Jak Uratować Więdnącą Roślinę?

Więdnące i zwisające w dół liście rośliny są najczęściej reakcją na zbyt dużą lub zbyt małą ilość wody w obszarze korzeni. Aby roślina mogła dalej normalnie rosnąć, natychmiast trzeba ten problem zniwelować, ponieważ w innym przypadku może dojść do zatrzymania wzrostu rośliny. Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób możesz uratować swoje rośliny, których liście zaczęły więdnąć i zwisać, to zapraszamy do przeczytania tego artykułu.

Roślina marihuany z więdnącymi i zwisającymi liśćmi nie wygląda na szczęśliwą i ważne jest, aby zadbać o jej szczęście. Każdemu growerowi może się przytrafić, że liście jego roślin zaczną więdnąć i zawsze istnieje jakiś rozwiązanie tej sytuacji. Obydwa te problemy powstają głównie wtedy, gdy dajemy naszym roślinom za dużo albo za mało wody. Sposób na ich rozwiązanie jest bardzo prosty. Wystarczy, że poświęcimy naszym roślinom więcej uwagi.

Jako początkujący grower nie masz się czym martwić. Więdnące liście nie oznaczają jeszcze, że z Twojej plantacji nic nie będzie. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że Twoje plony wypadną w miarę dobrze, to musisz ten problem jak najszybciej zlikwidować.

Różnica pomiędzy zwisającymi a więdnącymi liśćmi marihuany

Ważne jest, abyś nie pomylił zwisających liści z więdnącymi, ponieważ mają one całkowicie różne podłoże. Liście więdną wtedy, gdy ich brzegi się falują i zawijają do dołu. Możesz być w 100% pewny, że więdną, gdy ich pofalowane brzegi dodatkowo żółkną. Natomiast jedynie zwisające liście są łatwe w rozpoznaniu. W przeciwieństwie do więdnących liści, u których zawijają się jedynie brzegi, zwisa cały liść z gałęzi. Jeśli liście Twojej rośliny zwisają, nie zobaczysz na nich żadnych żółtych przefarbowań. Zwisające liście są ponadto silniejsze niż więdnące.

Zanim więc zaczniesz próbować ratować swoją roślinę, ważne jest, abyś wiedział, czy ona więdnie, czy tylko ma zwisające liście. Jaką metodę wybierzesz, aby zniwelować ten problem, zależy właśnie od rozpoznania danego symptomu, zatem dokładnie się przyjrzyj.

Zbyt duża ilość wody – zwisające liście

Dawanie roślinie marihuany zbyt dużej ilości wody to znany błąd popełniany przez growerów i jego wynikiem są właśnie opadłe liście. Jeśli roślina jest zalana, nie oznacza to koniecznie, że tylko raz przy podlewaniu nalałeś jej za dużo wody. O wiele bardziej oznacza to, że zbyt często podlewałeś roślinę, albo, że rośnie w doniczce o niedobrym drenażu. W tym wypadku problem leży po stronie korzeni, które zaczynają się psuć. Jeśli w okolicy korzeni znajduje się zbyt duża ilość wody, to może to prowadzić do tego, że dostęp tlenu do gleby zostanie zablokowany a to doprowadzi do psucia się korzeni i zwisania liści.

Problem ten może również być spowodowany złym doborem doniczki oraz ziemi. Ważne jest, aby doniczka, w której rośnie Twoja roślina, posiadała porządny drenaż. To samo dotyczy ziemi. Normalne jest, że pomiędzy podlewaniem nieco podsuszamy naszą roślinę. Zwisające liście są oznaką, że ten krok został pominięty.

Jeśli liście marihuany już zwisają, to podnieś doniczkę i upewnij się, że woda z dołu ma ujście z doniczki. Jeśli nie, to poruszaj nieco ziemię, aby się upewnić, że nie jest ona zbyt mocno ubita, co z kolei może być przyczyną niespływania wody. Nie musisz zmniejszać ilości wody do podlewania, ale jedynie zapewnić, że będzie ona spływać w dół i wypływać z doniczki. Zwracaj zawsze uwagę na kilka górnych centymetrów warstwy ziemi. Jeśli z wierzchu ziemia będzie sucha, to znaczy, że czas podlać roślinę. Jeśli jednak ziemia będzie ciemnej barwy i wilgotna, to jeszcze nie musisz podlewać.

Ważne jest, aby szybko zniwelować ten problem, ponieważ może on pojawić się w przeciągu jednej nocy. Jeśli Twoja roślina jest zalana, szybciej może zostać zaatakowana przez różne choroby.

Za mało wody – więdnące liście

Jeśli Twoje rośliny dostają za mało wody, to ich liście będą zaczynały więdnąć. Więdnące liście wyglądają na bardziej „smutne” niż liście zwisające, zawijają się na krawędziach i zmieniają kolor na żółty. Więdnięcie oznacza, że korzenie Twojej rośliny są suche jak mak i w takich warunkach będą o wiele wolniej rosnąć. Im szybciej zniwelujesz ten problem, tym lepiej.

Powinieneś wziąć pod uwagę częstsze podlewanie roślin i na początek dawać jej trochę więcej wody, aby wyrównać zasuszenie. Bądź ostrożny, aby na samym początku nie dać jej zbyt dużo wody i tym samym nie wybić jej z równowagi. Nie mieszaj wody do podlewania z żadnymi nawozami, ponieważ to nie zniweluje problemu więdnięcia. Musisz tylko upewnić się, że woda będzie miała neutralne pH. Po pewnym czasie rośliny zaczną znowu wyglądać na „szczęśliwe” i jak powrócą do życia to wtedy możesz zacząć dodawać nawozy.

Uprawa Hydroponiczna

Dla osób, które uprawiają systemem hydroponicznym jest to niemal niemożliwe, aby dać roślinom za mało wody. Mimo to niektóre systemy hydroponiczne są podatne na problemy korzeni, które prowadzą do tego, że liście na roślinie zaczynają zwisać. Jeśli takie coś się pojawi, to możemy wzbogacić wodę do podlewania o dodatkowy tlen za pomocą specjalnej pompki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.