Mszyca na Roślinach Konopi Indyjskich

Jak Rozpoznać, Radzić Sobie i Zapobiegać Mszycom

Czym właściwie jest mszyca? Mszyce należą do grupy owadów Hemiptera i są pasożytami wielkości główki szpilki osiągającymi wielkość 1-3 mm. Można je łatwo dostrzec gołym okiem i występują w różnych kolorach. Jednak większość mszyc jest koloru czarnego, brązowego lub zielonego. Różnica zależy zazwyczaj od ich źródła pożywienia.

Mszyce Stanowią Potrójne Zagrożenie

Mszyce stanowią potrójne zagrożenie dla hodowców i roślin konopi indyjskich, ponieważ nie tylko uszkadzają i niszczą liście, wysysając z nich sok, ale także mogą przenosić różne choroby i wprowadzać inne niepożądane szkodniki do ogrodu, aby w ten sposób chronić samych siebie.

W razie potrzeby mszyce rozwijają też skrzydła i w ten sposób łatwo mogą się rozprzestrzeniać z rośliny na roślinę. Zazwyczaj jednak gromadzą się w koloniach na spodzie liści i pozostają tam, dopóki roślina nie przyniesie im dalszych korzyści. Zanim przeniosą się dalej i powtórzą całą swoją niszczycielską procedurę, są w stanie całkowicie zniszczyć roślinę doprowadzając ją do śmierci.

Unikalną cechą mszyc jest wydalanie słodkiej substancji zwanej spadzią lub rosą miodową. Ta lepka substancja służy mszycom do wabienia mrówek, a w niektórych przypadkach także pszczół. Mszyce rozwijają symbiotyczny związek z obydwoma owadami i wykorzystują je jako ochronę przed drapieżnikami, takimi jak biedronki czy osy. Zdarzają się sytuacje, w których mrówki przenoszą mszyce w określone miejsce tylko po to, by później móc zebrać ich cenną spadź.

Inną wadą, jaka powstaje dla hodowców roślin marihuany jest to, że mszyce są również nosicielami chorób zakaźnych. Kiedy wysysają sok z liści konopi indyjskich, mogą przenosić te infekcje.

Jak Wykryć Inwazję Mszycy?

Mszyce stanowią niebezpieczne zagrożenie dla roślin konopi indyjskich, w szczególności dla roślin uprawianych w namiotach lub szklarniach. Cieplejsze temperatury czynią z tych miejsc oazę, w której samice mszyc chcą się rozmnażać i mają do tego świetne warunki. Problem ten pogarsza się jeszcze bardziej, ponieważ ich cykl rozrodu jest stosunkowo krótki i w optymalnych warunkach mogą się rozmnażać w roztwarzającym tempie.

Pocieszające jest jednak to, że można je łatwo wykryć. Mają tendencję do gromadzenia się na spodzie liści i wokół świeżych łodyg. Są jednymi z nielicznych szkodników konopi indyjskich, które atakują również główny trzon. Wspomniana już spadź jest również zdradliwą oznaką. Owa spadź nie tylko przyciąga dodatkowe szkodniki, ale także sprzyja powstawaniu rosy. Należy zwracać uwagę na czarne plamy na wierzchu liści.

Również obecność mrówek oraz pszczół na roślinach jest oznaką inwazji mszycami. Chociaż jest mało prawdopodobne, że zauważysz skupisko mrówek zanim zobaczysz mszyce, to ich obecność jest oznaką ataku mszycy.

Jak Zapobiegać Atakom Mszycy?

Niezależnie od tego, czy jest to mszyca, czy inny rodzaj inwazji owadów, zawsze istnieją dwie złote zasady, jak im zapobiegać. Po pierwsze, czyste, dobrze utrzymane środowisko uprawy jest najlepszą obroną przed szkodnikami. Oznacza to, że musisz usuwać chwasty, czyścić używany sprzęt i między każdą uprawą wymieniać podłoże. Po drugie, szybka reakcja na inwazję szkodników zapewnia zmniejszenie wyrządzanych przez nich szkód. Po wykryciu inwazji mszycy czy innych szkodników najlepszym lekarstwem jest natychmiastowe działanie, więc nie czekaj!

Jednak pierwszym środkiem zapobiegawczym, jaki możesz podjąć jest regularna obserwacja roślin. Jeśli sprawdzasz swoje rośliny raz lub dwa razy na tydzień, łatwiej jest wykryć mszyce czy inne szkodniki. Bądź ostrożny w ciepłych i suchych temperaturach na początku wiosny lub w przypadku nadmiernego stosowania nawozów. To wszystko może doprowadzić do pojawienia się mszyc.

Warto również wspomnieć, że jaja mszyc są uśpione w zimie i w niższych temperaturach. Ta cecha oznacza, że musisz odnowić cały obszar uprawy pomiędzy zbiorami, aby upewnić się, że na rośliny nie czyhają świeże mszyce.

Użycie Naturalnych Wrogów w Celu Pozbycia Się Mszycy

Jeśli chcesz pomóc matce naturze to użycie naturalnych wrogów jest dobrym pomysłem, ponieważ mszyce mają ich dosyć dużą liczbę. Biedronki są bardzo skuteczne w walce z inwazją mszycy, ale skuteczne są też osy oraz owady z grupy złotookowatych.

Gdy wpuścisz te owady na swoje rośliny zaraz po zauważeniu pierwszych oznak mszycy, to istnieje bardzo duża szansa, że mszyce wyginą w naturalny sposób. Jeśli jednak nie masz dostępu do dużej liczby tych owadów albo przez długi czas nie zauważyłeś inwazji mszycy, to następnym krokiem są biologiczne pestycydy.

Domowej Roboty Spray Na Mszyce

Olej Neem oraz mydło owadobójcze to dwie wyśmienite opcje na zwalczenie mszycy. Nie będą one miały żadnego wpływu na pąki tak długo, jak długo ich nimi bezpośrednio nie spryskasz. Zakup tych środków jest bardzo łatwy, ponieważ są one dostępne w niemalże każdym sklepie ogrodniczym, a tym bardziej w Internecie. Jeśli jednak sam chciałbyś sporządzić środek na mszyce, to możesz go w bardzo łatwy sposób przyrządzić.

Potrzebujesz dwóch filiżanek rozdrobnionych liści roślin pomidorów, do tego takiej samej ilości wody z kranu. Całość mieszasz w jednym pojemniku i odstawiasz na całą noc. Na drugi dzień odcedź całość ze wszystkich liści, dodaj kolejne dwie filiżanki wody z kranu i taki środek przelej do butelki ze spryskiwaczem. Taką gotową miksturę możesz od razu użyć do walki z mszycami.

Skoncentruj się przy tym na tych obszarach, które mszyce najbardziej atakują, czyli spód liści i łodygi. Omijaj jednak pąków, ponieważ nie chcemy, aby cokolwiek miało wpływ na ich smak czy jakość. Niektóre płyny mogą nawet spalić młode kwiaty rośliny marihuany, dlatego ważne jest, aby spryskiwać tylko liście i to najdokładniej, jak się da.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.