Wady i Zalety Hydroponicznego Systemu Uprawy Roślin Marihuany

Wielu growerów zastanawia się, czy uprawa hydroponiczna marihuany to dobry pomysł. Słowo hydroponika oznacza pracę w wodzie i jest definiowane w przemyśle uprawy konopi jako uprawa w obojętnym podłożu strefy zakorzenienia, takim jak wełna mineralna, kokos, mieszanka bezglebowa lub nawet sama woda.

Oczywiście pod wieloma względami taka metoda uprawy różni się od uprawy konopi w glebie. Główną różnicą jest to, że w hydroponice hodowca musi zapewnić wszystkie składniki odżywcze, których potrzebują rośliny. Składniki odżywcze są uwalniane podczas podlewania.

W uprawie glebowej składniki odżywcze są już w glebie, ale podlewanie może dodać więcej składników odżywczych, ponieważ pierwotne składniki odżywcze gleby są zużywane przez rosnące rośliny.

Istnieje kilka wyraźnych zalet, które hydroponiczna uprawa marihuany oferuje hodowcy.

Należą do nich:

 • Absolutnie pełna kontrola nad ilością i proporcjami nawozu dostarczanego do korzeni konopi. Pozwala to hodowcom na stworzenie precyzyjnego programu nawożenia, który bezpośrednio odpowiada zmieniającym się potrzebom żywieniowym konopi w miarę ich dojrzewania.
 • Absolutnie całkowita kontrola nad pH składników odżywczych w wodzie i prawie całkowita kontrola nad pH w strefie korzeniowej. Względna kwasowość i zasadowość wody lub substancji stałej (pH) jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na to, czy korzenie są zdolne do pobierania składników odżywczych. Pełna kontrola pH w programie nawożenia w ziemnej strefie korzeniowej jest trudna, a nawet niemożliwa. Hydroponiczna uprawa konopi umożliwia utrzymywanie poziomu pH w zakresie 5,7 – 6,3, idealne do pobierania składników odżywczych.
 • Hydroponiczne media strefy korzeniowej są lepiej zaprojektowane pod względem przepuszczalności, gospodarki wodnej i zaopatrzenia w tlen niż gleba. Uprawiane w hydroponice korzenie konopi, zwłaszcza w hydroponice czystej wody, takiej jak aeroponika, kultura głębokiej wody i technologia folii odżywczych, udostępniają roślinom znacznie więcej tlenu, co powoduje szybszy wzrost roślin.
 • Uprawa hydroponiczna z wykorzystaniem pomp i emiterów do nawadniania kroplowego, a także chłodnic i dyfuzorów, ułatwia precyzyjną kontrolę temperatury strefy korzeniowej, zapewniając jednocześnie najlepszą ilość i czas dozowania składników odżywczych.
 • Hydroponiczne media strefy korzeni, zwłaszcza włókna kokosowe, często mogą być ponownie wykorzystane do wielu cykli upraw, co sprawia, że są one ekologiczne.
 • Podłoże do hydroponicznej strefy ukorzeniania jest sterylne i obojętne, nie zawiera szkodników (takich jak mszyce korzeniowe), metali ciężkich i innych zanieczyszczeń powszechnie występujących w glebie oraz nie jest podatne na choroby.
 • Medium hydroponiczne jest znacznie łatwiejsze do kontrolowania i płukania niż w przypadku gleby. Chociaż wykazano, że długie płukanie roślin pod koniec fazy kwitnienia jest bardziej szkodliwe niż pomocne, krótkie mini płukanki rozpoczynające się kilka tygodni po fazie kwitnienia oczyszczą strefę korzeniową konopi z nadmiaru składników odżywczych i ułatwią kontynuację pełnej kontroli zarządzania składnikami odżywczymi.
 • Postęp wzrostu, zdrowie i wytrzymałość roślin, waga zbiorów i moc mogą być znacznie wyższe niż w ziemnych ogrodach konopnych, zwłaszcza jeśli hodowca stosuje intensywne oświetlenie LED, dodatek C02 i czysty system hydroponiczny.

Jak widać, hydroponiczna uprawa marihuany ma wiele zalet w porównaniu z uprawą w glebie, ale ma też pewne wady.

Główne wady to:

 • Uprawa hydroponiczna funkcjonuje najlepiej wtedy, gdy używamy wodę z odwróconej osmozy, która wymaga drogiego sprzętu filtrującego i filtrów. Ponadto produkcja wody odwróconej osmozy wymaga marnowania dużej ilości wody.
 • Uprawa hydroponiczna opiera się na sprzęcie – mierniku pH i mierniku EC – ale wiele marek tych mierników jest zawodnych. Niezawodne mierniki są drogie.
 • Korzystne mikroby strefy korzeniowej, które wzmacniają i chronią korzenie są trudne do umieszczenia w hydroponicznej strefie korzeniowej i szybko można doprowadzić do toksycznego zamieszania w zbiorniku z wodą.
 • Większość wegańskich, organicznych i naturalnych programów nawozowych ma zbyt grubą strukturę dla systemów hydroponicznych. Łatwo zatykają strefę korzeniową, pompy i emitery kropelkowe.
 • Hydroponiczna uprawa marihuany opiera się głównie na odżywkach hydroponicznych, chociaż niektórzy hodowcy starają się stosować organiczne lub wegańskie programy nawożenia. Substancje odżywcze przeznaczone dla hydroponiki są mieszankami elementów chemicznych i muszą być wyprodukowane z materiałów najwyższej. Wiele marek nawozów hydroponicznych jest, w porównaniu do glebowych, gorsze, a wiodące marki są zazwyczaj drogie.
 • Hydroponiczna uprawa marihuany często opiera się na elektryczności, szczególnie w zakresie pomp i czasowników, chociaż w niektórych systemach możliwe jest podlewanie ręczne. Jednakże, jeśli hodowca stosuje uprawę w głębokiej wodzie, aeroponikę lub hydroponikę NFT, awaria zasilania, pompy lub wyłącznika czasowego może w ciągu kilku godzin zabić rośliny. Uprawa marihuany w ziemi jest znacznie bardziej odporna na takie wypadki.
 • Uprawa hydroponiczna wymaga więcej uwagi do szczegółów i codziennego monitorowania oraz regulacji niż zwyczajna uprawa w glebie.
 • Zwłaszcza w przypadku, gdy hodowca używa hydroponicznych systemów kubełkowych, aeroponiki lub innych hydroponicznych systemów nawadniania i nawożenia, koszty rozpoczęcia i prowadzenia ogrodu są wyższe niż założenie i prowadzenie uprawy w ziemi.

Są to elementarne różnice między uprawą w glebie a uprawą hydroponiczną. Prawidłowo dograny ogród hydroponiczny sprawi, ze rośliny będą szybciej rosły, będą bardziej wytrzymałe, dadzą wyższe plony, ale z kolei koszt i wysiłek, jaki wymaga prowadzenie hydroponicznej uprawy będzie wyższy. Jest to zatem zdecydowanie metoda uprawy przeznaczona dla osób z doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.