Pięć Zalet Uprawy z Klonów

Istnieją dwie możliwości rozpoczęcia uprawy marihuany: można albo wysiać nasiona albo zacząć od klonów. Podczas gdy większość początkujących growerów zaczyna od nasion, bo nie ma skąd wziąć klonów, to ci, którzy uprawiają marihuanę z klonów wiedzą, że ten sposób ma wiele zalet, którym się przyjrzymy i opiszemy.

1. Używanie klonów skraca czas uprawy

Używanie klonów rośliny marihuany jest o wiele szybsze niż używanie nasion, ponieważ pomija się fazę kiełkowania i wzrostu rośliny do takiej wielkości, jaką ma klon.

W momencie, gdy siejesz nasionko marihuany, musi ono najpierw wykiełkować, czyli przebić swoją skorupkę i wypuścić korzenie, a potem także i kilka par liści.

Podczas gdy jedne nasiona kiełkują w przeciągu 24 godzin, inne mogą na to potrzebować od 2 dni do nawet tygodnia, zanim pojawią się jakiekolwiek oznaki wykiełkowania. Po pęknięciu skorupki nasionka najpierw staje się widoczny korzeń palowy, dopiero potem zaczynają rosnąć liście, które nazywane są cukrowymi.

Od początku aż do końca fazy kiełka przy uprawie indoor mogą minąć około 2-3 tygodni, a przy uprawie na dworze czas ten może wydłużyć się aż do 6 tygodni.

Jeśli jednak zdecydujesz się na użycie klona, to pominiesz cały ten proces. Wszystko, co będziesz musiał zrobić, to dać sadzonce trochę czasu na ukorzenienie się. Gdy tylko Twoja roślinka będzie miała wystarczająco silny system korzenny, od razu przejdzie o fazy wegetatywnej.

Musisz pamiętać też o tym, że jeśli masz nasiona z niewiadomego źródła albo ogólnie słabej jakości, to mogą one nie wykiełkować. Nigdy nie masz stuprocentowej pewności, że z Twoich nasion coś będzie. Podczas gdy jedne metody kiełkowania sprawdzają się lepiej niż inne, nic nie może zagwarantować Ci całkowitego sukcesu.

Zależy to od tego, jak bardzo nasiona są wrażliwe. Lekkie błędy w obchodzeniu się z nimi, zła temperatura, albo wilgotność powietrza mogą mieć negatywny wpływ na kiełkowanie nasion.

2. Używanie klonów jest tańsze

Kolejną zaletą używania klonów zamiast nasion jest to, że obniża ono koszty całej uprawy. Jeśli pracujesz z nasionami, to zawsze najlepszym wyborem są nasiona od znanych i doświadczonych seedbanków. Tylko wtedy masz gwarancję na to, że masz do czynienia z najlepszą i sprawdzoną genetyką.

Jednak taki zakup wysokojakościowych nasion marihuany może okazać się dosyć kosztowny. Istnieją nasiona, które można zakupić za około 15zło, ale są też i takie, których cena sięga nawet 50zł za sztukę.

Jeśli planujesz uprawę kilkunastu roślin i nie chcesz zakończyć swojej pracy na tylko jednym sezonie, to na dłuższą metę warto będzie zastanowić się nad wyborem bądź wyhodowaniem jednej rośliny matczynej, od której będziesz pobierać szczepki, czyli klony. Pamiętaj jednak, że nie da się sklonować autofloweringowych, czyli samo kwitnących odmian marihuany.

Dzięki pracy z klonami uda Ci się uniknąć kosztów związanych z zakupem nasion oraz ewentualnie z doniczkami, potrzebnymi do ich wykiełkowania. Dobra, silna i stabilna roślina matka może wyprodukować niezliczoną ilość klonów.

Największa ilość growerów kupuje najpierw nasiona o różnych genetykach, aby mieć duży wybór. Dopiero, gdy znajdą najbardziej odpowiednią odmianę, zaczynają ją klonować, a z biegiem czasu klonują kilkanaście różnych roślin matek.

Podczas gdy klonowanie i otrzymanie zdrowych roślin matczynych wiąże się z kosztami, są one zazwyczaj niższe niż zakup nasion na początku każdego sezonu.

3. Klony zawsze są płci żeńskiej

Jedna jedyna męska roślina może zapylić setki roślin żeńskich i tym samym zaszkodzić Twoim plonom. Jeśli nie masz obecnie zamiaru produkować własnych nasion, to za wszelką cenę musisz omijać żeńskich roślin marihuany. Jeśli uprawiasz nasiona regularne, to z większości z nich powstaną męskie rośliny.

Większość growerów z tego powodu decyduje się na nasiona feminizowane, które zawsze rodzą tylko żeńskie rośliny (chyba, że będziesz im stwarzał nieodpowiedni warunki, to wtedy pod wpływem stresu powstaną hermafrodyty). Oczywiście nasiona feminizowane są droższe od regularnych, co zwiększa koszty, ale z biegiem czasu ten wydatek się zwraca.

Klony pobrane z żeńskiej rośliny zawsze będą tej samej płci. Dlatego jest to dobry sposób na to, aby zagwarantować sobie brak męskich osobników w ogrodzie.

Pamiętaj jednak o tym, że pobieranie klonów od jednej rośliny oraz inny silny stres, którego doświadcza matczyna roślina, zwiększa prawdopodobieństwo powstania Hermafrodyt albo powstania klonów ze złymi cechami. Aby mieć pewność, że nic takiego się nie stanie, polecamy Ci klonowanie jednej rośliny maksymalnie 4 razy. Każdą szczepkę możesz użyć jako nowej rośliny matki, przez co nie stracisz genetyki.

4. Otrzymasz dokładnie to, czego chcesz

Paczka nasion to jak pudełko czekolady – nigdy nie wiesz, na co trafisz. Oczywiście, jeśli kupujesz nasiona u sprawdzonych i renomowanych producentów to możesz być pewien, że dostajesz to, za co płacisz. Ale nigdy nie masz stuprocentowej wiedzy na temat rodzajów fenotypów, jakie powstaną w Twoim ogrodzie.

Gdy siejesz nasiona tej samej odmiany, to prawdopodobnie mimo to otrzymasz różne rośliny, które będą się od siebie różnić wielkością, działaniem oraz mocą. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy sam wyprodukujesz nasiona i będą one pochodziły od tej samej matki i tego samego ojca. Podobnie jest też u ludzi. Oprócz bliźniaków jednojajowych rodzeństwo zawsze się od siebie różni.

Niektórzy oczywiście pożądają takiego efektu, ponieważ zawsze można znaleźć jakiś ukryty diament, ale niekiedy jest tak, że chcemy po prostu ogród pełen silnych i jednorodnych roślin. W momencie, gdy zachowujesz jedną roślinę matkę i pobierasz od niej szczepki. Zawsze masz gwarancję na to, że właśnie takie rośliny otrzymasz.

Używanie klonów jest pewną metodą na uzyskanie dokładnych klonów rośliny matczynej. Dlatego też klony mogą zachować szczególnie silnie fenotypy. Nie eksperymentuj więc z kilkoma odmianami. Jeśli znalazłeś idealną dla siebie roślinę, to po prostu ją sklonuj.

Przy odrobinie wysiłku i poświęconego czasu możesz wyhodować kilka generacji genetyki Twojej idealnej odmiany. Jest to dobry sposób na zapewnienie sobie nieustannego zaopatrzenia w to samo zioło.

5. Klony umożliwiają większą ilość zbiorów

Ostatnią zaletą używania klonów marihuany jest to, że można nie raz, a kilka razy zbierać plon. Ze względu na to, że klony omijają cały okres kiełkowania, możesz nawet kilka razy do roku zbierać z nich plon.

Jeśli uprawiasz na dworze, to z klonów możesz uzyskać jeden dodatkowy zbiór, zanim nadejdzie zima. Przy uprawie wewnątrz możesz uprawiać przez cały rok i utrzymać ciągły cykl roślin matek, klonów oraz rosnących roślin. Wydajne użycie klonów może doprowadzić do dodatkowego zbioru w ciągu roku, a to oznacza, że będziesz miał więcej zioła, a ponadto świeżego i to przez cały rok.

Klony – podsumowanie

Jak sam widzisz, klony niosą za sobą wiele korzyści i zalet w porównaniu do nasion. Nic więc dziwnego, że wielu profesjonalnych growerów chętniej wybierają klony.

Nawet, jeśli na początku trochę Ci to zajmie, zanim udoskonalisz cały proces klonowania, to na końcu z pewnością uznasz, że się to opłaciło, szczególnie, jeśli zacznie czerpać z tego korzyści.

Pamiętaj jednak, ze nasiona również mają swoje własne zalety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.