Węzły i Międzywęźla Roślin Marihuany

Cannabis, tak jak też wiele innych roślin, rozwija w trakcie swojego wzrostu tak zwane węzły i międzywęźla, czyli miejsca, w których z łodygi wyrastają gałęzie oraz odstępy pomiędzy nimi. Odgrywają one bardzo ważną rolę w zrozumieniu wigoru roślin i mają centralne znaczenie w technikach manipulacyjnych, które używane są w celu osiągnięcia lepszych wyników.

Wszystkie łodygi rośliny są ze sobą połączone węzłem i międzywęźlami.

Węzeł to ten obszar na roślinie, z którego wyrasta nowa część rośliny. Ta nowa część to może być łodyga, liść albo kwiat. Węzeł znajdujący się bezpośrednio pod kwiatostanem rośliny marihuany (często nazywanym też koroną) w botanice nosi nazwę merystem wierzchołkowy albo merystem apikalny; stożek wzrostu. Jest to nic innego jak tkanka roślinna znajdująca się na wierzchołku pędu lub korzenia.

Międzywęźla natomiast są obszarami łodygi albo gałęzi, które znajdują się pomiędzy dwoma węzłami. Rośliny cannabisu, które chętnie rosną do góry oraz wszerz (czyli głównie odmiany z dominacją Sativy), ogólnie posiadają dłuższe międzywęźla niż inne odmiany.

Dlaczego są one ważne?

Węzły oraz międzywęźla mogą Ci wiele zdradzić na temat płci roślin oraz czy przebywają one w odpowiedniej temperaturze i czy mają odpowiednie oświetlenie. Ponadto odgrywają one ważną rolę w zastosowaniu takich metod jak przycinanie, czyli trimming oraz klonowanie.

Płeć roślin

Jeśli nie jesteś pewny, czy z Twoich regularnych nasion rozwinęły się męskie czy żeńskie rośliny, to przyjrzyj się dokładniej ich węzłom. Rośliny zaczynają zazwyczaj po 3-6 tygodni fazy wegetacyjnej produkować kwiaty. Te kwiaty powstają w węzłach wzdłuż głównego merystemu rośliny, czyli łodygi oraz na innych pędach i przybierają dwie różne formy.

Kwiaty z długimi, białymi włoskami, czyli słupkami są oznaką dla żeńskiej rośliny. Małe, zamknięte pączki są natomiast oznaką dla rośliny męskiej.

Temperatura oraz oświetlenie

Odstęp między węzłem a międzywęźlem, jak i ich wielkość, mogą poza tym zdradzić, czy temperatura albo oświetlenie Twojej uprawy nie muszą zostać dopasowane. Jeśli zauważysz, że międzywęźla Twojej rośliny są za krótkie albo za długie niż powinny być, to możliwe, że rośliny w nocy są poddane zbyt dużym wahaniom temperatury.

Ciepłe noce oraz zimne dni są powodem krótszych międzywęźli. Natomiast ciepłe dni a zimne noce sprawiają, że ten obszar się wydłuża.

Nadzwyczajnie długie międzywęźla mogą być oznaką rozciągania się roślin. Dzieje się tak, gdy rośliny nie otrzymują wystarczająco dużo światła i przez to wyciągają się w jego poszukiwaniu.

Długie międzywęźla są problematyczne, ponieważ mogą prowadzić do powstania słabych gałęzi. W czasie kwitnienia może się zdarzyć tak, że pod wpływem ciężaru pąków po prostu się wygną lub całkowicie złamią. Krótsze międzywęźla sprawiają, że gałęzie są wystarczająco silne, aby utrzymać ciężar kwiatów w momencie, gdy zbliża się pora ich ścięcia.

Przycinanie

Węzły i międzywęźla są do tego ważne, gdy roślina ma zostać przycięta. Po około 2 do 3 tygodniach wzrostu powinieneś dokładnie przejrzeć swoje rośliny i przed ich przycięciem upewnić się, że posiadają one większą ilość dużych międzywęźli.

Istnieją różne metody przycinania roślin marihuany, jednak u większości musisz przycinać w miejscu konkretnych węzłów. Przy toppingu musisz, na przykład, merystem uciąć nad węzłem z grubymi i silnymi gałęziami. Tym samym zostanie on zachęcony do wyprodukowania dwóch różnych gałęzi, z których rozwiną się dwa kwiatostany.

Ponadto istnieją takie techniki przycinana, gdzie merystem przycina sie w ten sposób, że na roślinie pozostają tylko cztery główne gałęzie. Doprowadzi to do skoncentrowanego wzrostu w tym obszarze i pomoże w rozwoju grubej i gęstej rośliny z takowymi pąkami.

Niektórzy growerzy uważają, że najlepszą metodą jest przycięcie tylko wierzchołków każdej gałęzi, aby doprowadzić do tego, że zwiększy się na nich wzrost bezpośrednio pod miejscem nacięcia.

Obojętnie którą technikę przycinania wolisz, węzły i międzywęźla są głownie o to, aby wiedzieć w którym miejscu należy zrobić nacięcia, aby zadbać o bardziej wydajny wzrost oraz rozwój Twoich roślin, a co za tym idzie zwiększenie plonów.

Klonowanie

Klonowanie umożliwia Ci utrzymanie specyficznego fenotypu rośliny nawet przez kilka lat. Jest to bardzo korzystne jeśli trafisz na roślinę z wyjątkowymi cechami i chcesz ją utrzymać.

Klony pobiera się głównie z dolnej części rośliny, ponieważ szczepki w tej części są silniejsze i zdrowsze. Większość growerów pobiera szczepki z tych gałęzi, które znajdują się minimum trzy węzły pod najwyższym rozgałęzieniem rośliny i tym samym gwarantują optymalny wigor swoim klonom.

Aby pobrać klona z rośliny matczynej, ucina się gałąź znajdującą się bezpośrednio pod węzłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.