jedna na drugą. Doprowadzi to do tego, że gdy rośliny zaczną wypuszczać liście, wytworzą one warstwę, która będzie blokowała dostęp światła do niższych partii roślin, przez co będą one się wyciągać.

Wybór Odmiany

Niektóre odmiany posiadają już taką genetykę, że rosną bardzo małe i zwarte, ale nadal są w stanie wyprodukować kilka pąków o konkretnym rozmiarze i doskonałej jakości. Odmiany gatunku indica charakteryzują się tym, że są naturalnie krótsze i bardziej krzaczaste, podczas gdy odmiany sativy mogą wyrosnąć bardzo wysokie. Automatycznie kwitnąca odmiana indica może być najlepszym wyborem, jeśli chcesz otrzymać niskie i nie rozciągające się na boki oraz do góry rośliny.

Oświetlenie

Różne długości fal światła wpływają na wzrost roślin konopi. Źródła światła o żółtym i czerwonym spektrum są często używane podczas fazy kwitnienia, ponieważ stymulują rośliny do wzrostu.

Niebieskie światło, z kolei, jest stosowane głównie podczas trwania fazy wegetatywnej, ponieważ rośliny reagują na nie rosnąć mniejsze, ale o większych liściach. Dlatego właśnie niebieskie światło jest optymalne, jeśli chodzi o zapobieganie rozciąganiu się łodyg.

Za mała ilość światła również doprowadzi do rozciągnięcia łodyg, ponieważ siewki próbując zbliżyć się do źródła światła będą rosły wyższe i cieńsze. Należy więc zapewnić wszystkim roślinom odpowiednią ilość światła na każdym etapie cyklu wzrostu.

Temperatura

Kontrolowanie różnicy między temperaturą, jaka panuje w pomieszczeniu do uprawy w dzień a w nocy również pozwala na zapobieganie wyciąganiu się łodyg roślin. Im bardziej te dwie temperatury są zbliżone do siebie, tym bardziej zbliżone do siebie będą międzywęźla łodygi rośliny. To z kolei oznacza krótszy i mocniejszy tułów roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.