Hermafrodyty Czyli Rośliny o Dwóch Płciach i Jak Im Zapobiec

Większość growerów zna albo spotkała się już z takim terminem jak hermafrodyty czy też w skrócie hermy. Większość z nich wie też, w jaki sposób one powstają i jak im zapobiec. A jeśli Ty tego jeszcze nie wiesz, to my Ci wszystko powiemy. Oprócz hermafrodyt istnieje jeszcze inna anomalia rozwoju dwóch płci na jednej roślinie, o której wie jedynie garstka osób.

Obojętnie czy jesteś początkującym czy też już profesjonalnym growerem, podstawowe informacje o hermafrodytach są nie tylko interesujące, ale też ważnym elementem wiedzy w dziedzinie hodowli oraz uprawy marihuany. Zrozumienie oraz rozpoznanie rozwoju potencjalnych roślin o dwóch płciach gwarantuje udany plon.

Niemalże wszystkie żywe istoty na ziemi powstają poprzez połączenie się męskich komórek rozrodczych z żeńskimi, czyli obydwu płci. Tak dzieje się też w przypadku nasion marihuany. Powstają one poprzez skrzyżowanie się ze sobą męskiego i żeńskiego rodzica i same mogą mieć męskich albo żeńskich potomków. Niemożliwym jest przewidzenie, jakiej płci roślina powstanie z danego nasionka, ale gdy osiągnie ono fazę puszczania pąków, po około dwóch tygodniach z łatwością będzie można stwierdzić płeć.

Czasami, w pewnych warunkach, roślina marihuany rozwija cechy obydwu płci, czyli męskie i żeńskie. Takie rośliny nazywamy hermafrodytami. Jest to niepożądany wynik przy uprawie tej rośliny. Kolejnym wariantem dwupłciowych roślin są zwane w języku angielskim „Bananas” (albo „Nanners“), czyli banany.

Banany to widoczne męskie pręciki, które rozwijają się z żeńskiej rośliny pod wpływem stresu. Te pręciki, w normalnym przypadku występujące w męskich roślinach, są otoczone powłoką ochronną, która osłania pyłek do momentu aż nadejdzie czas, w którym pękną.

Przyjrzyjmy się różnym fazom wzrostu rośliny marihuany, aby zrozumieć, kiedy, gdzie i jak powstają hermafrodyty oraz banany, i jak temu zapobiec.

Fazy wzrostu rośliny marihuany

Wysiew
Pierwszą fazą każdej przyszłej rośliny jest oczywiście wysianie nasion. Nasiona marihuany są dostępne w wariancie regularnym, feminizowanym oraz autofloweringowym.

Regularne nasiona to zwykłe nasiona, z których wyrastają albo żeńskie albo męskie rośliny.
Feminizowane nasiona zostały specjalnie stworzone do tego, aby „wyłączały” męskie chromosomy dzięki czemu gwarantują one powstanie tylko i wyłącznie żeńskich roślin.

Autofloweringowe nasiona to takie, które nie są zdane na konkretne godziny naświetlania oraz ciemności, ponieważ niezależnie od tego same przechodzą w fazę kwitnienia. Czynią to tylko przez to, że stają się coraz starsze, co oznacza, ze takie rośliny można zbierać już po upływie 10 tygodni. Mają one najkrótszy okres kwitnienia.

Kiełkowanie
Kiełkowanie to pierwsza faza wzrostu rośliny i zaczyna się wtedy, gdy nasionko dostanie wilgoci. Nasiona, aby wykiełkowały, można umieścić pomiędzy dwa nawilżone wodą ręczniki papierowe. Gdy tylko zacznie kiełkować, wypuści mały korzonek, który przebije skorupkę nasiona, a po upływie około dwóch do dziesięciu dni pojawią się na nim małe listki. Gdy tylko wsadzimy nasionko do ziemi, ten korzonek połączy się z glebą i w pewnym momencie przedostanie się przez powierzchnię, aby tam zacząć kolejną fazę, czyli sadzonki.

Sadzonka
Po pojawieniu się pierwszych liści i otrzymaniu odrobiny światła rozwijają się kolejne liście. Te nowe liście różnią się od tych pierwszych, ponieważ wykazują one cechy charakterystyczne dla liści marihuany, jak kształt. Podczas gdy sadzonki rosną, powstają coraz to nowe liście na łodydze, i ich liczba się powiększa. W tym czasie należy dać im nieco podparcia, ponieważ w tym okresie sadzonki są bardzo słabe i łatwo łamliwe.

Faza, w której roślina jest sadzonką, trwa około 1-3 tygodni. Wtedy roślina posiada już 4-10 nowych liści i może przejść do następnej fazy, czyli wegetatywnego wzrostu.

Wzrost wegetatywny
Cykl wegetatywny następuje wtedy, gdy roślina zaczyna rosnąć wszerz. Wzrost rośliny nabiera tempa, przez co jej liście produkują wystarczająco energii, aby mogła wyrosnąć na drzewko. W tym czasie rośliny potrzebują możliwie jak najwięcej światła słonecznego oraz odżywek. Ich łodygi stają się silniejsze i grubsze, aby mogły unieść gałęzie z liśćmi, po czym roślina przechodzi do następnej fazy, czyli preflowerów, co w języku polskim określimy jako przedkwiaty.

Preflowery / przedkwiaty
Ta faza w zależności od odmiany jest osiągana po 1 do 5 miesięcy i utrzymuje się od 1 do 2 tygodni. W tym czasie roślina będzie rosnąć wolniej, podczas gdy będą powstawały kolejne łodygi i odgałęzienia a roślina rośnie wszerz. W czasie tej fazy w miejscu, gdzie gałęzie wyrastają z łodygi, wyrastają kielichy, które otaczają powstałe kwiaty niczym powłoka ochronna. W następnej fazie rozpoznawalna staje się płeć rośliny, a jest to faza kwitnienia.

Kwitnienie
Podczas tej fazy rośliny stale stają się coraz bardziej krzaczaste i się rozrastają, podczas gdy dodatkowo rozwijają się kwiaty. Po koło dwóch tygodniach kwitnienia roślina pokazuje swoją płeć. Kwiaty potrzebują od 4 do 16 tygodni, aby całkowicie się rozwinąć. W czasie kwitnienia pękają pręciki męskich roślin, w których znajduje się pyłek, w celu zapylenia żeńskich roślin.

Ważnym jest, aby przed pęknięciem pręcików oddzielić rośliny męskie od żeńskich, a najlepiej już wtedy, gdy tylko widoczna będzie płeć. No chyba, że chcemy otrzymać nasiona. Jeśli męski pyłek jest potrzebny do zapylenia żeńskich kwiatów, to wystarczą do tego 1-2 męskie rośliny. Te wyprodukują wystarczająco dużo pyłku, aby zapylić wszystkie żeńskie rośliny w Twoim ogrodzie.

Gdy tylko żeńska roślina zostanie zapylona, całą swoją energię zużywa na produkcję nasion, a nie kwiatów. Żeńskie rośliny zaczynają produkcję nasion od razu po zapyleniu i potrzebują na to od 2 do 16 tygodni, aby nasiona były całkowicie dojrzałe. Płeć rośliny marihuany jest ważna, ponieważ tylko żeńskie osobniki są w stanie wyprodukować produkt, który nadaje się do palenia, czyli pąki.

Bardzo ważnym jest, abyś swoje rośliny podczas kwitnienia dokładnie obserwował, ponieważ jest to moment, w którym najczęściej pojawiają się hermafrodyty i banany. Kluczowym jest, abyś swoje rośliny miał cały czas na oku i za wszelką cenę unikał jakiekolwiek zmiany, czy to otoczenia, czy opieki nad nimi. Jakakolwiek zmiana oznacza dla roślin stres, który jest głównym powodem rozwoju dwupłciowych roślin.

Żeńskie rośliny marihuany i ich cechy

Żeńskie rośliny marihuany wyróżniają się tym, że posiadają one małe, zielone łupiny nasienne z dwoma małymi, białymi, puszystymi włoskami w kształcie litery V, które z nich wystają i są zwane znamionami. Właściwe kwiaty powstają ostatecznie z gęstych kiści, które nazywamy pąkami.

Żeńskie rośliny mają skłonność do tego, że rosną niższe i bardziej krzaczaste niż męskie rośliny. Pod gołym niebem pokazują swoją płeć później niż męskie osobniki (o 7 do 21 dni), a przy uprawie w domu płeć można z reguły określić po 7 do 10 dni.

Męskie rośliny marihuany i ich cechy

We wczesnej fazie wzrostu męskie rośliny tworzą małe piłeczki (bądź woreczki), które są jednakowe i w których powstaje pyłek. Inaczej niż w przypadku żeńskich roślin, nie powstają żadne białe włoski. Woreczki te w pewnym momencie pękają, w celu uwolnienia pyłku i zapylenia żeńskich roślin.

Tak samo jak hermafrodyty, męskie rośliny są niepożądane i powinny po zidentyfikowaniu od razu zostać usunięte, aby nie mogły uwolnić pyłku. Męskie rośliny mają skłonność do wyższego wzrostu i posiadania mniejszej ilości liści niż żeńskie rośliny. W zależności od cyklu naświetlania szybciej zaczynają zakwit niż rośliny żeńskie (o 7 do 14 dni).

Jak powstają hermafrodyty?

Rośliny posiadają naturalny instynkt przetrwania, aby zapewnić przetrwanie swojego gatunku. W momencie, gdy warunki panujące w ogrodzie stają się niekorzystne, rośliny zauważają, że prawdopodobieństwo rozmnożenia się zostało ograniczone i to pobudza ich instynkt przetrwania. Gdy zostanie on pobudzony, żeńskie rośliny zaczynają produkować męskie kwiaty, aby mogły się same zapylić i w ten sposób zagwarantować przetrwanie swojemu gatunkowi. To są właśnie hermafrodyty.

Jest to dosyć sprytny sposób roślin na dostosowanie się pod wpływem środowiskowych warunków stresujących poprzez skrócenie w ten sposób okresu kwitnienia. Dlatego też stała i niezmienna pielęgnacja roślin marihuany odgrywa najważniejszą rolę, aby zapobiec rozwoju dwupłciowych roślin.

Jak powstają banany?

Kolejną dwupłciową odmianą rośliny marihuany są tak zwane banany. Są to rośliny z długimi, żółtymi pręcikami, które wyrastają ze środka pąków żeńskich roślin. Krótko mówiąc są to żeńskie kwiaty produkujące pręciki pyłkiem, które zwykle występują w męskich kwiatach. Często rosną one w kiściach, które wyglądem przypominają kiść bananów.

W momencie, gdy pojawiają się banany, nie pękają, jak normalne pręciki z woreczkami. Banany rozwijają pyłek, który jest na wierzchu i od razu zaczyna zapylać znajdujące się w pobliżu żeńskie kwiaty. Są one cięższe w kontrolowaniu niż zwyczajne woreczki z pułkiem. Jeśli odkryjesz w swoim ogrodzie dużą ilość bananów, to najbardziej mądrym posunięciem będzie natychmiastowe ścięcie wszystkich roślin.

Żeńskie rośliny, którym pozwolimy rosnąć o wiele dłużej niż optymalny czas, również rozwijają banany w kwiatach, ponieważ próbują się same zapylić, aby wyprodukować nasiona na następny rok. Nie jest to takie niszczycielskie, jak hermafrodyty, ponieważ następuje to już po czasie, w którym powinniśmy zebrać plon.

Główne powody powstawania dwupłciowych roślin:

1. Zmienne oświetlenie
Jeśli uprawiamy w domu, to nasze lampy muszą być zaopatrzone w programatory czasowe i powinniśmy zwracać uwagę na to, aby nie zmieniać interwałów. Jeśli uprawiamy na dworze, to po zachodzie słońca rośliny muszą mieć całkowitą ciemność i nie mogą dostać jakiegokolwiek światła (np. z latarni przydrożnych).

2. Szanuj ciemność
W trakcie kwitnienia ważnym jest, aby rośliny każdej nocy nieprzerywanie miały przez 12 godzin ciemność (wyjątkiem są oczywiście odmiany samokwitnące). Po fazie ciemności na roślinę czeka powrót światła słonecznego. Przerwanie tego procesu to częsty powód stresu dla roślin i może doprowadzić nawet do tego, że rośliny powrócą do fazy wegetatywnej.

3. Spalenie światłem
Podczas gdy większa ilość światła z reguły jest dobra dla roślin marihuany, to zbyt jaskrawe albo gorące źródła światła (jak bardzo silne LEDy) mogą prowadzić do poparzeń. To również stresuje rośliny, prowadzi do wybieleń i może być powodem, dlaczego powstają hermafrodyty. Jeśli lampy są dla Ciebie zbyt gorące, abyś je mógł dotknąć, to będą one też zbyt gorące dla roślin.

4. Temperatura
Upewnij się, że podczas kwitnienia Twoje rośliny otacza wyrównana, przyjemna temperatura. W normalnym przypadku są to od 18 do 29 stopni Celsjusza w dzień i nieco niższe temperatury w nocy.

5. Genetyka
Stres może odgrywać ważną rolę przy powstawaniu hermafrodyt oraz bananów, chociaż jeśli chodzi o banany, to większą rolę może tu pdgrywać genetyka. Uprawa nasion, które pochodzą z jednej rośliny i posiadają cechy hermafrodyty albo bananów częściej prowadzą do powstawania takich niepożądanych roślin niż przy roślinach matczynych.

6. Ogólny zły stan zdrowia roślin
Brak odżywek, zgniłe korzenie, wahający się poziom pH gleby, uszkodzenia rośliny, itd., itp. to również ważne powody prowadzące do powstawania dwupłciowych roślin marihuany.

Zaleca się, aby wszystkie rośliny, które wykazują oznaki bycia hermafrodytami albo bananami, od razu usunąć. Pamiętaj, że w momencie, gdy pyłek dostanie się do Twoich kwiatów, rośliny zaczną od razu produkować nasiona i nie będą się już nadawały do palenia. Jeśli jedna roślina może sama się zapylić, to otrzymasz same hermy i banany – albo hermy z bananami.

Wśród dwupłciowych roślin marihuany banany są tymi, które są najmniej przewidywalne, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem doprowadzą do niepożądanych zapyleń znajdujących się w pobliżu kwiatów.

Nie zaleca się ratowania roślin, które urodziły większą ilość bananów albo wykazują cechy hermafrodyty. Po pierwsze nie ma pewności, że usuniesz wszystkie co do jednej, ale jest też niemożliwym zatrzymać proces, kiedy roślina zaczęła już samozapylenie, wykazuje cechy obydwu płci albo produkuje banany.

Galeria – Herm, Hermafrodyt, Roślin Marihuany o Dwóch Płciach:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.