ABC o Autofloweringach

Nasiona z Autofloweringiem w mig opanowały rynek cannabisowy i zrewolucjonizowały marihuanę dostarczając hodowcom nasiono, które niezależnie od cyklu naświetlania samoistnie zacznie kwitnąć. Nasiona z Autofloweringiem, czyli samokwitnące, to magiczne nasiona, które stworzono, aby większość pracy wykonać za Ciebie. Przemysł cannabisowy rośnie w niesamowitym tempie i prognozuje się, że do 2020 roku dzięki legalnemu rynkowi cannabisowemu powstanie ponad ćwierć miliona miejsc pracy.

Istnieje kilka rewolucji, które przyczyniły się do tego, że ten sektor mógł tak się rozwinąć. Oczywiście legalizacja medycznej marihuany oraz do celów rekreacyjnych, jaka ma miejsce w Stanach Zjednoczonych, były niejako głównym faktorem, który pozwolił na eksplozję tego rynku. Ale również wiele zmian oraz rozwojów pomogły zarówno pojedynczym handlowcom jak i hodowcom dotrzymać kroku ciągle rosnącym popycie. Począwszy na digitalnej kontroli roślin aż po skanery ID przy kasie, innowacje ciągle zmieniają sposób uprawy oraz sprzedaży marihuany w Stanach Zjednoczonych.

Nasiona samokwitnące, czyli z Autofloweringiem, to jedna z większych innowacji, które pomagają growerom dotrzymać kroku klientom, którzy chcą coraz więcej zioła. Czym są nasiona Autofloweringowe i dlaczego są one przyszłością przemysłu cannabisowego? Przeczytaj, aby się tego dowiedzieć!

Co to są nasiona z Autofloweringiem?

Takie nasiona marihuany zaczynają automatycznie kwitnąć, bez względu na to, przez ile godzin mają dostęp do światła. Oznacza to, że hodowcy mogą zdać się na to, że ich rośliny zaczną kwitnąć wtedy, gdy osiągną właściwy wiek zamiast czekać na to, aż otrzymają odpowiednią ilość światła słonecznego (bądź też sztucznego, w zależności, gdzie rosną).

Nie trzeba nawet mówić, że samokwitnące nasiona stały się wśród growerów niezwykle popularne. Przyczyniają one się do tego, że growerzy zwiększają swoje plony a sama uprawa marihuany staje się o wiele bardziej przewidywalnym zajęciem. Pomimo, że jest to dosyć nowe odkrycie, to każdy grower słyszał i miał już do czynienia z nasionami Autofloweringowymi. A jak właściwie doszło do powstania nasion z Autofloweringiem? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy przyjrzeć się odmianie o nazwie Cannabis ruderalis.

Cannabis ruderalis

Nasiona, które samoistnie zaczynają kwitnąć, otrzymują swoją genetykę od odmiany zwanej Cannabis ruderalis, która pochodzi z Europy Środkowej i Wschodniej oraz z Rosji. W tych rejonach rośliny te już od dawna rosną w dzikiej naturze. Nazwa „Ruderalis” wywodzi się od słowa „Ruderal”, które opisuje rośliny rosnące pomimo tego, że ich otoczenie mocno zostało poddane ingerencji człowieka. Podejrzewa się, że podgatunek Ruderalis wywodzi się z genetyki Indici.

Indici są w stanie przetrzymać krótkie okresy wegetacji oraz trudne warunki pogodowe regionów górskich, z których się wywodzą. Cannabis ruderalis przez długi czas był dzikim gatunkiem, ale w końcu hodowcy sprowadzili go do domu w celu stworzenia nowych hybryd, które sprostałyby ich oczekiwaniom. Rośliny Ruderalisa mają tendencję do tego, że rosną do dwóch i pół metra wysokie, mają grube łodygi, szerokie liście i małe pączki. Wyglądają one całkiem inaczej niż Sativy oraz Indici.

Bez swojego wyjątkowego zachowania w kwitnieniu być może w ogóle nie zyskałyby takiego znaczenia wśród hodowców. Ten gatunek cannabisu wykazuje się kwitnieniem, które ma mniej do czynienia z cyklem naświetlania, a bardziej z dojrzałością. Dzisiejsze hybrydy z genetyką Ruderalisa kwitną z reguły około 3 do 4 tygodni po zasianiu, stąd też termin „Autoflowering“. Powodem tego są regiony, z których pochodzą geny Ruderalisa. Te części Wschodniej i Środkowej Europy mają krótkie i zimne lato z bardzo długimi dniami, czyli godzinami gdy świeci słońce w pełni lata. To nie pozwala na zwyczajne cykle naświetlania, które posiadają inne gatunki cannabisu. Zamiast tego Cannabis ruderalis się dopasował i w końcu zaczął kwitnąć niezależnie od światła słonecznego.

Hybrydy z właściwościami Autofloweringowymi

Cannabis ruderalis posiada bardzo niską koncentrację THC, przez co nie oferuje nam tych samych psychoaktywnych właściwości co odmiany Indici i Sativy. Jednak już w latach 70tych oraz 80 XX wieku hodowcy zaczęli eksperymentować z krzyżówkami Ruderalisa, Indici oraz Sativy. Próbowali oni stworzyć odmiany z samokwitnącymi właściwościami Ruderalisa i dodatkową mocą Indici oraz Sativy. Trwało to jakiś czas zanim stworzono hybrydę, która taka by właśnie była. Gdy na początku 2000 roku na rynku pojawiły się pierwsze Autofloweringowe rośliny cannabisu, wreszcie udało się wykorzystać rewolucyjny potencjał Cannabis ruderalis.

Co dzieje się podczas fazy kwitnienia?

Lepiej zrozumiemy „funkcjonowanie” nasion Autofloweringowych jeśli rzucimy okiem na to, w jaki sposób dochodzi do kwitnienia rośliny cannabisu. Zwykle rośliny cannabisu aby zakwitnąć potrzebują zmiany światła, a dokładnie czasu, kiedy są mu poddane. W zależności o pory roku rośliny są poddane różnej ilości i nasileniu oświetlenia. Wiosną oraz latem jest więcej godzin słonecznych, natomiast jesienią oraz zimą mniej. W momencie, gdy zmienia się ilość godzin słonecznych pomiędzy porami roku, roślina zostaje skłoniona do przejścia ze stanu wegetatywnego do kwitnienia.

Stan wegetatywny jest wtedy, gdy roślina rośnie, zarówno do góry, jak i pod ziemią jej system korzenny w dół. Jeśli jednak nadchodzi stan kwitnienia roślina zaprzestaje rosnąć i całą swoją energię koncentruje na produkcji kwiatów. Jeśli cannabis jest uprawiany w pomieszczeniu hodowcy używają światła sztucznego, aby naśladować naturalne warunki doprowadzające do kwitnienia. Zmieniają oni ilość światła, jaką dostają rośliny i zmieniają czas naświetlania. Roślina ma wtedy wrażenie, że zmienia się pora roku i że nadszedł czas, aby zacząć produkcję kwiatów.

W jaki sposób nasiona z Autofloweringiem pomagają hodowcom?

Używanie sztucznego światła w celu symulacji zmiany pory roku może okazać się sporym wyzwaniem mimo, że niektórzy growerzy uczynili z tego prawdziwą sztukę. Nasiona Autofloweringowe ułatwiają ten proces, ponieważ same zaczynają kwitnąć niezależnie od tego, czy światło się w jakikolwiek sposób zmieniło czy też nie. Przede wszystkim hodowcy indoor, czyli wewnątrz, uwielbiają odmiany z Autofloweringiem, ponieważ ich zadaniem jest skłonienie roślin do myślenia, że zmieniły się pory roku.

Tam, gdzie marihuana rośnie outdoor, czyli na zewnątrz, Autoflowering również może być przydatny, ponieważ będzie on kwitł niezależnie od pory roku. Rośliny z Autofloweringiem są też o wiele mniejsze, ponieważ zachowują one genetykę Ruderalisa. Oznacza to, że growerzy mogą posadzić więcej roślin na ograniczonej powierzchni do uprawy, jaką mają do dyspozycji. Hodowla cannabisu z nasionami Autofloweringowymi jest szybszym i łatwiejszym procesem. Growerzy nie muszą wtedy zmieniać i od nowa ustawiać żarówek i nie muszą się wysilać, aby ich rośliny zaczęły kwitnąć.

Nasiona Autofloweringowe i nowoczesny rynek cannabisowy

Ze względu na to, że Marihuana jest w coraz to większej ilości krajów legalizowana w celach medycznych oraz rekreacyjnych, rośliny Autofloweringowe stają się coraz ważniejsze dla przemysłu. Wielu ludzi uwielbia uprawiać te rośliny, ponieważ są one małe, łatwe w uprawie i mają oni pewność, że wyprodukują one pąki. Nasiona z Autofloweringiem są dobrym wyborem dla hodowców domowych, chcących posadzić jedynie kilka roślinek oraz dla tych, którzy mają mało miejsca do uprawy i niezbyt duży budżet.

Rośliny z Autofloweringiem dojrzewają szybciej niż inne rośliny marihuany. Tylko siedem tygodni od wykiełkowania wystarczy niektórym odmianom na to, aby wyrosnąć na gotowe do zbioru rośliny. Dzięki ogromnemu popytowi na medyczną oraz rekreacyjną marihuanę można w łatwy sposób zrozumieć, dlaczego szybka i niezawodna produkcja pąków jest tak ważna. Bez roślin Autofloweringowych growerom trudniej jest dotrzymać kroku.

Sadzone indoor, rośliny te mogą nawet kilka razy do roku produkować pąki, a przy uprawie outdoor są w stanie wyprodukować więcej niż jeden plon w trakcie jednego okresu wegetacyjnego. Dlatego w znacznej części opanowały one cały rynek. Skomplikowane zmiany światła nie są tym roślinom potrzebne. Oznacza to, że są one o wiele bardziej łatwe w uprawie dla osób początkujących. Z tego powodu nasiona z Autofloweringiem w dzisiejszych czasach są dostępne we wszystkich seedbankach. Są one świetne i przeznaczone zarówno dla doświadczonych growerów, którzy chcą bez stresu uprawiać swoje rośliny jak i dla tych, którzy robią to po raz pierwszy.

Druga strona roślin z Autofloweringiem

Nie każdy jest zwolennikiem roślin Autofloweringowych. Niektórzy uważają, że genetyka ich ulubionych odmian jest „rozcieńczana”, jeśli skrzyżuje się je z odmianami Ruderalisa w celu stworzenia hybryd. Jak już wspomnieliśmy,]Cannabis ruderalis nie zawiera zbyt dużo THC, dlatego też może być tak, że hybrydy zawierające genetykę Ruderalis nie będą takie mocne, jak czyste Sativy czy Indici. Wśród tak dużej liczby różnych konsumentów cannabisu znajduje się również wiele klientów, którzy uważają tą cechę za zaletę, ponieważ nie każdy szuka jak największego poziomu THC. Ponadto wraz z rosnącą chęcią eksperymentowania niedługo pewnie zaczną powstawać hybrydy, które w ogóle nie będą się niczym różnić od reszty odmian.

Rośliny Cannabis ruderalis są też mniejsze niż rośliny Indici czy Sativy i produkują mniejsze topy, dlatego też ich hybrydy rosną mniejsze i produkują mniejsze plony. Wielu hodowców uważa jednak, że opłaca się mieć roślinę, która sama zaczyna kwitnąć nawet jeśli wydaje ona mniejsze plony niż odmiana bez domieszki Ruderalisa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.