Aquaponika – Czym Jest i Jak Jej Używać?

Aquaponika to prosta technologia jednoczesnej hodowli ryb i roślin. Od niedawna metodą aquaponiki zaczyna się interesować również przemysł marihuanowy. W tym artykule zebraliśmy kilka najważniejszych aspektów dotyczących tej metody uprawy oraz jej zastosowania.

Mimo, że aquaponika nie jest żadną nową technologią, być może pierwszy raz usłyszysz, że można ją stosować również do uprawy marihuany. Aby poprawnie uprawiać metodą aquaponiki, musisz się najpierw nieco przygotować. Możesz to sobie mniej więcej wyobrazić w ten sposób, że będziesz uprawiał swoją marihuanę w akwarium (tak, w takim z rybami). Dlatego jest to nieco skomplikowane, aby stworzyć perfekcyjną harmonię dla swoich roślin.

Jeśli dopiero co zaczynasz przygodę z uprawą marihuany, najprawdopodobniej nie będzie dobrym pomysłu od razu zacząć uprawiać aquaponiką. Aquaponika zalecana jest dla wszystkich tych, którzy posiadają już wystarczająco doświadczenia w uprawie marihuany, ponieważ sama uprawa metodą konwencjonalną nie należy do najłatwiejszych.

Czym jest aquaponika?

Aquaponika to mieszanka hydroponiki z hydrokulturą. Prościej mówiąc: używasz swojej wiedzy na temat ryb i składników odżywczych, aby stworzyć ekosystem, który będzie stanowił idealne środowisko dla wszystkiego, co chcesz uprawiać. I tak, marihuanę możesz uprawiać w towarzystwie rybek.

Rybki odgrywają tutaj ważną rolę, ponieważ ich odchody dbają o składniki odżywcze, których potrzebuje marihuana. A potrzebuje ich dużo. Musisz więc się upewnić, że także twoje ryby będą otrzymywały wystarczająco składników odżywczych. Im większa koncentracja składników odżywczych w odchodach Twoich ryb, tym lepiej dla twoich roślin.

Jakie są zalety aquaponiki?

Być może wyda ci się to niepotrzebne, aby do uprawy marihuany jeszcze wciągać ryby i wodę. Po co to wszystko do uprawy? Pierwotnie metoda ta była używana, aby przy małym budżecie jednocześnie hodować ryby oraz rośliny. Ponadto, w porównaniu do systemu hydroponicznego, aquaponika jest bardzo wydajnym systemem łączącym energię z technologią. Uprawa marihuany w systemie hydroponicznym oznacza, że potrzebujesz nie tylko dużej ilości wody, ale dodatkowo musisz ręcznie uzupełniać składniki odżywcze.

Dzięki aquaponice załatwisz dwie muchy jedną klapką. Hodujesz marihuanę i jednocześnie możesz hodować rybki, oczywiście jeśli chcesz. Ta metoda jest szczególnie wydajna, jeśli zmagasz się, np. z takimi problemami, jak bezpłodna gleba. Dzięki obecności roślin stwarzasz zrównoważone środowisko dla swoich ryb, ponieważ odpowiednie rośliny pochłaniają rybie odchody. Jedyne, co musisz zrobić, to wybór odpowiedniej mieszanki ryb i roślin.

Jeśli więc zdecydujesz się na aquaponikę, to nie tylko będziesz w posiadaniu plantacji marihuany ale i też hodowli rybek. Dzięki takiej kombinacji stworzysz nowy, zamknięty ekosystem, który wyprodukuje całą energię potrzebną roślinie marihuany. Gwarantuje ci to, że w efekcie końcowym otrzymasz produkt ekologiczny, zdrowy i oczyszczony od wszelkich szkodliwych substancji.

Jakie są wyzwania przy aquaponice?

Każdy system uprawy wiąże się z jakimiś wyzwaniami. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy jesteś perfekcjonistą. Jednak z odrobiną cierpliwości możesz stać się mistrzem tej metody uprawy. Największym wyzwaniem jest odnalezienie odpowiedniego balansu składników odżywczych. Ze względu na to, że w tym przypadku biorą udział jeszcze ryby, może to się okazać na początku nieco skomplikowane. Jednak jeśli dobrze wyczujesz równowagę, reszta sama się ureguluje.

Jeśli nie masz zamiaru spożycia ryb, które hodujesz razem z marihuaną, to powinieneś zastanowić się nad tym, co z nimi zrobisz. Aby utrzymać system aquaponiczny musisz w pewnym momencie stare ryby zastąpić nowymi, młodszymi.

Stworzenie systemu aquaponicznego

Podstawy
Właściwie jest to bardzo proste. Twoje ryby i rośliny potrzebują środowiska do życia. Cały system składa się z różnych poziomów. Na najniższym poziomie żyją twoje ryby, które produkują odpady. Na poziomie środkowym żyją bakterie, które te odpady zamieniają w składniki odżywcze. Te składniki odżywcze służą jako pokarm dla korzeni twoich roślin, które, tak samo jak w systemie hydroponicznym, znajdują się w wodzie. Jest to też najwyższy poziom i tutaj znajduje się też światło oraz inny potrzebny sprzęt.

Ryby
To, jakie ryby pływają w akwarium, nie gra właściwie żadnej ważnej roli. W niektórych przypadkach możesz nawet użyć krewetek. Niektórzy hodowcy używają kolorowych i rzucających się w oczy ryb, ponieważ ładnie wyglądają i cieszą oko. Inni wolą ryby jadalne, ponieważ po zakończeniu uprawy można je zjeść. Tilapia jest, na przykład, taką rybą, która jest jadalna i świetnie harmonizuje z marihuaną.

Bakterie/ Biofiltracja
Najważniejszym aspektem w tym systemie są bakterie. Są one filtrem biologicznym. To, czy umieścisz je razem z rybami, czy gdzieś indziej, pozostaje do twojego wyboru. Żywe mikroby mają za zadanie połączenie komponentów całego systemu. Bez nich twój system nie będzie działał. Przez to, że rozkładają one rybie odchody i zamieniają w składniki odżywcze, zastępują te składniki, które musiałbyś dodawać ręcznie. Bez tych krążących bakterii twoje rośliny nie będą miały wystarczającej liczby odżywek, których potrzebują do wzrostu.

Filtr i pompa
Twój system potrzebuje filtr albo pompkę do wody. Aby twoje ryby dobrze się miały, potrzebują czystej, przejrzystej wody. Możesz jednak podłączyć swój filtr do zegara czasowego, co sprawi, że zaoszczędzisz na prądzie.

Możliwość dwóch zbiorników wodnych
Ze względu na to, że twoje rośliny w trakcie fazy wzrostu i kwitnienia potrzebują różnych składów odżywek, możesz pracować na dwóch zbiornikach, Podczas gdy twoje rośliny w jednym będą rosły, możesz przygotować drugi, który będzie zawierał perfekcyjną ilość odżywek dla kwitnienia.

Zakup gotowego systemu aquaponicznego

Jeśli chcesz pójść na łatwiznę, możesz zakupić gotowy system aquaponiczny. Nadają się one dla wszystkich tych, którzy dopiero zaczynają.

Jak uzyskać duże plony z aquaponiką?

Cała zagadka dużych plonów kryje się w składnikach odżywczych. Bez nich i bez ich odpowiedniej ilości twoja roślina umrze. Zrównoważenie składników odżywczych pomiędzy rybami a roślinami wymaga wprawy i cierpliwości. Jeśli raz ci się uda, stworzysz perfekcyjny ekosystem dla twoich ryb oraz roślin. Tylko wtedy, gdy bakterie będą w odpowiedni sposób się przemieszczały, mogą one produkować składniki odżywcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.