Idealny Poziom pH Dla Roślin Konopi Indyjskich

Wszystko Na Temat Poziomu pH w Hodowli Roślin Marihuany

Wartość pH (siła/moc wodoru) to skala liczbowa używana do określenia, jak kwaśny lub zasadowy jest dany roztwór lub pożywka. Prawidłowe pH wpływa bezpośrednio na system korzeniowy roślin konopi indyjskich i ich zdolność do wchłaniania składników odżywczych. Odpowiednie dostosowanie pH zapewni plantatorom optymalny wzrost i doskonałe plony.

Skala poziomu pH ma zakres od 0 do 14, przy czym wartość 7 jest punktem neutralnym. Substancje o pH 7 nie są ani kwaśne ani zasadowe. Im niższa liczba, tym bardziej kwaśna staje się twoja substancja; im wyższa, tym bardziej zasadowa.

Ta równowaga nie powinna jednak odstraszać nowicjuszy w dziedzinie uprawy roślin marihuany. Dzięki prostemu zrozumieniu wartości pH, odpowiedniemu wyposażeniu i wiedzy, kiedy należy mierzyć poziom pH, cały proceder staje się prosty i zrozumiały.

Jaki Jest Odpowiedni Poziom pH Dla Roślin Konopi Indyjskich?

Założenie, że pH 7 byłoby idealne, jest bardzo bliskie – często uważamy, że środek lub średnia jest najbezpieczniejszą opcją. Rośliny konopi preferują jednak bardziej kwaśną pożywkę. Lekko kwaśna pożywka sprzyja również korzystnym grzybom.

Dodając na marginesie: Nawet jedna wartość w dół lub w górę skali będzie miała znaczący wpływ na rośliny konopi indyjskich. Substancja o pH 6 jest 10 razy bardziej kwaśna niż ta o pH 7. Odczyn pH 5 ma sto razy wyższy poziom kwasowości. Drobne zmiany wartości pH są zawsze preferowaną metodą, ponieważ tylko w ograniczonym stopniu wpływają na produkt końcowy.

Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, że wymagany poziom pH zmienia się w zależności od metody uprawy. Nie ma jednak powodów do obaw, poniżej opiszemy odpowiedni zakres poziomu pH zarówno dla upraw hydroponicznych, jak i uprawy opartych na glebie.

Hydroponika

Idealny poziom pH: 5,5–5,7

Jeśli chodzi o ustalanie wartości pH, to systemy hydroponiczne mogą być nieco bardziej wymagające. Zbiornik, w którym umieszczasz swój roztwór odżywczy, jest bezpośrednio połączony ze strukturą korzeni Twoich roślin. Ze względu na to, że nie istnieje taka pożywka, która zniwelowałaby wszelkie błędy, to warto trzymać się zasady, że mniej znaczy więcej, jeśli chodzi o zwiększanie lub obniżanie wartości pH.

Najłatwiej jest pracować z dodatkami, które opiszemy później. Powodem, dla którego w hydroponice roztwór powinien być bardziej kwaśny niż w glebie, jest to, że woda ma zazwyczaj neutralne lub lekko zasadowe pH.

Gleba

Idealny poziom pH: 6,3–6,7

Uprawy oparte na glebie łatwiej wybaczą błędy, jeśli chodzi o poziom pH. Największe wahania pH w glebie wynikają z degradacji nawozów, które pozostawiają po sobie kwaśne sole, co obniża pH gleby.

Podstawowym procederem jest prawidłowe wymieszanie gleby. Gleba nie jest tak jednolita jak struktura hydroponiczna, dlatego obszar gleby, który nie został prawidłowo wymieszany, będzie miał różne pH.

Zły Poziom pH

Nieważne jakie masz doświadczenie w uprawie roślin konopi indyjskich, może się zdarzyć tak, że poziom pH będzie nieprawidłowy. W takiej sytuacji kluczowe jest rozpoznanie oznak nieprawidłowego pH na Twoich roślinach oraz znajomość jego skutków. Co stanie się więc z roślinami, jeśli pH będzie zbyt wysokie lub zbyt niskie?

Wspomniane wcześniej pozostałości soli po nawozach prowadzą do zakwaszenia gleby. Sól działa również jak bloker i zapobiega wchłanianiu składników odżywczych przez rośliny. Próba skorygowania tego dodając jeszcze więcej składników odżywczych nie zadziała. Tutaj absolutnie niezbędne jest prawidłowe pH.

W zbyt zasadowej pożywce, niezbędne składniki odżywcze, takie jak wapń, żelazo i fosfor wiążą się ze sobą. Podobnie jak sól działająca jako bloker, również związane składniki odżywcze nie mogą zostać wchłonięte przez system korzeniowy rośliny. Obie z tych sytuacji powodują to, co zwykle się barierami odżywczymi.

Jak Poznać Oznaki Nieodpowiedniego Poziomu pH?

Zacofany lub całkowicie zatrzymany wzrost, więdnięcie i brązowe lub żółte liście są oznakami nieprawidłowego pH i/lub niedoboru składników odżywczych w roślinach konopi indyjskich. Objawy te mogą być również wynikiem innego problemu z konopiami indyjskimi. Jeśli jednak istnieją jakiejkolwiek wątpliwości, najlepszym i najszybszym sposobem jest zmierzenie poziomu pH. Pomiary można wykonać szybko i łatwo, co pomoże zdiagnozować każdy problem.

Jak Sprawdzić Poziom pH?

Istnieje kilka metod pomiaru poziomu pH. Jedne są lepsze, drugie gorsze, jednak wybór odpowiedniej metody należy do preferencji ogrodnika.

Papierki Lakmusowe

Jest to najbardziej tania i pospolita metoda pomiaru poziomu pH. Taki zestaw jest dostępny w centrach ogrodniczych i wyświetla konkretny kolor na podstawie pH substancji, którą testujesz.

Jeśli kupisz paski testowe, możesz je włożyć bezpośrednio do gleby, aby zmierzyć pH. Należy jednak pamiętać, że sucha gleba nie dostarczy wartości pomiarowej. Jest to produkt jednorazowego użytku, więc może być konieczne zakupienie kilku zestawów. Podają wartość pH tylko za pomocą koloru, nie podają wartości liczbowej.

Biorąc pod uwagę, że najmniejsza zmiana pH może mieć drastyczny wpływ na rośliny konopi indyjskich, preferowaną metodą badania jest precyzyjny kwasomierz.

Kwasomierz Glebowy

W międzyczasie na rynku pojawiły się również kwasomierze glebowe, których cena nie przekracza 30zł. Są one łatwe z użyciu, bardzo precyzyjne i ogólnodostępne, a co najważniejsze, wielokrotnego użytku. Taki kwasomierz składa się z ceramicznej płytki z rynienką, której umieszcza się próbkę gleby i zalewa się dołączonym do zestawu płynem Helliga. Po kilku minutach płyn zmienia kolor, a jego barwę należy porównać do namalowanej skali barw, aby określić odczyn podłoża. Dzięki tej metodzie można ocenić poziom pH gleby z dokładnością do około 0,5 jednostki pH.

Kwasomierz Ze Wskaźnikiem Analogowym/LCD

Kwasomierz jest tak samo szybki i łatwy w użyciu jak papierki lakmusowe, jednak koszt zakupu takiego sprzętu będzie nieznacznie wyższy. Taki kwasomierz posiada wskaźnik analogowy, a w międzyczasie pojawiły się również też kwasomierze z wyświetlaczem LCD, który przymocowany do pręta wyświetla numeryczne odczyty pH substancji. Jest to jednak jednorazowa inwestycja, ponieważ taki kwasomierz jest wielokrotnego użytku. Wystarczy po każdym użyciu dokładnie go umyć, gdyż pozostałości gleby po ostatnim pomiarze mogą sfałszować wynik.

Kiedy Należy Sprawdzać Poziom pH?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak często, jak to możliwe. Odpowiedni poziom pH da Twoim roślinom najlepszą szansę na uzyskanie ich pełnego potencjału. Poziom pH gleby należy mierzyć kilka dni po nawożeniu, natomiast poziom pH roztworów odżywczych przed każdym podlewaniem, a poziom pH wody do podlewania zaraz po jej spłynięciu do podstawki. Dzięki temu będziesz miał wszystkie parametry pod kontrolą i szybko wyłapiesz ewentualne nieprawidłowości oraz będziesz mógł od razu zareagować.

Jak Skorygować Poziom pH?

Growerzy uprawiający rośliny konopi powinni zaopatrzyć się w roztwory korygujące poziom pH. Te koncentraty chemiczne można kupić w lokalnym centrum ogrodniczym i działają w bardzo prosty sposób – zwiększają lub obniżają pH roztworu.

W przypadku gleby inną opcją jest wapno dolomitowe. Ma ono pH 7 (neutralne) i może być stosowane do korygowania pożywek, których pH jest bardzo oddalone od idealnego, zarówno w jedną jak i w drugą stronę. Aby zastosować dolomit wystarczy dodać do wody do podlewania jedną filiżankę dolomitu na 0,1 metra kwadratowego obszaru naszej uprawy. Po podlewaniu należy odczekać kilka dni zanim ponownie zmierzymy poziom pH.

Zarówno dolomit, jak i roztwory korygujące pH pomagają growerom zmieniać i dopasowywać pH. Przy dostosowywaniu poziomu pH kluczową kwestią jest zasada „niewiele, ale często”. Gwałtowne wahania poziomu pH będą nadmiernie stresować rośliny i negatywnie wpływać na ich wzrost i produkcję pąków. W najgorszym wypadku rośliny mogą nawet umrzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.