Kiedy i Jak Zbierać Plony?

Odpowiedni czas oraz sposób zbierania pąków marihuany bądź też popełnienie błędów przy tej czynności może mieć negatywny wpływ zarówno na jakość, jak i na ilość Twoich plonów. Jeśli więc jeszcze nie jesteś zbyt doświadczonym growerem i masz wiele wątpliwości co do odpowiedniego zbioru swoich pąków, to zapraszamy Cię do przeczytania tego artykułu.

Czas plonów to jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu rośliny cannabisu. Jeśli zetniemy ją za szybko, to istnieje ryzyko, że stracimy znaczną część jej mocy oraz najprawdopodobniej będzie jej mniej. To samo dzieje się, jeśli zbierzemy za późno. Dlatego dobrze jest poinformować się o czasie zbioru jeszcze przed zasianiem nasion. Jednak nie da się tego dokładnie określić, gdyż każda odmiana i roślina jest inna. Im więcej mamy doświadczenia, tym łatwiej będzie nam określić takie detale.

Jeśli kupujesz nasiona w seedbanku, to zazwyczaj w opisie będzie podany jej czas kwitnienia. Dobre seedbanki mają też swoje infolinie, gdzie będziesz mógł spytać o interesujące Cię szczegóły. Każda odmiana marihuany kwitnie inaczej i nie da się tego w 100% wcześniej przewidzieć. Zamiast skupiać się na tym, należy cały czas obserwować roślinę i jej wzrost. Istnieje wiele aspektów, które mają wpływ na czas kwitnienia rośliny. Growerzy najczęściej określają czas zbioru na podstawie trychomów oraz słupków.

Na co zwracać uwagę przy zbiorach – czas

W pierwszej kolejności należy oczywiście wziąć pod uwagę czas, w którym dana odmiana średnio kwitnie. Gdy ten szacowany okres będzie mijał, należy wtedy dokładniej przyglądać się pąkom. Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwracać uwagę to to, czy słupki zaczęły zmieniać kolor. Słupki to małe włoski, które znajdują się w środku pąka. Gdy nadchodzi czas zbioru, zmieniają one swój kolor z białego w brązowawy. Poczekaj, aż większość słupków zmieni kolor i dopiero wtedy ścinaj.

Trychomy

Drugą oznaką gotowości to trychomy, czyli malutkie włoski pokrywające całe pąki oraz część liści. Trychomy to coś w rodzaju meszka z kuleczkami. Są one dosyć wilgotne i gdy ich dotkniesz, Twoje palce będą się kleić. Być może potrzebna będzie Ci lupa, abyś mógł zobaczyć, czy już się pojawiły. Odpowiadają one również za intensywny zapach rośliny, dlatego też w momencie, gdy będą one gotowe do zbioru, ich zapach będzie bardzo silny.

Kształt trychomów również zmienia się z biegiem czasu, zatem koniecznie miej go pod kontrolą. Dokładnie wtedy, gdy nadejdzie czas zbiorów górna część trychomów spłaszczy się, przez co będą one w kształcie grzybów. Jest to dobry znak na to, że roślina jest dojrzała. Trychomy również zmieniają swój kolor i z barwy przezroczystej zmieniają na mleczną. Potem stają się brązowe. Jest to idealny moment na zbiór pąków. Zaczekaj więc aż trychomy będą w barwie brązowej albo w kolorze bursztynu.

Kolor trychomów można też wykorzystać do określenia mocy Twojego zioła i, w zależności, czy chcesz silne czy słabsze zioło, ściąć je wcześniej albo później. Niektórzy growerzy zazwyczaj chcą uzyskać jak największą moc. Są jednak też tacy, którzy preferują nieco słabszy materiał. Jeśli zetniesz pąki w momencie, gdy trychomy będą jeszcze koloru mlecznego, to Twoja marihuana na pewno będzie raczej słaba. W momencie, gdy około 80% trychomów na roślinie będzie w kolorze bursztynu to przygotuj się na silniejsze działanie.

W jaki sposób zbierać pąki marihuany?

Wiesz już kiedy zbierać marihuanę, więc teraz kolej na kilka wskazówek jak to robić. Być może jeszcze nie słyszałeś o płukaniu czy też flushingu roślin marihuany. Chodzi o to, że za pomocą czystej wody wypłukujemy z rośliny wszystkie odżywki. Przez cały okres jej życia podlewałeś ją rożnymi odżywkami, które się w niej nagromadziły. Przed ścięciem najlepiej jest je wypłukać. Niektórzy growerzy spłukują swoje rośliny kilkakrotnie podczas całego wzrostu. Pomaga to w zapobieganiu przekarmienia roślin i tym samym uniknąć komplikacji.

Jeśli posadziłeś swoje rośliny w ziemi, to powinieneś zacząć ją wypłukiwać na około tydzień przed zbiorem. Wypłukanie składników odżywczych z gleby oraz z rośliny zajmuje nieco czasu. Szczególnie, jeśli użyłeś nawozów chemicznych, powinieneś zadbać o to, aby w Twojej roślinie nie było po nich żadnego śladu.

Jeśli uprawiałeś systemem hydroponicznym, to wystarczy, jeśli wypłuczesz swoje rośliny na 3-4 dni przed zbiorem. Jeśli w tym czasie większe liście na roślinach zaczną więdnąć czy żółknąć , to nie ma powodów do obaw. Jest to spowodowane niedoborem azotu, jednak nie będzie miało to żadnego wpływu na Twoje rośliny.

Gdy nadejdzie czas zbiorów powinieneś każdy pąk ściąć osobno. Rosną one jedynie bardzo ciasno obok siebie, więc musisz je ściąć po kolei tak, aby każdy pąk miał swoją łodygę. Od razu wieszaj je do wyschnięcia na sznurku w taki sposób, aby się nie dotykały. Pąki potrzebują do wyschnięcia dużo przestrzeni wokół siebie. Traktuj je z delikatnością, aby nie pogubiły trychomów.

Pąki powinny schnąć w ciemnym pomieszczeniu, gdzie panuje dobra wymiana powietrza. W prawdzie gorące powietrze może je wysuszyć szybciej, jednak nie jest to dobra metoda, jeśli chcemy mieć mocny produkt końcowy. Warto jest też umieścić w pomieszczeniu wentylator, który będzie utrzymywał powietrze w ruchu, jednak nie należy kierować jego strumienia bezpośrednio na pąki.

Pąki zazwyczaj potrzebują około dwóch tygodni do całkowitego wyschnięcia, jednak ten czas może się znacznie wydłużyć. Należy je po prostu bacznie obserwować. Pąki są odpowiednio wysuszone, gdy ich łodygi się nie zginają, a po prostu łamią w pół.

Trymowanie pąków

Trymowanie nie jest najważniejszym krokiem, ale jeśli dbasz o estetykę, to warto go zastosować. Trymowanie to nic innego jak obcięcie wszystkich liści, jakie znajdują się na pąkach. Jeśli jesteś nowicjuszem, to łatwiej będzie Ci je poobcinać przed suszeniem, jeśli masz już wprawę, to możesz poobcinać liście po wysuszeniu. Kolejność nie ma żadnego wpływu na jakość produktu końcowego, jednak ma go pozostawienie oraz usunięcie liści.

Wielu doświadczonych palaczy uważa, że liście pozostawione na pąkach dają ostry smak i często drapią w gardle, przez co musimy kaszleć. Jednak liście te również zawierają THC, przez co marihuana może być nieco silniejsza. Brak liści to łagodniejszy smak. W artykule Jak Trymować Pąki? dowiesz się więcej na temat trymowania marihuany.

Curing pąków

Curing to ostatni krok zanim zapalisz wyniki swojej hodowli. Proces ten zwany jest również utwardzaniem pąków. Nie jest to konieczne, jednak wielu koneserów marihuany go stosuje. Nawet po wysuszeniu pąków znajdują się w nich jeszcze jakieś drobne resztki wody. W środku pąków jest jej więcej niż na zewnątrz i curing służy wyrównaniu się poziomu wilgotności w pąkach oraz na nich. Wysuszone pąki po prostu umieszczamy w szklanym pojemniku i lekko do przykrywamy, ale nie zamykamy szczelnie. Ważna kwestia to codzienna kontrola, czy nie powstała na pąkach pleśń, gdyż w innym przypadku wszystko może się zmarnować. Ile curing ma trwać, zależy tylko i wyłącznie od Twoich upodobań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.