Metoda Uprawy DWC – Deep Water Culture, czyli System Kultury Głębokowodnej

System Kultury Głębokowodnej, czyli Deep Water Culture, to jedna z najbardziej popularnych metod uprawy marihuany w zamkniętym systemie. Jest to dosyć prosta metoda, jednak wymaga ona też wiedzy od growera. Stworzenie takiego systemu jest w prawdzie czasochłonne, jednak gdy raz go zbudujemy, będzie nam służył na lata.

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, zanim zaczniemy uprawiać rośliny marihuany w systemie deep water, to wykiełkowanie nasion. W tym celu możemy użyć różnych sposobów, albo wykiełkować je w ziemi, albo pomiędzy dwoma namoczonymi w wodzie ręcznikami papierowymi, albo w szklance z wodą.

DWC, czyli system uprawy Deep Water Culture, koncentruje się wokół zbiornika na wodę wypełnionego roztworem substancji odżywczych. Krótko mówiąc stanowi on centralny element systemu. Na powierzchni roztworu odżywczego znajduje się pływak, może to być po prostu płyta styropianowa, która bez problemu będzie unosiła się na powierzchni wody, a w niej z kolei znajdują się doniczki z siatką. Nad takim systemem zawieszamy lampy lub reflektory, i można brać się do pracy.

Jak sama nazwa wskazuje, korzenie systemu głębokowodnego są przez cały okres uprawy, głęboko zanurzone w roztworze odżywczym. Roślina i jej oś łodygi są podtrzymywane w doniczce przez podłoże, które w najlepszym przypadku nie wiąże żadnych składników odżywczych, jest neutralne pod względem pH i pochłania bardzo mało wody. Bardzo odpowiedni do tego celu jest przykładowo keramzyt. Łączy w sobie każdą z tych cech i jest absolutnie odporny na działanie szkodników, pleśni i grzybów. Roślina podziękuje Ci za to bardziej stabilnym zdrowiem.

Jednakże, ze względu na to, że w systemie kultury głębokowodnej korzenie rośliny stale znajdują się w wodzie, istnieje ryzyko ich niedotlenienia, niedoboru tlenu. Być może wiesz o tym, że gdy podlewasz domową roślinę doniczkową, to podlewanie powoduje u niej brak tlenu i roślina przechodzi w coś w rodzaju trybu przetrwania. Bez tlenu roślina nie może produkować cząsteczki energii ATP – prowadzi to do zahamowania wzrostu, opóźnionego kwitnienia, przedwczesnej śmierci starych liści lub zmniejszonego tworzenia pędów bocznych.

My jednak chcemy oczywiście, aby nasze rośliny miały na sobie jak najwięcej rozgałęzień, na których wyrosną grube i dorodne pąki. Musimy więc dostarczyć roślinie wystarczającą ilość tlenu. Kamień natleniający okazuje się zatem kluczowym elementem w takim systemie. W połączeniu z pompą napowietrzającą, uwalnia on wiele małych pęcherzyków powietrza, które kierują się ku górze, w stronę korzeni roślin i wzbogacają roztwór odżywczy, w którym się one znajdują, w tlen. W tym celu pompa musi pracować przez 24 godziny.

Zalety Systemu Deep Water Culture:

  • w porównaniu do innych systemów łatwy w utrzymaniu czystości po każdej uprawie
  • łatwy montaż, mało pojedynczych części
  • wzrost rośliny możliwy jest już od stadium nasionka

Wady Systemu Deep Water Culture:

  • zapewnienie cyrkulacji powietrza i natleniania przez 24/7
  • zwiększone ryzyko powstania alg ze względu na to, że roztwór składników odżywczych i rośliny znajdują się w jednym pojemniku i roztwór nie ma cyrkulacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.