Technika Low Stress Training (LST)

Tak zwany Low Stress Training to technika, którą hodowcy marihuany stosują, aby wpłynąć na wzrost roślin. Niektórzy stosują ją również ze względu na ograniczenia odnośnie miejsca albo energii, inni zaś dlatego, bo chcą zapewnić sobie większe plony. Jeśli chcesz się czegoś więcej dowiedzieć o technice „Low Stress Training“ i o tym, jak ją zastosować, to zapraszamy Cię do dalszej lektury.

Tak zwana technika Low Stress Training (LST) to metoda, dzięki której możesz wpłynąć na wzrost swoich roślin marihuany, aby dawały większy plon i dzięki której możesz nimi tak pokierować, aby rosły w tym kierunku, który sam im wyznaczysz. Ta technika była już używana przez wielu growerów, aby wydobyć jak najwięcej pąków na bardzo małej powierzchni. Nawet, jeśli masz do dyspozycji dosyć miejsca, możesz zastosować technikę „Low Stress“, aby skłonić Twoje rośliny do produkcji wspaniałych pąków.

„Low Stress“ jest dokładnie tym, co mówi nam nazwa. Low Stress, czyli niski poziom stresu dla rośliny. Metoda ta nie polega na przycinaniu, odcinaniu czy skracaniu. Chodzi tutaj o to, aby roślinie zadać jak najmniej ran, a raczej żadnych. Low Stress Training to ekstremalnie bezpieczny i wydajny sposób (zarówno jeśli chodzi o aspekt finansowy jak i wysiłek) uprawy marihuany.

Na czym dokładnie polega Low Stress Training?

Technika Low Stress Training polega na związaniu gałęzi w ten sposób, aby wskazywały one do dołu a nie do góry. W ten sposób roślina będzie dostawała więcej światła i będzie one się lepiej rozprzestrzeniało. Oprócz tego Low Stress Training wywołuje reakcję chemiczną w roślinie marihuany, która dosłownie zmusza ją do tego, aby produkowała więcej kwiatów.

Z pewnością możesz sobie wyobrazić, że w momencie, gdy wygniesz najwyższe gałęzie swojej rośliny do dołu i je w ten sposób uwiążesz, to dolne liście i gałęzie automatycznie uzyskają więcej światła. Dzięki temu najwyżej rosnące kiście nie będą niczego marnować. Dokładnie mówiąc to te najwyższe gałęzie zawsze zużywają dużo niepotrzebnej im energii.

Poza tym możesz sobie wyobrazić, że taki krok zachęci inne pędy do rozwinięcia się. Zamiast jednej, wysokiej rośliny, zacznie ona rosnąć wszerz. Cała magia polega na tym, aby skutecznie oszukać naturalny instynkt rośliny w momencie, gdy wygniemy jej gałęzie w dół i tak je umocujemy. Roślina będzie myślała, że całkowicie straciła owe gałęzie i zacznie produkować hormony, dzięki którym zacznie ona puszczać nowe gałęzie. Jest to powodem, dlaczego rośliny poprzez „Low Stress Training“ rozwijają tyle kwiatostanów i pomimo że są mniejsze, wydają ogromne plony.

W jaki sposób stosuje się LST?

Aby zacząć swoją przygodę z LST, musisz wyposażyć się w kilka podstawowych rzeczy, które będą do tego niezbędne:

 • siatka
 • opaski zaciskowe (rapsy) do kabli albo drut powlekany PVC (ważnym jest, aby nie używać niczego, co ma chropowatą powierzchnię i może uszkodzić roślinę, gdyż każdy uszczerbek będzie miał negatywny wpływ na wzrost rośliny)
 • nożyce do drutu

Samo wykonanie LST nie jest skomplikowane. Najważniejszą kwestią jest to, aby w trakcie wykonywania nie wyrządzić żadnych szkód. Powinniśmy być bardzo ostrożni i uważać, aby przy roślinie nic nie złamać albo uszkodzić.

 1. Używaj rapsów albo powlekanego druta do ich przymocowania
 2. Siatkę umieść na doniczce i ją do niej przymocuj.
 3. Z biegiem czasu, gdy roślina będzie rosła będziesz wyginał po kolei łodygi a później gałęzie i za pomocą rapsów albo druta będziesz je przywiązywał do siatki.
 4. Zapobiegnij, aby łodygi skierowane były wprost na światło.
 5. Jeśli Twoje rośliny rosną za wysokie, to powyginaj jej łodygi do dołu i przywiąż.
 6. Jeśli siatka okaże się po pewnym czasie za mała, użyj sznurka, do którego możesz przywiązać kamień przytrzymujący ciężar gałęzi albo przywiązać go jakiegoś innego przedmiotu znajdującego się w pomieszczeniu.

Technika Low Stress Training umożliwia pełną kontrolę nad wielkością oraz kształtem rośliny. Ważnym jest, aby po podwiązaniu dać roślinie kilka dni odpoczynku, zwłaszcza jeśli podwiązywaliśmy najwyższą łodygę. Jeśli stres dla rośliny okazał się zbyt wysoki niż planowaliśmy, to z początku roślina będzie wolniej rosła. Nie ma jednak powodu do zmartwień, ponieważ rośliny szybko powracają do swojego normalnego wzrostu. Jeśli jednak będziesz ostrożny, to najprawdopodobniej Twoja roślina nie dozna zbyt dużego stresu i nie odniesie żadnych uszczerbków odnośnie wzrostu oraz struktury.

Będziesz zaskoczony ile kwiatostanów (topów) taka roślina jest w stanie wyprodukować, jeśli po LST dostanie więcej światła i powietrza. W normalnym przypadku łodygi zawsze są schowane pod liśćmi. Technika Low Stress Training maksymalizuje liczbę pąków, które roślina ostatecznie samoistnie produkuje. Należy jedynie uważać na to, aby rośliny za bardzo nie zestresować. W przeciwieństwie do innych metod i technik ta jest bardzo prosta i tania, ale jakże skuteczna i nie ma dużego ryzyka, że coś zepsujemy.

2 komentarze do “Technika Low Stress Training (LST)

 1. Adsmus3006 Odpowiedz

  Witam. Mam pytanie czy dobrze zrobiłem LST?
  Wydaje mi się że jest dobrze ale to mój pierwszy raz. Proszę o ocenę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.