Top Dressing, Czyli Metoda Nawożenia Roślin Konopi Indyjskich

Top Dressing to regeneracyjna metoda nawożenia roślin, która przywraca zdrowie gleby i sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów. Jest to technika, którą głównie stosuje się do regeneracji i utrzymania trawników, jednak znalazła swoje zastosowanie również u innych roślin.

W przypadku roślin konopi indyjskich, tak jak w przypadku trawników, top dressing to metoda, w której organiczne składniki odżywcze są nanoszone na powierzchnię gleby. Wielu ogrodników stosuje tą metodę nawożenia, ponieważ poprawia ona zdrowie upraw i jest skuteczna.

Dzięki metodzie nawożenia top dressing w łatwy sposób można dostarczyć swoim roślinom konopi wiele różnych składników odżywczych. W tej metodzie nawożenia składniki odżywcze są rozprowadzane na górnej warstwie gleby. Jest to skuteczny i łatwy sposób wspomagania wzrostu roślin za pomocą nawozów organicznych. Podczas gdy nawożenie dolistne jest sposobem na szybkie wyeliminowanie niedoborów składników odżywczych, top dressing jest dobrym sposobem zapobiegania objawom wszelkich niedoborów.

Zalety stosowania metody Top Dressing

 • Można dodać składniki odżywcze poprzez nawożenie wierzchnie w trakcie uprawy
 • Jest mało czasochłonna i bardzo łatwa w przeprowadzeniu
 • Składniki odżywcze są powoli dostarczane do rośliny i dlatego nie dochodzi do jej poparzenia
 • Może zmniejszyć zapotrzebowanie na inne nawozy
 • Wspiera zdrowe i aktywne życie mikrobiologiczne w glebie

Top Dressing a Ryzosfera

Ryzosfera, czyli potocznie strefa korzeniowa, jest zwana mikrokosmosem życia, ponieważ znajdują się w niej pożyteczne bakterie, grzyby, nicienie i pierwotniaki. Te mikroorganizmy tworzą tak zwaną siatkę pokarmową gleby, ponieważ odgrywają one zasadniczą rolę dla zdrowia gleby i roślin, które w niej rosną, począwszy od rozkładu materii organicznej, a skończywszy na odstraszaniu szkodników. Naukowcy porównali ryzosferę do kwitnącego obcego krajobrazu, w którym jeden centymetr sześcienny gleby zawiera tyle bioróżnorodności, ile można by znaleźć na jednym hektarze nadziemnego lasu.

Niestety, nowoczesne praktyki stosowane przez dużą część growerów zaniedbują ten delikatny system życia. Sztuczne nawozy i rolnicza uprawa gleby są odpowiedzialne za jej niszczenie i uszkadzanie, co prowadzi do erozji oraz eliminacji wspomnianych wcześniej ważnych dla życia stworzeń. Natomiast w przeciwieństwie do tych nowoczesnych metod, rolnictwo regeneracyjne jest holistyczną metodą uprawy roślin, która chroni sieć pokarmową gleby. Proste techniki nawożenia, takie jak stosowanie top dressingu przywracają zdrowie gleby i pozwalają uzyskać wysokiej jakości rośliny konopi.

Top Dressing jest bardzo prostą metodą zaopatrywania gleby w składniki odżywcze. Cała procedura polega na tym, aby na powierzchni grządek lub doniczek rozłożyć warstwę kompostu lub innych dodatków. W fazie wzrostu rośliny mikroorganizmy będą rozkładać nawóz umożliwiając w ten sposób stały i nieprzerwany dopływ składników odżywczych do gleby. W ten sposób gleba zostaje znacznie wzbogacona i odżywia rośliny.

Takie powierzchowne nawożenie jest regenerującą alternatywą dla syntetycznych składników odżywczych oraz orania gleby. W uprawie konwencjonalnej do gleby dodawany jest azot, potas i fosfor. Po tym zabiegu następuje uprawa gleby – rozgarnianie gleby pługiem lub glebogryzarką. Chociaż ta metoda napowietrza glebę i ułatwia sadzonkom zagnieżdżenie się w ziemi, to jednak dziesiątkuje glebową sieć pokarmową.

Tradycyjna uprawa roli wpływa na życie mikroorganizmów, rozdrabnia pożyteczne kolonie grzybów i uwalnia do atmosfery dwutlenek węgla oraz metan. Top dressing jest techniką regeneracyjną, która nie wymaga orki i przynosi dokładnie odwrotny skutek. Nawożenie takim sposobem pozwala ogrodnikom i rolnikom na wspomaganie gleby i silnych mikrobów przez cały rok. Syntetyczne składniki odżywcze stopniowo wyczerpują życie w podłożu uprawowym, podczas gdy nawożenie powierzchniowe zapewnia długotrwałe zaopatrzenie.

Zdrowa gleba prowadzi do powstawania bardziej wytrzymałych roślin, większych plonów i lepszej jakości kwiatów.

Stosowanie nawozów sztucznych bez uwzględnienia sieci pokarmowej gleby można porównać do karmienia ludzi bez uwzględnienia naszego własnego mikrobiomu, czyli istotnego elementu ludzkiego zdrowia.

Poprawne Stosowanie Top Dressingu

Składniki odżywcze dostarczane poprzez nawożenie metodą top dressingu potrzebują czasu na to, aby rośliny je wchłonęły, dlatego nie należy ich stosować wtedy, gdy niedobór składników odżywczych jest już widoczny na liściach lub w inny sposób. Przy nawożeniu należy być przewidującym i dostarczać składników odżywczych na przód.

W fazie wzrostu rośliny potrzebują dużo azotu, a podczas kwitnienia z kolei dużo fosforu i potasu. Jak często należy stosować top dressing zależy w dużej mierze od stanu gleby. Jeśli gleba jest uboga i ma mało składników odżywczych, nawożenie można stosować co 3 tygodnie. Jeśli jednak gleba jest już wstępnie nawożona lub sama w sobie bardzo bogata w składniki odżywcze, może wystarczyć nawożenie raz w fazie wzrostu i raz przed kwitnieniem.

Tworzenie Mieszanki Składników Odżywczych Do Top Dressingu

Metoda Top Dressingu ma tą zaletę, że można stworzyć swoją własną mieszankę nawozową wedle swoich upodobań. Przy tej metodzie nawożenia można dostarczyć roślinom azotu z kilku różnych źródeł i w ten sposób manipulować szybkością wchłaniania. Równocześnie dodajemy pierwiastki śladowe i ważne makroskładniki odżywcze.

W mieszance nawozowej można, na przykład, uwzględnić następujące składniki:

 • Obornik
 • Wodorosty
 • Guano
 • Bokashi
 • Kompost
 • Mąka neem
 • Mączka rybna
 • Popiół palmowy
 • Mączka z alg
 • Proszek z wodorostów
 • Nutrihemp
 • Mikromieszanka Glebowa
 • Mąka z lucerny
 • Słód jęczmienny

Przy podawaniu nawozów organicznych lub innych mieszanek zawsze należy przestrzegać instrukcji i zaleceń producenta, a nawet podawać mniejsze dawki niż jest zalecane. Niedobór składników odżywczych bardzo łatwo można uzupełnić, jednak ich nadmiar jest śmiertelny, szczególnie dla odmian autofloweringowych. Jeśli przenawozimy odmiany samokwitnące, to są one nie do odratowania.

Po zastosowaniu nawożenia metodą top dressingu rośliny należy obficie podlać, aby składniki odżywcze mogły lepiej wniknąć w glebę. W przypadku nawożenia wyłącznie nawozami organicznymi i organicznego top dressingu nie trzeba płukać roślin na 2 tygodnie przed żniwami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.