Problemy Żywieniowe Przy Uprawie Marihuany i Ich Rozwiązania

Większość doświadczonych growerów bez trudu zauważają powstałe problemy w swojej uprawie. Trudniejszą kwestią jest rozwiązanie tych problemów. Jednak dla początkujących growerów już samo zauważenie tego, że z roślinami dzieje się coś nie tak, jest sporą przeszkodą, a kluczem do rozwiązania problemów przy uprawie marihuany jest właśnie ich wczesne rozpoznanie, zanim rośliny obumrą. Chcemy przestawić Wam kilka sposobów na to, jak rozpoznać, że nasze rośliny chorują i przede wszystkim na co chorują.

Jeśli jakiś problem z roślinami jest przez za długi czas niezauważony, to może dojść do rozprzestrzenienia się po całej roślinie, a nawet całej plantacji, co negatywnie odbije się na jakości oraz ilości plonów. W niektórych przypadkach cała plantacja może nawet zostać zniszczona.

Problemy żywieniowe

Niedobór oraz nadmiar nawozów i odżywek należą do najczęstszych problemów, z którymi growerzy mają do czynienia. Niedobór odżywek przy uprawie marihuany występuje dosyć często, ponieważ rośliny te szybko rosną i zużywają duże ilości składników odżywczych. Jeśli gleba nie jest zaopatrzona w odpowiednią dawkę składników odżywczych to roślina będzie z tego powodu cierpiała i może nawet całkowicie obumrzeć.

Również przenawożenie jest częstym problemem i występuje wtedy, gdy hodowca stosuje za dużo nawozu a roślina nie jest w stanie go zużyć. Tym samym w glebie jest za dużo składników odżywczych, co dla rośliny również jest problematyczne.

Jeśli Twoja roślina została przenawożona, to rozpoznasz to przede wszystkim po jej liściach. Pojawią się na nich brązowe plamy przypominające dziury po spaleniu i zaczną się zwijać. Nowe liście, które będą się pojawiać, będą skrzywione i roślina będzie ogólnie wolniej rosła. W tej sytuacji najważniejszym jest, aby odebrać ziemi kilka odżywek. Najlepszym i najprostszym na to sposobem jest woda albo metoda zwana flushingiem. Chodzi tutaj o to, aby tak długo podlewać rośliny, aż nawóz zostanie rozcieńczony albo całkiem wypłukany z ziemi.

Niedobór azotu

Niedobór azotu to najbardziej prawdopodobna forma deficytu przy uprawie marihuany. Brak ten rozpoznajemy w pierwszej kolejności po dolnym obszarze liści, które mają blado zielony kolor. Jeśli niedobór się utrzymuje, to liście staja się żółte i w końcu odpadają. Pozostały azot roślina zużywa na nowe pędy. W efekcie prowadzi to do tego, że żółty kolor rozciąga się od dołu do góry rośliny.

W trakcie kwitnienia żółte zabarwienie oraz gubienie liści jest całkowicie normalne, jeśli jednak zaobserwujesz to w momencie, gdy roślina jeszcze rośnie, to oznacza to, że musisz dodać azotu.

Wszystkie nawozy roślinne w tym pomogą i dostarczą Twoim roślinom wystarczającą ilość azotu. Ważnym jest, aby wybrać taki nawóz, który będzie zawierał dużą dawkę azotu. Poziom azotu w naturalny sposób zmaleje w trakcie kwitnienia i jest to nawet dla rośliny dobre. Mimo to ważnym jest, aby podczas wzrostu rośliny utrzymać wysoki poziom azotu, ponieważ azot wspomaga proces fotosyntezy i tym samym powstawanie pąków.

Niedobór fosforu

Fosfor to kolejny ważny składnik, który potrzebny jest roślinie podczas całej fazy wzrostu. Dlatego też jego brak jest od razu widoczny. Jednak nie należy dodawać fosforu chyba że stwierdzisz, że Twojej roślinie go brakuje.

W normalnym przypadku marihuana silnie hamuje swój wzrost, jeśli brak jej fosforu, przez co dochodzi do produkcji bardzo małych nowych liści. Starsze liście jednak są pierwszymi, które pokazują symptomy niedoboru fosforu. Najpierw są one ciemnozielone, po czym pojawiają się fioletowe i niebieskie plamy. Łodygi rośliny stają się fioletowe i czerwone. Niedobór fosforu jest szczególnie prawdopodobny wtedy, gdy zauważymy te anomalie w tych miejscach, które są bezpośrednio poddane światłu słonecznemu.

Jeśli Twoje rośliny mają brak fosforu to możesz kupić liczne mieszanki nawozów, które zawierają dużą dawkę właśnie tego pierwiastka. Niemalże każdy nawóz roślinny, który ma wspomagać rozwój kwiatów i ich kwitnienie zawiera dużo fosforu, ponieważ rośliny kwitnące potrzebują go w dużej dawce. Zamiast nawozu można też sięgnąć po naturalne odżywki. Dużo fosforu zawierają kości, krew, wermikompost, miękkie fosforydy, mączka rybna oraz skorupy raków. Można je dodać do gleby aby poprawić zaopatrzenie roślin w fosfor.

Niedobór potasu

Potas to odżywka, której roślina marihuany potrzebuje, aby transportować wodę, która jest potrzebna w każdej części rośliny. Ważnym przy tym jest, aby poziom potasu w naszych roślinach był cały czas taki sam, ponieważ od tego zależy zdrowie naszych roślin.

Jest mało prawdopodobnym, a wręcz niemożliwym, że niedobór potasu wystąpi przy uprawie w systemie hydroponicznym. Występuje on niemalże zawsze przy uprawie outdoorowej. Najbardziej prawdopodobnym dla tego powodem jest złe nawożenie. Roślina z niedoborem potasu będzie rosła wyższa niż inne przez co łodyga będzie na tyle osłabiona, że w końcu może się złamać. Ponadto zaczną obumierać liście. Jeśli w tym momencie nie zareagujemy, to na liściach zaczną pojawiać się czerwone i żółte plamy. Jeśli w tym momencie nie zareagujesz, to roślina będzie się wolniej rozwijać i w wolniejszym tempie produkować nowe liście.

Aby zniwelować niedobór potasu można zastosować nawóz z wysoką dawką potasu. Dodatkowym źródłem potasu jest popiół drzewny, który można rozsypać na powierzchni ziemi.

Niedobór magnezu

Czwartym co do najczęściej występujących niedoborów jest niedobór magnezu. U roślin rosnących pod gołym niebem pojawia się on niezwykle rzadko, częściej za to przy uprawach hydroponicznych. Jeśli szybko go nie zniwelujemy, roślina zostanie w krótkim czasie zniszczona. Magnez przemieszcza się od dolnej części rośliny w górę co oznacza, że jego brak najpierw będzie widoczny właśnie w dolnej części rośliny.

Niedobór magnezu objawia się poprzez żółte zabarwienie liści, które się kurczą i obumierają. Powstałe gałęzie stają się blado zielone, potem białe i łodygi liści oraz łodygi rośliny przybierają kolor fioletowy. Aby zniwelować ten problem można użyć siarczan magnezu, kalk ogrodowy czy wermikompost. Dzięki temu szybko i efektownie dostarczymy roślinie magnezu. Gorzka sól, czyli siarczan magnezu jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ rozpuszcza się w wodzie i może być używany zarówno przy uprawie outdoorowej jak i w systemach hydroponicznych.

Poziom pH

Jednym z głównych powodów niedożywienia roślin jest brak równowagi poziomu pH. Jest on miarą, która mówi nam o kwasowości bądź zasadowości roztworów. Przy uprawie marihuany ważne jest utrzymanie stałego poziomu pH w systemie, Większość roślin marihuany preferuje otoczenie, które jest lekko kwaśne i ma poziom pH wahający się około 6.

Utrzymanie poziomu pH przy podlewaniu roślin pomaga w stworzeniu roślinom idealnego otoczenia i zapobiega powstaniu niedoboru magnezu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.