Zrób To Sam – Ziemia Do Uprawy

Obojętnie czy jesteś nowicjuszem czy też już doświadczonym growerem, stworzenie swojej własnej mieszanki ziemi do uprawy to najlepszy sposób na to, aby mieć pewność, że Twoje rośliny będą rosły w wysokiej jakości medium. Stworzenie własnej ziemi umożliwi Ci wyhodowanie wysokiej jakości marihuanę. Nie jest to wcale trudne i wykonalne nawet dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z uprawą. A dlaczego „zrób to sam”? Wybór świetnej ziemi to, oprócz wyboru dobrych nasion, pierwszy krok do stworzenia wysoko jakościowego zioła i to właśnie tutaj wszystko się zaczyna. Nawet jeśli w sklepach ogrodniczych można dostać wysokiej jakości ziemię kwiatową, to prawda jest taka, że ich jakość różni się w zależności od sprzedawcy i od marki. W momencie, gdy tworzysz swoją własną mieszankę, gwarantujesz sobie, że za każdym razem, kiedy uprawiasz, masz pewny produkt. Będzie on nie tylko tańszy w porównaniu do tego, co kupisz w sklepie, ale dzięki temu możesz też zrobić coś dobrego dla środowiska tworząc ze swoich resztek w kuchni kompost. Ponadto taka własnoręcznie stworzona ziemia może postać o wiele dłużej bez utraty swoich wartości odżywczych niż ta kupiona w markecie.

Stworzenie samemu ziemi ma też jeszcze inną zaletę. Dzięki temu Twoja uprawa będzie ekologiczna, ponieważ ziemia z marketu często doprawiana jest chemią i nie zawiera naturalnych mikrobów organicznych.

Stworzenie podstawy

Istnieją dwie możliwości, jak możesz stworzyć bazę swojej mieszanki. Pierwsza to taka, że wszystko od podstaw wyprodukujesz samemu. Druga jest taka, że ziemię podstawową kupisz w markecie. Przedstawimy Ci tutaj obie możliwości.

1. Stwórz swoją ziemię od podstaw samodzielnie

Aby stworzyć własną ziemię będziesz musiał zebrać kilka składników. Najważniejszą rzeczą jest to, aby Twoja ziemia była pełna zdrowych i odżywczych składników, które będą wspomagać zatrzymującą wilgoć i przewiewną ziemię. Cannabis potrzebuje tych właściwości, ponieważ wzrost korzeni jest bardzo ważny dla zdrowej rośliny. Przecież nie chcesz, aby Twoje rośliny rosły na chemii i ją zawierały, bo przecież wylądują one w końcu w Twoim ciele.

Potrzebne Ci narzędzia to:

– pojemnik z miarką
– duże wiadro albo pojemnik do wymieszania wszystkiego
– źródło wody (kran albo szlauch)
– widły
– oddzielny pojemnik do namoczenia niektórych składników
– sito
– ochronna maska na twarz, aby nie nawdychać się pyłków (niekoniecznie musi być, ale bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu)

oraz składniki:

Podając składniki podajemy ogólną dawkę jako porcja. Wystarczy, że zmieszasz wszystkie składniki w takich samych porcjach i możesz w ten sposób wyprodukować tyle ziemi,ile potrzebujesz.

– 1 porcja wermikulitu
Jest to materiał wulkaniczny, którego używa się do magazynowania wody w ziemi. Jest on pozyskiwany z różnych krańców ziemi i najprościej dostać go przez internet. Wermikulit jest podgrzewany, aby zwiększyć jego zdolność do magazynowania wody i to dzięki niemu Twoja gleba zawsze będzie bogata w wilgoć. Ponadto gromadzi on niektóre składniki odżywcze, których będziesz dostarczał swoje roślinie. Wermikulit nie rozkłada się ani nie traci swoich właściwości, pozostaje zatem cały czas taki sam przez cały okres uprawy.

– 1 porcja częściowo namoczonego włókna kokosowego
Ten materiał jest tak naprawdę odpadkiem, który wywodzi się z przemysłu kokosowego. Wybierając go decydujesz się na bardzo ekologiczne rozwiązanie. Włókno kokosowe jest znacznie lepsze od torfowca, który jest nieodnawialny i stwarza problemy dla środowiska.

– 2 porcje kompostu
Biologiczny kompost możesz bardzo tanio kupić albo, co jest jeszcze tańsze, zrobić go samemu. Kompost to znakomite źródło składników odżywczych dla roślin, ale też i dla zdrowych bakterii, które utrzymują Twoją ziemię przy życiu. Twój kompost powinien zostać przesiany przez sito, zanim użyjesz go w swojej ziemi.

– 1/2 filiżanki albo 1 filiżanka humusu koprolitowego
Jeśli posiadasz swoją własną hodowlę robaków to taki humus możesz również dodać do swoje mieszanki. Jeśli nie, to można go kupić. Sprawi on, że Twoja ziemia będzie zdolna do magazynowania wilgotności oraz składników odżywczych. Humus dodaje ziemi bardzo pożytecznych mikrobów organicznych, jest źródłem pożywienia i ogólnie jest świetnym uzupełnieniem do Twojej ziemi.

Jak z podanych składników zrobić ziemię:

1. Przesiej przez sito kompost i zamocz włókna kokosowe w ciepłej wodzie. Jeśli chodzi o włókna kokosowe to postępuj zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziesz na opakowaniu.
2. Zmieszaj włókna kokosowe z wermikulitem w wiadrze.
3. Dodaj kompost.
4. Dobry grower kontroluje na bieżąco poziom pH ziemi. Musi on wynosić pomiędzy 5,8 i 6,5.

W taki oto sposób zrobiłeś swoją ziemię.

2. Zakup ziemi bazowej

Innym sposobem na stworzenie ziemi bazowej jest jest jej zakup. Możesz w sklepie ogrodniczym kupić ziemię dobrej jakości, najlepiej ziemię ekologiczną. Odpowiednia będzie lekka ziemia, która jest przepuszczalna. Dobrej jakości ziemia zawiera z reguły takie dodatki jak torfowiec, chociaż istnieją też bardziej ekologiczne dodatki, fasolę sojową, humus, kompost, piasek i skorupy ostryg.

Upewnij się, że sprawdziłeś listę dodatków, jakie znajdują się w ziemi. Nie powinna ona zawierać żadnych sztucznych odżywek. Problem przy kupnie przygotowanej już ziemi jest taki, że nie jest ona przystosowana do marihuany tylko innych roślin pokojowych. Składniki odżywcze, jakie są dodawane do takiej ziemi mogą zaszkodzić Twoim roślinom, zamiast im pomóc.

Teraz wyjaśnimy Ci jakich składników odżywczych powinieneś dodawać do ziemi, aby stworzyć perfekcyjne warunki dla swoich roślin. Ekosystem, jaki występuje w Twojej ziemi możesz dalej odżywiać tak zwaną Compost Tea, czyli herbatą kompostową. Jest to płynny roztwór z mikroflorą pożytecznych organizmów glebowych i świetnie nadaje się dla roślin w fazie wzrostu. Ponadto dzięki herbacie kompostowej będziesz mógł wykorzystać swoją ziemię ponownie przy następnej uprawie.

Taki recycling ziemi zwany jest w języku fachowym Recycled Organic Living Soil (ROLS). Dzięki temu procesowi możesz zachować żywy ekosystem mikroorganizmów w swojej ziemi, dzięki czemu będzie ona się ciągle regenerowała i wzbogacana o składniki odżywcze.

Dodanie składników odżywczych

Niezależnie od tego, czy zrobiłeś ziemię sam, czy ją kupiłeś w sklepie, musisz uzupełniać ją w składniki odżywcze. Humus koprolitowy to najlepszy organiczny nawóz, jaki można dawać swoim roślinom. Tak samo nadają się: mączka z krwi, siarczan magnezu, fosforyt skalny, dolomit, mączka kostna, azomit i guano z odchodów nietoperza. Wspomagają one ilość potasu, azotu i fosforanu.

Nie musisz wszystkich tych składników dodawać do swojej ziemi. Jednak jeśli od początku będziesz to robił, zapewnisz swoim roślinom pełną niezbędnych odżywek ziemię, dzięki której nie będziesz musiał nawozić swoich roślin w trakcie uprawy.

Zaletą zrobienia swojej własnej ziemi jest to, że jest ona bogata w naturalne składniki i w trakcie, gdy Twoje rośliny rosną, regularnie dostarcza im taką samą dawkę odżywek. Jeśli sami nawozimy rośliny, to dawka nawozu jest raczej zmienna niż stała. Dobrze wymieszaj wszystkie składniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.