Jak Stworzyć Swoją Własną Generację Hybryd?

Stworzenie swojej pierwszej generacji hybryd rośliny marihuany sprawi, że Twoje umiejętności uprawy awansują na kolejny poziom. Jest to czymś w rodzaju sztuki świata hodowli i dzięki niej możesz możesz wykorzystać swój cały kreatywny potencjał. Ten artykuł to szybki kurs na temat pochodzenia roślin i tego, jak możesz zacząć kreować swoje własne odmiany marihuany.

Stworzenie swojej własnej odmiany marihuany to o wiele trudniejsze zajęcie niż samo sianie nasion, które już posiadasz. Nie jest to więc nic dla początkujących. Proces ten przebiegnie pomyślnie tylko wtedy, gdy będziesz umiał dobrze uprawiać, a aby dobrze uprawiać, trzeba najpierw być dobrym growerem. Hodowla kręci się wokół twojej własnej kreacji. Jest to możliwość stworzenia krzyżówki twoich dwóch ulubionych odmian i wyhodować w ten sposób odmianę, która w ogóle jeszcze nie istnieje.

Zastanów się jakich odmian chcesz użyć do stworzenia własnych odmian. Weź pod uwagę właściwości, jakie posiadają i na których Ci najbardziej zależy. Ten artykuł przeznaczony jest dla osób początkujących w temacie hodowli,jednak najlepszą radą, jaką można dać jest to, aby najpierw się doinformować zanim się zacznie, aby nie zmarnować żadnych roślin. Jeśli dotychczas jeszcze nic nie hodowałeś, to najpierw powinieneś spróbować po prostu zasiać nasiona i wyhodować zdrową roślinę, a dopiero potem hodować własne odmiany.

Co należy wiedzieć o rozmnażaniu się i dziedziczeniu roślin

Posiadanie wiedzy na temat rozmnażania się roślin oraz ich dziedziczenia to podstawowa rzecz zanim zaczniemy próby wyhodowania swojej własnej odmiany. Najpierw trzeba wiedzieć, w jaki sposób właściwości roślin matczynych przekazywane są kolejnym kolejnym generacjom.

Każda roślina konopi posiada dziesięć par chromosomów, a każda para chromosomów składa się z jednego żeńskiego i jednego męskiego genu. Te chromosomy kształtują właściwości rośliny, takie jak smak, kolor, zapach oraz moc. Każda komórka zawiera dwa geny, które oznaczają jeden chromosom dla każdej cechy.

Aby zrozumieć, na czym polega hodowla, ważnym jest znanie różnicy pomiędzy poszczególnymi rodzajami hodowli. Przykładowo endogamia, czyli hodowla jednorodna pozwala na czysty chów. Taki rodzaj rośliny posiada spoiste właściwości i bardzo mało odchyleń pomiędzy roślinami. Jest to zależne od tego, że chromosomy rośliny są spoiste. Jeśli chodzi o podjęcie decyzji, które rośliny ze sobą skrzyżować to zwracaj uwagę na to, abyś używał czystych szczepów danych odmian. Zapewni to, że ich cechy charakterystyczne będą silnie wykształtowane i spójne, przez co powstanie mało wariantów generacji hybryd.

Krzyżowanie to proces, podczas którego powstają nasiona hybryd przy użyciu dwóch czystych szczepów. Te da szczepy oczywiście posiadają różne cechy i właściwości i po ich skrzyżowaniu powstaje kompletnie nowa kombinacja cech. Do tego używasz pyłku męskiej rośliny aby zapylić nim żeńską roślinę, której nasiona przejmą jedną cechę męskiego chromosomu i jedną cechę żeńskiego chromosomu. W ten sposób powstałe nasiona to nowa generacja Twoich samodzielnie stworzonych hybryd, czyli nowej odmiany.

Cały trick polega na tym, aby otrzymać możliwie jak najwięcej nasion, aby móc obserwować różne cechy w następujących generacjach. Zależnie od tego, ile roślin wykazuje docelowe cechy, na których Ci zależało, krzyżujesz je między sobą, dzięki czemu powstają czyste chowy tej odmiany. Im większa ilość nasion kolejnych generacji, tym większy sukces.

Inne aspekty

Kolejnym, ważnym aspektem przy tworzeniu własnych odmian są warunki środowiskowe. Tak, jak przy uprawie każdej innej rośliny tak i cannabis potrzebuje stabilnych warunków środowiskowych, aby móc optymalnie się rozwijać. Gdy tylko zdecydujesz się na daną metodę uprawy, musisz zagwarantować, że warunki cały czas będą stałe, ponieważ zestresowane rośliny produkują anormalne kwiaty. Pierwsza zasada to więc taka, że warunki środowiskowe podczas całkowitej fazy wzrostu mają być stałe i niezmienne.

Odchylenia płciowe czy też rewersja są problemami, które pojawiają się w momencie, gdy rośliny były poddane stresowi, co często prowadzi do tego, że żeńskie rośliny rodzą kwiaty z męskimi cechami albo na odwrót. Pamiętaj, aby takich anomalii nie mylić z nową odmianą, ponieważ to, do czego doszło to tylko i wyłącznie powstanie hermafrodyty. Zwracaj uwagę na to, aby przy outdoorze warunki środowiskowe były równomierne a przy indoorze utrzymać fazy naświetlania i ciemności.

Metoda

Proces, podczas którego powstaje twoja pierwsza generacja hybryd, wymaga czasu oraz cierpliwości. Najpierw musisz wybrać męską roślinę z pożądanymi przez Ciebie właściwościami oraz cechami. Doprowadzasz tą roślinę niemalże aż do całkowitego rozwoju. Ilość pyłków, którą potrzebujesz, jest wystarczająca na jednej łodydze, wszystkie inne możesz więc usunąć, aby zapobiec nieoczekiwanym zapyleniom.

Gdy tylko wytworzą się kwiaty, musisz odizolować męskie rośliny od żeńskich, gdyż od teraz będą się wytwarzać woreczki pyłkowe. Zbieraj pyłek w taki sposób, jak Ci jest wygodnie. Zaleca się, aby na pąki nałożyć woreczki i na dole je związać i zostawić je w ten sposób na kilka dni. Zebrany pyłek możesz przechowywać w zamrażarce, gdzie będą dobre przez kilkanaście miesięcy. Jednak każda wilgoć czy wysokie temperatury niszczą pyłek.

U żeńskich roślin podczas okresu dojrzewania wyrastają słupki. Po upływie 3-4 tygodni od pojawienia się pierwszych słupków pojawiają się kolejne słupki, które są puszyste i z zewnątrz białe. Weź teraz woreczek z pyłkiem i nałóż go na kwiaty, tak jak przy zbieraniu pyłku, aby mogło dojść do zapylenia. Pozostaw woreczki na kilka dni, aby mieć pewność, że słupki na pewno się zapylą. Po tym potrwa to tylko kilka tygodni, aż żeńskie pąki się otworzą i będziesz mógł zebrać nasiona. Zbierz nasiona i jeśli chcesz, również zetnij roślinę. Możesz też ściąć pąki i je wysuszyć, zanim wyciągniesz z nich nasiona.

Takie zebrane nasiona są od razu gotowe do zasiania. Im więcej zasiejesz, tym więcej będziesz miał potomków do wyboru, aby wybrać najlepsze cechy. Jeśli znajdziesz dwie idealne rośliny z docelowymi właściwościami, to możesz je ze sobą skrzyżować aby utrzymać ich genetykę. Jeśli masz dużo roślin, będziesz mógł porównywać różne warianty z potomkami Twojej hodowli.

Nie traktuj naszych rad jako kompletną instrukcję produkcji hybryd. Jest to jedynie podpowiedź dla tych, którzy tej metody jeszcze nigdy nie próbowali. Powtarzaj ten proces ze swoimi czystymi szczepami tak długo, aż zauważysz, że udało Ci się ustabilizować Twoją odmianę, czyli że za każdym razem wychodzi to samo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.