Jak Zrobić Żeńskie Nasiona?

Im bardziej jesteś doświadczony w uprawie marihuany, tym bardziej będziesz chciał poszerzać swoje horyzonty i próbować nowych rzeczy. Dlatego też przyjedzie taki moment, w którym być może będziesz chciał stworzyć swoje własne feminizowane nasiona. Jest to zadanie, które wymaga czasu oraz finezji, ale z pewnością nie jest nie do wykonania. Jeśli interesuje Cię właśnie ten temat, to zparaszamy do dalszej lektury.

Jeśli interesuje Cię genetyka marihuany oraz jej hodowla, to tworzenie swoich własnych feminizowanych nasion będzie dla Ciebie podstawowym tematem. Niektórzy growerzy w pewnym momencie dochodzą do takie punktu, kiedy sama produkcja dobrych pąków już nie wystarcza. Następnym, logicznym krokiem w kultywacji marihuany jest jej hodowla, czyli produkcja jej nasion.

Nasiona można też wtedy zacząć samemu produkować, gdy trafisz na swój ulubiony genotyp bądź fenotyp. Możesz stworzyć swoje własne feminizowane nasiona i wyhodować z nim cały ogród swojej ulubionej odmiany. Nieważne z jakiego powodu chcesz wyprodukować nasiona, jest to z pewnością ciekawy proces, a ponadto możesz się wiele nauczyć o anatomii marihuany.

Co to są nasiona feminizowane?

Jeśli kupujesz regularne nasiona to istnieje szansa 50/50 dla każdego nasiona, że będzie ono żeńskie. Dlaczego żeńskie nasiona są preferowane? Ponieważ tylko z nich wyrosną rośliny zdolne do kwitnienia i produkcji tak upragnionych przez nas pąków, które palimy. Męskie rośliny natomiast produkują tylko pyłek, który po kontakcie z kwiatami żeńskiej rośliny ją zapylają i wtedy żeńskie rośliny produkują nasiona. Z tego powodu musimy jeśli posiadasz regularne nasiona, to po ich wysianiu musisz wcześniej rozpoznać męskie rośliny i je oddzielić od żeńskich, jeśli chcesz mieć pąki do palenia a nie nasiona.

Dla growerów, którzy nie są zainteresowani hodowlą i nie potrzebują męskich roślin, nasiona feminizowane to wybór przynoszący największe plony. Feminizowane nasiona oznaczają, że 99,9% roślin będzie rodzaju żeńskiego, czyli gwarantowany sukces.

A więc dlaczego miałbyś chcieć zrobić swoje własne nasiona? Być może dlatego, że znalazłeś właśnie odmianę, którą uwielbiasz, a masz tylko dwie żeńskie rośliny i żadnej męskiej, która by je zapyliła aby wyprodukowały nasiona. Albo może chcesz po prostu utrzymać czystość genetyki pewnej odmiany.

W jaki sposób robi się samemu feminizowane nasiona?

Istnieją dwa różne sposoby jak możesz samemu zrobić feminizowane nasiona. Pierwszy sposób to metoda rodelizacji, druga metoda odbywa się za pomocą użycia srebra koloidalnego. Z obydwu metoda rodelizacji jest nieco łatwiejsza, chociaż nie gwarantuje rezultatu. Największym wyzwaniem metody koloidalnego srebra jest jego zrobienie, ale spokojnie. W dzisiejszych czasach jest ono praktycznie wszędzie dostępne, dzięki czemu wszystko staje się o wiele prostsze.

Obydwie metody działają w ten sam sposób. Chodzi o to, aby doprowadzić roślinę do stresowej sytuacji, pod której wpływem zaczną produkować pyłek. Tym pyłkiem będziesz mógł zapylić inną żeńską roślinę i ze względu na to, że zarówno roślina zapylana, jak i zapylająca w tym wypadku będzie żeńska, to powstaną z nich też żeńskie nasiona.

Produkowanie żeńskich nasion metodą rodelizacji

Proces rodelizacji przy produkcji żeńskich nasion polega na tym, aby utrzymać roślinę w jej fazie kwitnienia aż daleko przekroczy czas zbioru. W ten sposób roślina będzie w stresie i w momencie, gdy sama „zauważy”, że coś jest nie tak, może zareagować w ten sposób, że zacznie produkować pyłek.

Wadą tej metody jest to, że nie wszystkie odmiany są produkowane w ten sam sposób i niektóre rośliny wcale nie zareagują na za długą fazę kwitnienia. W takim przypadku jedynym rezultatem byłoby zniszczenie całkowicie dobrej rośliny, gdyż takie przerośnięte pąki do niczego się już nie nadaje. Jeśli jednak udało Ci się doprowadzić do tego, że Twoja żeńska roślina zaczęła produkować pyłek, musisz ją natychmiast oddzielić od reszty roślin, aby im nie przeszkadzała.

Pyłek najlepiej zbierać kartką papieru, zdrapując go z rośliny do koperty. Do zapylenia innej rośliny pyłkiem możesz użyć pędzelka. Jeśli nie chcesz go od razu użyć, możesz go przechowywać w lodówce.

Jeśli z doświadczenia wiesz, że pewien genotyp reaguje zawsze tak samo przy określonych warunkach to zagwarantujesz sobie, że za każdym razem będziesz otrzymywał pyłek. Mimo to, jeśli pierwszy raz doprowadzasz jakąś odmianę do produkcji pyłku może zdarzyć się tak, że stracisz mnóstwo pąków i nie będziesz miał pyłku. To jest właśnie ten powód, dlaczego za każdym razem powinieneś się zastanowić którą metodę do produkcji żeńskich nasion wykorzystasz. Jedną z najważniejszych zalet rodelizacji w porównaniu do koloidalnego srebra jest to, że jest to naturalna metoda, bez użycia środków chemicznych.

Produkowanie żeńskich nasion metodą z wykorzystaniem koloidalnego srebra

Jeśli posiadasz koloidalne srebro z apteki bądź z innego sklepu (mimo, że jest to droga inwestycja) to produkcja żeńskich nasion może okazać się bardzo łatwa. Należy zauważyć, że powinieneś używać koloidalnego srebra o wysokiej koncentracji.

Jedyne, co musisz teraz robić to wybrać jedną z żeńskich roślin, która ma wyprodukować pyłek i w momencie, gdy zacznie kwitnąć, codziennie spryskiwać ją koloidalnych srebrem. Z niewiadomego dla nikogo powodu spryskiwanie marihuany koloidalnym srebrem zmusza ją do tego, że zaczyna ona produkować pyłek. W przeciągu dwóch tygodni wybrana roślina powinna zacząć produkować pyłek. Czas ten może się różnić w zależności od tego, jaką masz odmianę i w jakim znajduje się otoczeniu. Jeśli już zacznie produkować pyłek, musisz ją natychmiast oddzielić od reszty roślin, aby ich nie zapyliła, chyba, że tego właśnie chcesz.

Zbiór oraz przechowywanie pyłku przebiega w taki sam sposób, który opisaliśmy już przy metodzie rodelizacji.

Wadą użycia koloidalnego srebra jest to, że można je spożywać, jeśli ma ono bardzo niską koncentrację. Jeśli jednak chodzi o srebro koloidalne o wysokiej koncentracji to może ono być szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia, ponieważ jest trujące. Z tego powodu wszystkie części rośliny, które miały bezpośredni kontakt z tym specyfikiem nie mogą być spożywane.

Dlatego niektórzy growerzy decydują się na to, aby starannie spryskiwać tylko niektóre części rośliny, aby nie wyrzucać później całej rośliny.

Zapylanie żeńskiej rośliny

Jeśli już posiadasz pyłek z żeńskiej rośliny to teraz możesz przystąpić do zapylenia nim drugiej żeńskiej rośliny i tym samym zapewnić sobie produkcję feminizowanych, czyli żeńskich nasion. Jest to bardzo delikatny proces, musisz więc być bardzo ostrożny.

Zapylanie powinno nastąpić w okresie 2-3 tygodni po rozpoczęciu kwitnienia. Pyłek, który udało Ci się zebrać możesz za pomocą małego pędzelka umieścić bezpośrednio na kwiatach albo gałęziach rośliny, którą chcesz zapylić. Możesz zapylić albo tylko kilka kwiatów, a resztę pozostawić, albo zapylić całą roślinę.

Po zapyleniu musisz odczekać około 6 tygodni aż nasiona całkowicie się rozwiną. Utrzymanie przy życiu kwitnącej rośliny przez tak długi okres czasu może być nie lada wyzwaniem, ale jest to ważne dla produkcji nasion. Po upływie tego czasu możesz zebrać nasiona i zacząć cały proces od początku. Być może nie będziesz chciał od razu wszystkiego wysiać, tylko zostawić sobie kilka nasion na drugi sezon. Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób należy przechowywać nasiona, to możesz poczytać więcej na ten temat w naszym artykule: W Jaki Sposób Najlepiej Przechowywać Nasiona.

Ważną rzeczą jest jeszcze zaznaczenie, że w trakcie całego procesu uzyskania feminizowanych nasion wiele rzeczy może się nie udać. Począwszy na niechcianym zapyleniu wszystkich roślin czy też stracenie jednej rośliny, bo nie udało się zmusić jej do produkcji pyłku. Hodowanie samych nasion jak i roślin można nazwać sztuką. Nie bądź zawiedziony, gdy coś pójdzie nie tak za pierwszym razem. Zawsze czegoś się nauczysz i następnym razem zrobisz to lepiej. Powodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.