Cannabis Indica, Sativa, Hybryda i Ruderalis

Nasiona, czy też rośliny marihuany generalnie dzielimy na dwie grupy – Indica i Sativa. Każda w sobie posiada różne, fizyczne właściwości oraz inne zastosowania i działania. Jeśli jednak zaczniemy krzyżować ze sobą obydwa te gatunki, otrzymamy hybrydę. Istnieje jeszcze czwarty gatunek zwany Ruderalis. Wyjaśnimy wam tutaj czym są, czym się charakteryzują i czym się między sobą różnią.

Przy zakupie nasion marihuany pewnie już zauważyłeś, że wszystko kręci się właściwie wokół gatunku Indici oraz Sativy. Są to dwie najważniejsze klasyfikacje marihuany. Istnieje pomiędzy nimi wiele różnic, które sprawiają, że każda z nich w jakiś sposób jest wyjątkowa pomimo że nadal chodzi o tą samą roślinę.

Pierwsza kategoryzacja marihuany została podjęta w XVIII wieku. Wtedy to zauważono różnice w strukturze oraz wzorze żywicy gatunku Indici oraz Sativy. Gdy tylko odkryto ich właściwości, zaczęto hybrydyzację tych dwóch gatunków w jednej roślinie. Stało się to jednak dopiero wtedy, gdy hodowcy zostali zmuszeni do przeniesienia swojej hodowli do domu i zamkniętych pomieszczeń.

Odmiany Indici

Podobno gatunek Indici wywodzi się z gór Hindukush w Pakistanie i Afganistanie. W tych miejscach klimat jest srogi, a góry wysokie, dlatego też pąki Indici są pokryte grubą warstwą żywicy. Pokrywa żywiczna z trychomami została przez roślinę stworzona jako ochrona przed srogimi warunkami pogodowymi.

Rośliny Indici są ogólnie niższe i bardziej krzaczaste. Nie rosną zbyt duże, a ich łodygi są dosyć grube i krzepkie. Pąki Indici z reguły są pokryte grubą warstwą żywicy i właśnie to jest jedną z właściwości, którą hodowcy chcą w 100% wydobyć z roślin Indici. Odmiany Indici mają ogólnie krótszy czas kwitnienia i dobrze rosną w wyżej leżących miejscach geograficznych. Ze względu na to, że są małe i łatwe w opiece, hoduje je się w domu.

Indica kojarzy nam się z relaksującym, wyciszającym działaniem. Powoduje ona, że nasze ciało staje się ciężkie i zmusza nas do położenia się na kanapie bądź w łóżku. Z tego powodu odmiany Indici używane są jako lekarstwo przy bólach oraz bezsenności. Z reguły służą one jako dobre przygotowanie ciała na relaks czy sen, aniżeli na aktywności, które wymagają od nas dużej ilości energii. Dlatego też Indicę należy spożywać wieczorem albo na noc.

Odmiany Sativy

Mimo, że czyste odmiany Sativy trudno jest dostać na rynku to rzeczywiście takie istnieją. 100% odmiana Sativy jest nieco trudniejsza w uprawie, ma dłuższy czas kwitnienia i potrzebuje więcej miejsca. Z tego względu uprawa roślin Sativy bez odpowiedniego otoczenia może być wyzwaniem. Są one większe, chudsze i lepiej nadają się do uprawy na dworze. Odmiany Sativy dobrze rosną cieplejszym klimacie, również w tropikalnym i wzdłuż równika.

Odmiany z dominacją albo czyste Sativy z reguły powodują energetyczną euforię. Jej działanie odbywa bardziej na poziomie cerebralnym i jest bardziej odczuwalne psychicznie niż cieleśnie. Dlatego też Sativa nadaje się do aktywności wymagających kreatywności. Często używana jest w trakcie dnia, właśnie z tego powodu. Ze względu na to, że Sativa przynosi energię i uczucie szczęścia, może być pomocna przy zmęczeniu oraz depresji.

Sativa jest bardzo popularnym gatunkiem marihuany na całym świecie, ponieważ jej unoszące, cerebralne działanie jest bardzo pożądane. Jest ona droga i trudna do zdobycia, bo ciężej jest ją uprawiać i nie daje zbyt dużo plonów w porównaniu do Indici.

Era Hybryd

Gdy tylko zaczęła się wojna przeciwko narkotykom, hodowcy marihuany byli zmuszeni do przeniesienia swoich roślin pod dach i potrzeba było kilku poważnych, genetycznych eksperymentów, aby utrzymać ulubione odmiany. Była to też szansa dla hodowców na przeprowadzenie eksperymentów z krzyżowaniem Indici i Sativy. Oznaczało to też, że mogli oni izolować pozytywne właściwości tych dwóch gatunków i zamknąć je w jednej roślinie.

Oznacza to, że mamy dzisiaj odmiany, które zawierają genetykę Sativy, ale szybciej kwitną i dają większe plony. Istnieją też odmiany Sativy, które nadają się do uprawy indoor, dzięki czemu potencjał hodowli marihuany stał się ogromnie duży. Hybrydy umożliwiają złagodzenie wielu symptomów różnych chorób, ponieważ są one kombinacją działań obydwu gatunków.

Hybrydy spopularyzowały te odmiany, które dzisiaj używamy i lubimy. Praca nad hybrydami i technologia genetyczna zostały użyte, uchronić przed zagładą te odmiany, które używano przed dekadami, zanim marihuana w ogóle była hodowana pod dachem. Zaletą hybryd jest to, że dzisiaj jest możliwych wiele różnych odmian i wariantów marihuany.

Rola otoczenia

Mimo, że kategoryzacja marihuany jest bardzo specyficzna, istnieje wiele zmiennych, które są ważne. Na przykład konkretna odmiana może być etykietowana jako czysta Indica albo odmiana z dominacją Indici, przez co oczekiwalibyśmy, że wyrośnie ona mniejsza i szersza oraz będzie miała krótszy czas kwitnienia. Drobne zmiany w otoczeniu mogą jednak prowadzić do tego, że w fenotypie przebije się więcej cech Sativy, zamiast Indici. Oznacza to, że potencjał dla wielu różnych wyników jednego nasionka może zostać zmanipulowany zmianą otoczenia.

Zmiana otoczenia ma bezpośredni wpływ na te części cannabisu, które sprawiają, że nasze przeżycia stają się różne, jak, np. THC (oraz inne cannabinoidy), oraz terpeny. Są to te komponenty, które najczęściej są odpowiedzialne za jakość naszych przeżyć. Poprzez manipulację środowiska mogą one zostać zmienione, tzn. różne komponenty genetyki mogą być bardziej wyraziste niż inne.

Oznacza to też, że dana odmiana, która została wyhodowana w jednej części i posiada specyficzne działanie, może stać się zupełnie inna, jeśli będzie rosła w innym otoczeniu. Tak samo jak ludzie, roślina marihuany jest wyjątkowa. Jest produktem genetyki oraz naturalnego otoczenia.

Cannabis Ruderalis

Jako Cannabis Ruderalis oznacza się gatunek roślin cannabisowatych, które w naturalny sposób posiadają małą dawkę psychoaktywnego THC (Δ9-Tetrahydrocannabinol). Oznaczenie ruderal pochodzi od łacińskiego słowa „rudus” albo „rudera“, co znaczy tyle, co rumowisko. Do jego określenia doszło poprzez jego podobne do trawy właściwości oraz zdolności życia w ekstremalnie trudnych i bezlitosnych warunkach klimatycznych. Jako ruderalny gatunek oznacza się w botanice gatunki, które wyrastają jako pierwsze po katastrofach naturalnych jak powódź, albo takie, które pomimo niekorzystnych warunków, czy to poprzez zamieszkiwanie terenów występowania rośliny przez ludzi czy to przez inne, naturalne zakłócenia regionu.

Trwają dyskusje nad tym, czy Cannabis Ruderalis to osobny gatunek czy tylko podgatunek Cannabis Sativy. Ze względu na wyjątkowe i niepowtarzalne właściwości i fenotypy, które odróżniają Cannabis Ruderalis od Cannabis Sativa i Cannabis Indica wielu naukowców uważają go za odrębny gatunek.

Cannabis Ruderalis – rzadko używany gatunek marihuany

Gatunek marihuany o nazwie Ruderalis rośnie głównie w zimniejszych regionach, jak np. Rosja. Szczególną właściwością jest to, że Ruderalis jest samokwitnący i bardzo szybko rośnie. Ponadto produkuje on bardzo mało pędów bocznych i nie produkuje żadnych liści.

Ruderalis jest dla medycyny bardzo interesujący, ponieważ jego roślina posiada bardzo wysoki poziom CBD i bardzo niski poziom THC. Dlatego hybrydy Ruderalisa świetnie nadają się do użytku medycznego, jeśli na pierwszym miejscu chodzi nam o działanie, jakie daje CBD.

Historia Cannabis Ruderalis

W starym, mongolskim grobie sprzed ponad 2400 lat znaleziono woreczek z nasionami konopi. Naukowcy wychodzą z założenia, że są to nasiona właśnie Ruderalisa. Był on ponoć stosowany przez Mongołów w szamańskich rytuałach, aby wpaść w stan podobny do transu. Do dziś Ruderalis jest używany w Mongolii oraz Rosji do leczenia depresji.

W historycznych i naukowych pismach znajdujemy wiele odnośników do Cannabis sativa i Cannabis indica. Odnoszą się one ogólnie do tego, co rozumiemy pod odmianami Indica i Sativa, podzielone na ich topografię oraz geograficzne pochodzenie. Mężczyzna, który kryje się za nowoczesną klasyfikacją Cannabisu jest Richard Evan Schultes, botanik i profesor przy Harvard University w latach 70 XX wieku.

Współczesny botanik John McPartland uważa, że Schultes całkowicie się mylił. Po biologicznej misji genetycznej, której się poświęcił, aby odkryć, czy wszystkie trzy gatunki stanowią różne gatunki czy nie, zdecydował, że Schultes źle sklasyfikował warianty Cannabisu.

McPartland proponuje następujące, poprawne podgatunki Cannabisu:

  • Cannabis indica (pierwotnie wywodząca się z Indii)
  • Cannabis afghanica (pierwotnie wywodząca się z Afganistanu) i
  • Cannabis ruderalis (McPartland jest zdania, że ludzie mają na myśli Cannabis sativa)

Wychodzi się z założenia, że Cannabis Ruderalis jest potomkiem genetyki Indici, która dopasowała się do trudniejszych stref klimatycznych oraz krótszych okresów wzrostu północnych regionów. Cannabis Ruderalis głównie pochodzi z Azji, Europy Środkowej i Wschodniej, gdzie botanicy sklasyfikowali wegetację ruderalną roślin, które wytrzymywały panujące tam ekstremalne warunki.

W jakim stopniu Cannabis Ruderalis jest inny?

Główną różnicą oddzielającą Cannabis Ruderalis od Cannabis Sativa i Cannabis Indica jej jest cykl kwitnienia. W przypadku roślin Cannabis Ruderalis nie jest ono określane przez fotoperiodyzm, czyli zależność wzrostu rośliny od długości dnia. O wiele bardziej następuje tutaj chronologiczne dojrzewanie, przez co w przypadku Cannabis Ruderalis kwitnienie może nastąpić już po 21 dniach i jest zakończone po niecałych siedmiu tygodniach.

Rośliny Ruderalisa rosną najwyżej na 60 cm do 1 metra wysokości. W przeciwieństwie do swoich cannabisowych przyjaciół nie ma zbyt wysokiego poziomu THC, ale za to produkuje większą ilość CBD. Jego liście są uformowane niczym wachlarz i znacznie różnią się od tych, które znamy z gatunku Indici oraz Sativy. Mają one mianowicie 3 główne liście zamiast 5 albo 7.

Ten gatunek cannabisu pierwotnie pochodzi z Rosji. Dlatego też jest on tak niebywale odporny, nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych. Cannabis Ruderalis znaleziono nawet w srogich warunkach północnych Himalajów. Ten gatunek marihuany nie jest więc zbyt duży i w ogóle nie jest psychoaktywny. Dlaczego więc miałby go ktokolwiek chcieć uprawiać i jaki miałby mieć do tego powód?

Automatyczna genetyka, czyli Autoflowering

Podczas gdy w rodzimym kraju Ruderalisa nie ma szans na długie lato, to liczba godzin, kiedy jest jasno wynosi nawet od 20 do 22 godzin! Te skrajnie niebywałe warunki środowiskowe doprowadziły do powstania takiego gatunku Cannabisu, który jest bardzo silny i odporny. Te warunki stanowią też idealne otoczenie dla powstania pewnego genu, którego hodowcy Cannabisu wręcz pokochali: gen Autofloweringu.

W normalnym środowisku rośliny Cannabisu potrzebują coś w rodzaju znaku albo impulsu w planie naświetlania, aby wiedziały, że nadszedł czas, kiedy mają kwitnąć. Dzieje się to jako reakcja na nadchodzącą zimę. Roślina otrzymuje znak, że musi zakwitnąć zanim nadejdzie zima. Obecność ekstremalnie długich dni w niektórych częściach Rosji oznacza dla Ruderalisa, że taki nakaz nie jest potrzebny. Roślina zacznie kwitnąć bez zmiany planu naświetlania.

Ta wyjątkowa właściwość roślin Ruderalisa została wyselekcjonowana przez hodowców i skrzyżowana z pożądanymi cechami dziedzicznymi Sativy oraz Indici. Automatyczne (albo Autofloweringowe) odmiany marihuany są preferowane przy uprawie w domu, ponieważ rosną małe, przez co nie potrzebują dużo miejsca i są gotowe do zbioru po około 8 tygodniach od zbioru.

Korzyści Cannabis Ruderalis

Mimo, że Cannabis Ruderalis nie posiada działania psychoaktywnego i jego roślina nie rośnie zbyt duża, to jego genetyka jest bardzo cenna dla krzyżówek. Szczególnie w czasach, kiedy dużo hodowców uprawia swoje rośłiny w domu. Mimo że często o tym zapominamy, to wśród podgatunków Cannabisu Ruderalis jest dla hodowców bardzo znaczący.

Przez długi czas Cannabis Ruderalis był uznawany jedynie za dziką roślinę, która w przeciwieństwie do Cannabis Sativa i Cannabis Indica niesie mało korzyści dla człowieka i nie może być kultywowana. Jest on jednak od pewnego czasu używany do tego, aby wpłynąć na nowsze odmiany hybrydowe cannabisu. Stabilność oraz krótki czas życia tej rośliny sprawiają, że Cannabis Ruderalis jest bardzo atrakcyjny dla hodowców, którzy mogą czerpać korzyści z jego właściwości Autofloweringowych. Tym samym Cannabis Ruderalis dzięki postępującemu profilowi smakowemu oraz mocy może pomóc w szybszym postępie hodowli medycznej marihuany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.