Co To Są Terpeny i Co One Robią?

Mimo, że ogólna wiedza na temat terpenów jest dość uboga, to wiemy z pewnością to, że ich wysokie koncentracje znajdujemy w cannabisie. Współpracują one synergicznie i w bardzo kompleksowy sposób z cannabinoidami, czego rezultatem są przeżycia, jakich doznają konsumenci marihuany. Ten artykuł ma za zadanie poinformować Cię o roli, jaką pełnią terpeny i w jaki sposób możesz z nich korzystać.

Mimo, że nauka zbadała już potencjał terpenów jeśli chodzi o ich właściwości lecznicze, to dopiero od niedawna trwają badania nad ich rolą w świecie rośliny marihuany. Terpeny są najprawdopodobniej odpowiedzialne za wiele efektów medycznych, których doznają konsumenci marihuany. Rzeczywiście terpeny pochodzące od innych roślin są używane do celów terapeutycznych.

Wiele różnych składników aktywnych i cannabinoidów jest ważnymi aspektami oddziaływania marihuany. Terpeny jednak odgrywają tutaj równie ważną rolę, nawet jeśli od niedawna zaczęliśmy nad nimi badania. Zrozumienie tego, co one robią w roślinie cannabisu daje nam holistyczną wdzięczność za medyczne oddziaływania tej magicznej rośliny.

Terpeny są odpowiedzialne za aromaty

Terpen to nic innego jak węglowodór, który naturalnie występuje w oleju roślin. Posiada on co najmniej 10 cząsteczek węgla i 16 cząsteczek wodoru. Terpeny można znaleźć nie tylko w marihuanie, ale i też w wielu innych roślinach. Dzięki nim zioła mają aromatyczny zapach. Twój ogródek ziołowy jest więc pełen terpenów. Te związki chemiczne przyczyniają się również koloru oraz smaku rośliny, w której występują. Rośliny o silnym zapachu tym samym są pełne terpenów.

Są to terpeny, które wykorzystuje się w aromaterapii. Są one odpowiedzialne za dobrostan ciała oraz emocjonalne samopoczucie danej osoby. Znanym przykładem jest lawenda. Posiada ona dużą ilość terpenu o nazwie linalol. Linalol jest odpowiedzialny za za relaksujące działanie lawendy. Terpeny, które są zawarte w marihuanie, mają taki sam efekt, przy czym każdy terpen z osobna jest odpowiedzialny za swoje własne, niepowtarzalne działanie.

Marihuana – słynna ze swoich aromatów

Jednym z aspektów, który koneserzy marihuany sobie cenią, jest jej zapach. Jest on tak specyficzny, że ten, kto go zna, jest w stanie wyczuć tą roślinę nawet z większej odległości. Wyobraź sobie, że roślina marihuany zawiera ponad 200 różnych terpenów. Nic więc dziwnego, że wielu konsumentów tak bardzo przepada za jej smakiem oraz aromatem. Obydwa te aspekty automatycznie rozwijają się w roślinie marihuany rosnącej w dobrych warunkach.

Odmiany marihuany są nazywane według ich aromatów, z których się wywodzą. Blueberry Kush, na przykład, dzięki swoim terpenom smakuje jagodami a Cheese pachnie serem. Każda roślina ma inną zawartość terpenów, które, w połączeniu z cannabinoidami, są odpowiedzialne za wyjątkowy efekt tej rośliny.

Terpeny działają tak samo jak cannabinoidy

Jeśli wiesz, w jaki sposób cannabinoidy współdziałają z ludzkim systemem endocannabinoidowym, to można powiedzieć, że wiesz też jak działają terpeny. Tak samo, jak cannabinoidy, terpeny wchodzą w reakcje z receptorami w mózgu. Przez to powodują one konkretny efekt, który w efekcie jest odczuwalny przez konsumenta.

Terpeny ostatecznie odgrywają większą rolę, niż początkowo podejrzewano. Główną uwagę poświęca się cannabinoidom, przez co większość ludzi myśli, że to właśnie one są odpowiedzialne za większość efektów. Jednak to, co wiemy o terpenach i ich wartości, pozwala stwierdzić, że odgrywają one dużą rolę w medycznym oddziaływaniu marihuany. Reakcje chemiczne zachodzące pomiędzy terpenami a receptorami w naszym mózgu są pomocne w leczeniu stanów zapalnych, zapalenia oskrzeli, a nawet nowotworów. Ponadto nie są one psychoaktywne, co jest dodatkowym atutem.

Terpeny i olej konopny

Silny aromat marihuany jest jedną z jej cech charakterystycznych i odróżnia ją od oleju z nasion konopi. Zapach oraz smak konopi jest mniej intensywny niż ten marihuany, co jednak nie oznacza, że konopia nie zawiera terpenów. W roślinie konopi zawartych jest 120 różnych terpenów i wszystkie mają właściwości antywirusowe, przeciwzapalne oraz antybakteryjne.

Jeśli chodzi o olej konopny, to terpeny nie zawsze lądują w produkcie końcowym. Wszyscy wiemy, w jaki sposób można wyekstrahować niektóre cannabinoidy z marihuany. Jednak izolacja terpenów nadal jest nieodkrytym obszarem. Proces produkcji oleju z nasion konopi decyduje o tym, czy terpeny dostaną się do produktu końcowego, czy też nie. Ze względu na to, że nasiona konopi mają łagodniejszy aromat niż reszta tej rośliny, koncentracja terpenów jest w nich niższa.

Różne terpeny i ich efekty

Jeśli znasz poszczególne terpeny oraz ich efekty, możesz wybrać daną odmianę na podstawie jej właściwości. Oznacza to, że masz większą swobodę spersonalizowania swoich przeżyć.

Alfa-Pinen: Jest to jeden z terpenów, który najczęściej występuje w odmianach marihuany i można go znaleźć w innych roślinach. Jest to ten terpen, który odpowiada za aromat takich ziół jak szałwia oraz rozmaryn. Był on używany jako miejscowy środek antyseptyczny i nawet nadaje się do zwiększenia koncentracji. W odmianie o nazwie Trainwreck alfa-pinen występuje w wysokiej koncentracji.

Limonen: Jak sama nazwa daje się domyśleć, ten terpen odpowiedzialny jest za zapach cytrusów. Jest on zawarty w owocach cytrusowych, mięcie oraz jałowcu i, oczywiście również w cannabisie. Limonen jest antybakteryjny, antydepresyjny i działa przeciwgrzybicznie. Ponadto jest on znany z działania obniżającego ciśnienie tętnicze. Wysoki poziom tego terpenu możesz znaleźć w odmianie OG Kush.

Mircen: Ten terpen jest zawarty w mentolu oraz trawie cytrynowej. Jego zapach jest często używany w przemyśle kosmetycznym. W marihuanie występuje w wysokiej koncentracji i przyczynia się do jej medycznego oddziaływania. Działa antyseptycznie, antydepresyjnie i pomaga przy leczeniu nowotworów. Ponadto ten terpen zwiększa przepuszczalność błony komórkowej co oznacza, że do krwiobiegu może dostać się więcej THC. Jeśli jesteś zainteresowany tym terpenem, to mircen zawarty jest w wysokiej dawce w odmianach White Widow oraz Skunk #1.

BCP (beta-kariofilen): Jak niedawno odkryto, BCP jest aktywnym składnikiem marihuany. Mówi się, że wchodzi on w reakcje z receptorami CB2, które rozkręcają efekty przeciwzapalne. Jako samodzielny produkt wyekstrahowany z rośliny marihuany jest on pierwszym suplementem diety, który został uznany przez amerykańską FDA. Stało się tak przez to, że nie jest on w ogóle psychoaktywny. BCP jest jednym z najważniejszych składników medycznych marihuany.

Borneol: Borneol jest związkiem, który nosi w sobie zapach kamfory. Mówi się, że borneol posiada właściwości przeciwbólowe. Ponadto można leczyć nim bezsenność.

Cyneol (eukaliptol): Specjalnie dopisaliśmy jego drugą nazwę, bo ten terpen pachnie eukaliptusem. I tak, występuje on w marihuanie. Cyneol jest zazwyczaj używany do udrażniania dróg oddechowych i na kaszel. Nie jest on zawarty w zbyt wielu odmianach marihuany, ale mimo to jest to terpen, który warto znać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.