Jak Znaleźć Najlepsze Męskie Rośliny do Hodowli?

Przyszłość Twojej hodowli marihuany zależy od Twojej zdolności odróżnienia dobrych genów od tych złych. W tym artykule pokażemy Ci na co musisz zwracać uwagę przy wyborze męskich roślin do swojej hodowli.

Jeszcze do niedawna odpowiedni męski osobnik był wybierany poprzez selekcję naturalną. Ale jeśli chodzi o hodowlę marihuany sami musimy być aktywni i zdecydować, które geny męskich osobników zostaną przekazane dalej, aby stworzyć nasiona. Powodem, dlaczego wybór męskiej rośliny marihuany jest sztuką jest taki, że hodowcy próbują naśladować naturę, a rola naturalnej selekcji to duża odpowiedzialność.

W momencie gdy przyszłość Twojego ogrodu cannabisowego zależy od Twojego wyboru to oczywiście postarasz się wybrać jak najlepsze geny. A jest to niemal tak samo, jak wybór odpowiedniego partnera życiowego. Poprzez staranny wybór męskich genów do stworzenia nasion będziesz już na zaawansowanej drodze produkcji różnych odmian w swoim ogrodzie.

1. W idealnym przypadku już zacząłeś hodowlę

Zanim zaczniesz produkować swoje własne nasiona, w idealnym przypadku już zacząłeś produkcję swojej pierwszej generacji hybrydowych odmian. Jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś, to nie jest to nic trudnego, wystarczy skrzyżować ze sobą dwie dobre odmiany (najlepiej czystą indicę z czystą sativą).

Miejmy nadzieję, że to, co stworzysz będzie spójne jeśli chodzi o ekspresję fenotypową. Ale na tym poziomie normalne są widoczne wariacje. W następnej generacji możesz jako hodowca starannie wybrać fenotypy, które najlepiej Ci odpowiadają i które chcesz kontynuować.

Pamiętaj, że fenotypy są ważne podczas procesu wzrostu, ale nie wiesz do końca jakie są Twoje pąki dopóki ich nie zbierzesz. Bowiem to jest moment, w którym będziesz je próbował. Dlatego ważnym jest, aby się nie spieszyć. Duże pąki i dobry zapach są ważne, ale co po nich jeśli przeżycia po zapaleniu będą nudne i niezadowalające.

Podczas gdy żeńskie rośliny są tym, co na końcu Ci zostaje, to męskie rośliny odgrywają ważną rolę w tym, co przeżywasz. Przez to znalezienie odpowiedniej męskiej rośliny może okazać się nieco skomplikowane. W idealnym przypadku Twoja pierwsza generacja hybryd pozostawi po sobie dużą ilość nasion, z którymi możesz wystartować. Pozostawia Ci to ogromny wybór dla drugiej generacji. Z każdą generacją będziesz jednak coraz lepszy w wyborze.

2. Zachowaj coś na później

Jak już wspomnieliśmy o tym, czy wybrałeś odpowiednich rodziców dla swoich przyszłych generacji dowiesz się dopiero wtedy, gdy zasiejesz nasiona, zbierzesz plon, wysuszysz pąki i je zapalisz. A będzie to trwało cały sezon od wyboru męskich i żeńskich roślin. Paradoksem jest to, że pracujesz nieco na wstecznym biegu aby zobaczyć, czy jesteś dobrym substytutem do naturalnej selekcji.

Zachowaj kilka kęsów z każdej rośliny na którą się zdecydowałeś, że chciałbyś ją zatrzymać i przetestować. Możesz po prostu z każdej rośliny uciąć po jednej sadzonce i zrobić z nich ukorzenione klony. Potem możesz pozostawić matkę czy ojca w wegetatywnym stadium.

Pozwala Ci to na powrót do danego rodzica po tym, jak zebrałeś ich potomków. Alternatywnie możesz zebrać pyłek i wstawić go do lodówki. Teraz pora na czynności, jakie musisz wykonać w wyszukiwaniu męskiej rośliny.

3. Nie bierz się za odmiany szybkokwitnące

Jeśli niekoniecznie chcesz hodować roślinę, która za wcześnie i szybko kwitnie, to musisz pozbyć się wszystkich męskich roślin, które posiadają tą cechę. Warto wiedzieć już na wstępie czego oczekujesz od swojej marihuany, ponieważ znacznie ułatwi Ci to wybór męskiej rośliny.

Męskie rośliny, które kwitną zanim tego będziesz chciał są najprawdopodobniej podatne na niepożądane cechy kwitnienia. Aby więc zapewnić dobrą jakość i zapobiec hermafrodyt usuń wczesno kwitnące rośliny (ale ich nie wyrzucaj).

4. Nie bądź zawiedziony wielkością

Duże, o intensywnym kolorze i ładne. To są trzy wymarzone cechy pąków marihuany. Rośliny, które całą energię zużywają na produkcję długich włókien, które sprawiają, ze są one wysokie, powinny być używane do produkcji właśnie włókien, a nie kwiatów. Lepiej jest, jeśli męskie rośliny, które są za duże i za szybko rosną, szybko usuniemy. Chyba, że posiadają one inne cechy, które są dla Ciebie interesujące, ale najlepiej je wyeliminuj.

5. Wszystko zależy od szczepu

Duże, o intensywnym kolorze i ładne. To są trzy wymarzone cechy pąków marihuany. Rośliny, które całą energię zużywają na produkcję długich włókien, które sprawiają, ze są one wysokie, powinny być używane do produkcji właśnie włókien, a nie kwiatów. Lepiej jest, jeśli męskie rośliny, które są za duże i za szybko rosną, szybko usuniemy. Chyba, że posiadają one inne cechy, które są dla Ciebie interesujące, ale najlepiej je wyeliminuj.

6. Wszystko zależy od szczepu

Ta rada pochodzi z książki Michaela Starksa, Marijuana Chemistry, i chyba wielu hodowców się pod nią podpisze. To czego szukasz w męskiej roślinie jest to, że jego rdzeń będzie pusty. Gruby, gęsty i pełny główny rdzeń powinien zostać wyeliminowany. Michael Stark (i wielu innych hodowców) zauważyli, że pusty rdzeń w jakiś sposób jest związany z produkcją THC. W celu głębszej analizy chemii i genów w tym kierunku pozostaje przeczytanie tej książki.

7. Męskie rośliny też mają kwiaty

Tak, męskie rośliny też mają kwiaty. Tylko nie takie, które na końcu palimy. Jak by nie było, pyłek, który jest w nich produkowany, możesz użyć do zapylenia żeńskich roślin. Obserwuj, jak rozwinęły się pąki na męskich roślinach. Przecież nie chcesz mieć genów delikatnej i słabej rośliny. Chcesz mieć grube i tłuste, czyli takie, jakie powinny być.

Jest to łatwe przy żeńskich roślinach, ale trudniejsze przy męskich. A to ze względu na to, że nie zwykliśmy przyglądać się męskim kwiatom.
Poza tym powinieneś obejrzeć męskie kwiaty, czy nie ma na nich pleśni.

Jeśli jakaś roślina jest podatna na pleść, to ją usuń, ponieważ przekaże ona tą cechę kolejnym pokoleniom. Ogólnie zauważysz, że męskie rośliny w Twoim ogrodzie są bardzo zróżnicowane. Jedne są silniejsze, inne słabsze. Tych słabszych możesz się pozbyć.

8. Czujesz coś wyjątkowego?

Zwracaj uwagę na intensywny zapach pąków. Siła zapachu w trakcie fazy wegetatywnej dużo zdradzi Ci na temat poziomu THC. Zatrzymaj rośliny o silnym i przyjemnym zapachu, który będziesz lubił.

Najlepszym sposobem na przetestowanie zapachu męskich roślin jest potarcie palcami ich liści oraz łodyg. Ile zapachu uwolni? Czy czujesz go na palcach przez dłuższy czas?

9. Trychomy

Męskie rośliny nie mają tyle trychomów co żeńskie, ale jakieś tam mają. Przypatrz się im tak, jakbyś to czynił z rośliną żeńską. Wybierz te rośliny, które mają najwięcej trychomów. Moc męskiej rośliny powinna się przyczynić do mocy jej potomków.

10. Im więcej nasion wyprodukujesz tym lepiej

Aby wydobyć to, co najlepsze ze swojej hodowli, powinieneś wyhodować możliwie jak najwięcej nasion. Im więcej wyhodujesz, tym więcej odkryjesz fenotypów i tym samym będziesz miał większy wybór. Wyjątkiem jest znalezienie tej jednej, dlatego warto jest mieć kilka opcji. Im więcej nasion zasiejesz, tym bardziej prawdopodobnym jest znalezienie tej jednej, odpowiedniej, męskiej rośliny.

Teraz, jeśli już być może masz męską roślinę, które wykazuje wszystkie odpowiednie cechy, staniesz się szczęśliwym hodowcą. Nie dzieje się to jednak już przy pierwszej czy drugiej generacji. Bardziej jest tak, że staranny wybór przyszłych generacji zaczyna się wtedy, gdy Twoje rośliny będą stabilne, będą wykazywały takie same fenotypy i nadal będą produkowały dobre nasiona.

Bardziej później niż wcześniej będziesz miał swoją ulubioną, samodzielnie wyhodowaną odmianę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.